MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Laudate Mariam w Ciekotach. Śpiewano pieśni maryjne

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Wójt Tomasz Lato z zespołem Brzezinianki, instruktorem Michałem Kopciem, ks. Zbigniewem Kądzielą, proboszczem parafii w Brzezinkach oraz Wojciechem Purtakiem, dyrektorem „Szklanego Domu”.
Wójt Tomasz Lato z zespołem Brzezinianki, instruktorem Michałem Kopciem, ks. Zbigniewem Kądzielą, proboszczem parafii w Brzezinkach oraz Wojciechem Purtakiem, dyrektorem „Szklanego Domu”. Szklany Dom
Ogromna konkurencja, wysoki poziom i wykonania, które warto zapamiętać. W Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach odbył się finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnych Laudate Mariam.

Finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnych Laudate Mariam w Ciekotach

Organizowany od lat czterech lat festiwal to nawiązanie do tradycji śpiewania pieśni maryjnych pod świętokrzyskimi przydrożnymi kapliczkami m.in. w Ciekotach, gdzie wraz z mieszkańcami okolicznych miejscowości w nabożeństwach majówkowych brała udział Franciszka Józefa Żeromska, matka Stefana Żeromskiego. W tym roku do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” zgłosiło się 20 zespołów z województw świętokrzyskiego i łódzkiego, którzy zmierzyli się z religijnym repertuarem.

Wszystkie występy oceniało jury w składzie: dr hab. Teresa Krasowska, prof. Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, dr hab. ks. Paweł Sobierajski, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, dr Paweł Łukowiec z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wykonawców oklaskiwał wójt Tomasz Lato, który wraz z jurorami i kustosz honorową ciekockiego dworku Kazimierą Zapałową wręczał nagrody.

Wyniki festiwalu - oto laureaci

W kategorii chóry wygrał Zespół Wokalny A' Capella z Kielc, drugi był Chór Gminnego Centrum Kultury w Lubochni, trzeci Cantabile z Opoczna. Wyróżnienie otrzymała Grupa Artystyczna Golica z Mąchocic Kapitulnych i Cantabile z Morawicy.

W kategorii zespoły wokalne wygrały Juchy Świętokrzyskie z Kałkowa. Na drugim miejscu ex aequo uplasowała się grupa Studio Piosenki METRO Kielce i Bieliny i Venatures Tempus z Kielc. Trzecie miejsce zajęło Echo Łysicy z Bielin. Wyróżnienie otrzymały Brzezinianki z Brzezinek i Zespół Ludowy Piliczanie z Sulejowa.

W kategorii zespołów ludowych pierwsze były Modrzewianki z Nowej Słupi. Na drugim miejscu Korona Żarnowca z Żarnowca, na trzecim Opoczyńskie Nuty z Opoczna. Wyróżnienia otrzymały: Nowe Masłowianki z Masłowa Drugiego, Dąbrowianki z Dąbrowy, Kałkowianki z Kałkowa.

Tuż przed ogłoszeniem wyników ze specjalnym koncertem wystąpili: jurorzy - dr hab. ks. Paweł Sobierajski, dr Paweł Łukowiec, koordynator festiwalu - Grzegorz Michta oraz Nadia Michta. Na zakończenie tradycyjnie już odbyła się majówka przed kapliczką na Żeromszczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie