Fortuna 1 Liga. Korona Kielce - Radomiak Radom 0:2 (ZDJĘCIA, ZAPIS RELACJI LIVE)

Damian Wiśniewski
W meczu 17 kolejki Fortuna 1 Ligi potoczył się lepiej dla gości, Korona Kielce Radomiak Radom 0:2.

Korona Kielce - Radomiak Radom 0:2 (0:1)
Bramki:
Karol Angielski 20, Adam Banasiak 90+2.
Żółte kartki: Thiakane, Szymusik, Podgórski, Bartoszek (trener) - Angielski, Jakubik.
Korona: Kozioł – Podgórski, Tzimopoulos, Grzelak, Szymusik (80. Piróg) – Łysiak (46. Lisowski), Cetnarski (60. Rodriguez), Kaczmarski, Kiełb (60. Górski), Długosz – Thiakane.
Radomiak: Kochalski – Jakubik, Cichocki, Bodzioch, Bogusz – Gąska (84. Kozak), Radecki (77. Podliński), Karwot, Kaput, Leandro – Angielski
Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin).

Na samym początku spotkania kielecki zespół starał się zaatakować nieco wyżej i zaskoczyć tym rywala. Ten jednak z minuty na minutę poczynał sobie coraz śmielej i po początkowym badaniu tego, na co stać Koronę, zaczynał stwarzać sobie coraz groźniejsze szanse.

Pierwszą groźną sytuację zespół z Radomia miał Damian Gąska, jednak jego strzał był niecelny. Kolejne próby radomskiego zespołu opierały się na akcjach rozgrywanych w bocznych sektorach boiska. Nieźle piłki dośrodkowywali Artur Bogusz z lewej flanki, prawą atakował Leandro. Ten drugi w pewnym momencie "wkręcił w murawę" Grzegorza Szymusika i oddał mocny, ale i niecelny strzał z ostrego kąta.

Jedyna bramka w pierwszej połowie została jednak zdobyta po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Na trzecim metrze od bramki piłkę otrzymał niepilnowany Karol Angielski i to właśnie wychowanek Korony pokonał jej bramkarza.

Kielczanie starali się odpowiadać zagraniami w pole karne gości, albo strzałami sprzed pola karnego, ale ani z jednego, ani z drugiego nie było większego zagrożenia pod bramką Radomiaka. Próbowali Jacek Kiełb, Emile Thiakane i Paweł Łysiak, ale żaden z ich strzałów nie zagroził poważnie bramce Mateusza Kochalskiego. Koronie w pierwszej połowie brakowało dokładności w środku pola i kreatywnych rozwiązań w rozegraniu piłki w ataku.

W drugiej połowie Radomiak kontynuował swoją grę opierającą się na wyprowadzaniu szybkich akcji i w ten sposób zagrażania bramce. Aktywni byli Damian Gąska z lewej strony i z prawej Leandro, który bezlitośnie dryblował Grzegorza Szymusika. Radomianom brakowało jednak dokładności w ostatniej fazie ataku.

Trener Maciej Bartoszek starał się odmienić grę swojej drużyny zmianami, jednak najgroźniejszą sytuację stworzyła sobie po stałym fragmencie gry - po dośrodkowaniu rzutu wolnego Mateusz Kochalski minął się z piłką, ale Emile Thiakane nie zdołał jej wpakować do bramki.

Kielczanie nie strzelili ani jednego gola, a w doliczonym czasie gry nadziali się na zabójczą kontrę Radomiaka - Adam Banasiak wyszedł sam na sam z Markiem Koziołem i pewnym strzałem go pokonał.

Dla obu drużyn był to ostatni ligowy mecz w 2020 roku.

***

ZAPIS RELACJI LIVE

90+5'
Koniec! Radomiak wygrał w Kielcach.

90+4'
Groźny strzał Kaczmarskiego z dystansu, ale odbił piłkę Kochalski.

90+3'
Żółta kartka dla Karola Podlińskiego z Radomiaka

90+2'
GOOOOL! 2:0 dla Radomiaka, Adam Banasiak! Zawodnik z Radomia wygrał sytuację sam na sam z Markiem Koziołem.

90'
Pięć minut doliczył sędzia do drugiej połowy meczu.

89'
Adam Banasiak zagrał piłkę z rzutu wolnego, ale trafił prosto w Jacka Podgórskiego, który tworzył pojedynczy mur.

88'
Tzimopoulos faulował Podlińskiego.

87'
Za Karola Angielskiego z Radomiaka wchodzi Adam Banasiak.

87'
Hugo Diaz Rodriguez oddał strzał z dystansu, ale piłka przeleciała ponad bramką Radomiaka.

86'
Jacek Podgórski dośrodkował z rzutu wolnego, ale po niedokładnym zgraniu Wiktora Długosza piłka wyszła na aut bramkowy.

84'
Teraz zmiana w Radomiaku, za Damiana Gąskę wchodzi Miłosz Kozak. Wracamy do gry.

82'
Damian Gąska doznał urazu i mamy przerwę w grze.

80'
Zmiana w Koronie, za Grzegorza Szymusika wchodzi Artur Piróg.

79'
Długie zagranie z głębi pola pod pole karne Korony, ale tam na spalonym był Karol Podliński.

78'
Mateusz Bodzioch zdecydował się na strzał po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ale został zablokowany.

77'
Zmiana w Radomiaku, Karol Podliński wchodzi za Mateusza Radeckiego.

76'
Żółtą kartką został ukarany trener Korony, Maciej Bartoszek.

75'
Jacek Podgórski dośrodkował z rzutu rożnego, dobrze wybił piłkę z własnego pola karnego Artur Bogusz.

74'
Thiakane próbował oddać strzał głową po wrzutce z lewej strony boiska, ale został zablokowany.

73'
Tzimopouolos oddał strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ale ledwie trącił piłkę i tę spokojnie złapał bramkarz.

71'
Damian Jakubik dostał żółtą kartkę.

70'
Meik Karwot dośrodkował z rzutu wolnego, ale tym razem spokojnie futbolówkę chwycił Marek Kozioł

69'
Żółta kartka dla Jacka Podgórskiego za faul na Leandro.

67'
Groźnie pod bramką Korony! Maik Karwot dośrodkował z rzutu wolnego, a Mateusz Radecki trafił w boczną siatkę bramki Korony!

65'
Żółta kartka dla Grzegorza Szymusika za faul na Damianu Gąsce.

63'
Jacek Podgórski oddał strzał ze skraju pola karnego, ale był on za lekki, by zaskoczyć bramkarza.

62'
To mogło być wyrównanie! Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego z piłką minął się bramkarz Radomiaka, ale Emile Thiakane nie zdołał wpakować jej do bramki.

60'
Dwie zmiany w Koronie. Za Jacka Kiełba wchodzi Jakub Górski, za Mateusza Cetnarskiego Hugo Diaz Rodriguez.

58'
Odpowiadają gospodarze. Lewą stroną boiska zaatakował Wiktor Długosz, ale po minięciu jednego z rywali niedokładnie dośrodkował.

57'
Kolejna wrzutka z prawej strony w pole karne Korony i znów tam w ostatniej chwili zablokowany został Karol Angielski.

56'
Świetna indywidualna akcją Leandro, który minął na prawej stronie boiska Grzegorza Szymusika, zagrał w pole karne, ale tam zablokowany został Karol Angielski.

54'
Żółta kartka dla Emile'a Thiakane za faul w polu karnym Radomiaka na Mateuszu Bodziochu.

53'
Leandro faulował w środkowej strefie boiska Rafała Grzelaka.

52'
Z Leandro już wszystko w porządku wracamy do gry.

51'
Leandro doznał jakiegoś urazu i potrzebuje pomocy medycznej.

50'
Mogło być groźnie w polu karnym Korony. Z lewej strony dośrodkował tam Damian Gąska, ale Karol Angielski niedokładnie zgrywał do kolegi i kielczanie przejęli futbolówkę.

49'
Niezłe zagranie w pole karne Radomiaka w kierunku Długosza, ale ten został uprzedzony przez bramkarza.

47'
Jacek Kiełb wybił piłkę z własnej szesnastki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

46'
Zaczynamy drugą połowę meczu. Zmiana w Koronie, Dawid Lisowski wchodzi za Pawła Łysiaka.

45+1'
Szymusik oddał strzał sprzed pola karnego , ale został zablokowany.

45+1'
Jedną minutę doliczył sędzia do pierwszej połowy.

45'
Małe starcie pomiędzy Maikiem Karwotem i Jackiem Kiełbem w środkowej strefie boiska, rzut wolny dla Radomiaka.

44'
To mogło być wyrównanie! Łysiak dostał piłkę w polu karnym Radomiaka, ale jego strzał w ostatniej chwili zablokował Mateusz Cichocki.

43'
Thiakane faulował na połowie Radomiaka Leandro.

41'
Jacek Kiełb oddał strzał z dystansu, ale był on lekki i bardzo niecelny.

40'
Angielski próbował oddać kolejny groźny strzał na bramkę Korony, ale został przyblokowany

39'
Po krótko rozegranym rzucie wolnym i dośrodkowaniu Leandro z prawej strony boiska Jacek Kiełb wybił piłkę spod własnego pola karnego.

38'
Tzimopoulos próbował oddać strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale został zablokowany.

37'
Szymusik zagrał z autu piłkę w pole karne Radomiaka, tam jednak Thiakane przegrał pojedynek główkowy z jednym z rywali.

36'
Znów groźnie pod bramką kielczan. Damian Gąska wyszedł na czystą pozycję, ale oddał z niej niecelny strzał.

34'
Odpowiada Korona - z lewej strony pola karnego w jego głąb futbolówkę zagrywał Łysiak. Piłka wyszła jednak na aut bramkowy.

33'**
Bodzioch dośrodkował z lewej strony boiska, ale został zablokowany.

32'
Mateusz Bodzioch ruszył z piłką przez pół boiska, żaden z kielczan długo nie mógł go powstrzymać. Odebrano mu piłkę dopiero na wysokości pola karnego Korony.

30'
Thiakane faulował jednego z rywali w polu karnym Radomiaka.

29'
Radecki oddał strzał głową po dośrodkowaniu z lewej strony boiska, ale był on lekki i Kozioł spokojnie złapał piłkę.

28'
Iwo Kaczmarski zagrał piłkę pole karne Radomiaka do Szymusika, ale ten był zablokowany.

27'
Szymusik zablokował Leandro na lewej stronie boiska.

25'
Jacek Podgórski chciał wrzucić piłkę z prawej strony boiska w pole karne Korony, ale ta wyszła na aut bramkowy.

24'
Emile Thiakane oddał strzał sprzed pola karnego, ale po rykoszecie spokojnie piłkę złapał Mateusz Kochalski.

23'
Żółta kartka dla Karola Angielskiego za faul na Grzegorzu Szymusiku.

22'
Znów groźnie zaatakował Radomiak. Leandro dryblingiem minął w polu karnym Grzegorza Szymusika i oddał niecelny strzał z ostrego kąta.

21'
Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego kompletnie niepilnowany na piątym metrze od kieleckiej bramki Angielski oddał strzał i nie dał szans bramkarzowi Korony.

20'
GOOOOL! Karol Angielski dał prowadzenie gościom!

19'
Trener Radomiaka, Dariusz Banasik domaga się podyktowania rzutu karnego za rzekome zagranie piłki ręką przez Themistoklisa Tzimopoulosa, ale gwizdek sędziego milczy.

18'
Kolejna próba dośrodkowania w wykonaniu Bogusza, piłka jednak została wybita z pola karnego kielczan

17'
Artur Bogusz zaatakował lewą stroną boiska, ale dobrze interweniowali obrońcy kieleccy.

15'
Mateusz Radecki dostał piłkę w polu karnym Korony, ale nie potrafił jej dobrze opanować i wyszła ona na aut bramkowy.

13'
Rafał Grzelak oddał strzał z powietrza po dośrodkowaniu Mateusza Cetnarskiego z prawej strony boiska, jednak futbolówka poleciała daleko od bramki zespołu z Radomia.

12'
Teraz oglądaliśmy długie zagranie pod bramkę Korony w kierunku Karola Angielskiego, ale ten także nie doszedł do piłki

11'
Rafał Grzelak nie doszedł do piłki wstrzelonej w pole karne Radomiaka i ta wyszła na aut bramkowy.

10'
Paweł Łysiak oddał strzał sprzed pola karnego, ale został zablokowany,

8'
Kaczmarski próbował dośrodkować z lewej strony boiska, ale został zablokowany.

6'
Dośrodkowanie z lewej strony boiska w pole karne Korony, ale pewnie złapał piłkę Kozioł.

5'
Kolejna próba gości, ale Mateusz Radecki został zatrzymany tuż przed polem karnym Korony.

4'
Damian Gąska oddał strzał sprzed szesnastki kielczan, ale nie trafił w światło bramki.

3'
Niezła próba gospodarzy, Łysiak dostał piłkę w polu karnym rywali, ale jego zagranie w głąb szesnastki zostało zablokowane.

2'
Kielczanie na razie dłużej utrzymują się przy piłce, ale wymieniają podania głównie na własnej połowie.

1'
Mecz zaczęła Korona!

12:35
Zapraszamy na relację live z meczu Korona Kielce - Radomiak Radom w Fortuna 1 Lidze. Zachęcamy do zapoznania się ze składami obu drużyn.

***

W ubiegłym sezonie niewiele brakowało, by obie te drużyny wymieniły się miejscami i zaczęły występować w przeciwnych ligach. Korona Kielce po latach gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym spadła z PKO BP Ekstraklasy, a Radomiak Radom zagrał w barażach o awans właśnie do niej. Zespół ten przegrał jednak z Wartą Poznań i to zespół z Wielkopolski uzyskał awans.

- Radomiak to solidna drużyna, która w zeszłym sezonie walczyła o awans do Ekstraklasy. Mimo kilku zmian personalnych w tym roku nadal są w czołówce tabeli. W niedzielę czeka nas bardzo trudna rywalizacja - powiedział przed meczem trener kieleckiej drużyny, Maciej Bartoszek.

W rozgrywkach 2020/2021, na zapleczu ekstraklasy, jedni i drudzy mają swoje problemy. Wyżej w tabeli, na siódmej lokacie, znajduje się Radomiak, który zdołał jak dotąd zgromadzić 27 punktów w 16 meczach. Korona jest jedenasta i zdobyła o sześć oczek mniej, ale zagrała także o jedno spotkanie mniej.

Radomiak jest także bardzo blisko awansu do strefy barażowej o awans - ma dokładnie tyle samo punktów, co piąta Miedź Legnica i szósty GKS Tychy, jednak przegrywa z nimi ze względu na bilans meczów bezpośrednich.

Kielczanie po raz ostatni wybiegli na boisko trzeciego grudnia, kiedy mierzyli się na wyjeździe z Arką Gdynia. Przegrali ten mecz 0:1, a ich zaplanowany na niedługo później pojedynek z Widzewem Łódź został przełożony na luty przyszłego roku. Radomiak z kolei ostatnio bezbramkowo zremisował ze wspomnianą wyżej Arką.

Mecze Korony z Radomiakiem mają swój specyficzny wydźwięk. Choć obie drużyny od lat nie rywalizowały ze sobą na poziomie ligowym, to z całą pewnością dla kibiców jednych i drugi ta rywalizacja jest bardzo ważna. Przed laty Kielce i Radom leżały w jednym województwie kieleckim, a między nimi nie brakowało animozji. Mecze jednych i drugich zawsze miały dzięki temu swój dodatkowy smaczek.

- Brałem udział w wielu ważnych spotkaniach, ale z Radomiakiem nie było mi dane jeszcze zagrać. To małe derby i w związku z tym dla drużyny to dodatkowa mobilizacja - powiedział przed tym spotkaniem kapitan Korony, Jacek Kiełb.

W bezpośredniej rywalizacji nieznacznie lepiej wypada Radomiak. W pięciu meczach wygrywał on z Koroną, pięciokrotnie ich pojedynki kończyły się remisami. Cztery mecze natomiast wygrała Korona, a bilans bramkowy, 16-15, jest na korzyść radomian. Ostatni raz jedni i drudzy grali ze sobą w tych samych rozgrywkach w sezonie 2004/2005, kiedy także występowały na zapleczu ekstraklasy. W pierwszym ich meczu Korona wygrała u siebie 2:1. W drugim prowadziła już nawet 2:0 do 80. minuty, ale mecz zakończył się remisem 2:2.

W tamtym sezonie Korona Kielce po raz pierwszy w swojej historii wywalczyła awans do ekstraklasy.

Korona Kielce - Radomiak Radom NA ŻYWO. Transmisja tv i online.

Mecz Korona - Radomiak w w Fortuna 1 Lidze odbędzie się w niedzielę 13 grudnia. Transmisję z niego przeprowadzi stacja Polsat Sport, online będzie go można śledzić za pośrednictwem platformy ipla.tv,