Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz w gminach Włoszczowa i Krasocin będzie w przyszłym roku?

Rafał BANASZEK
Dwie gminy w naszym powiecie - Włoszczowa i Krasocin zyskają w najbliższym czasie nowoczesne i ekologiczne źródło energii.

Polska Spółka Gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa

Obecnie gazociąg budowany jest w okolicach Węgleszyna, w gminie Oksa. W ubiegłym tygodniu spotkali się z dziennikarzami w Węgleszynie, od lewej Jerzy Szydłowski - zastępca dyrektora do spraw dystrybucji Zakładu Gazowniczego w Kielcach, Robert Banaś - dyrektor Oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie i Józef Katra - dyrektor kieleckiego zakładu.

Rozpoczęła się budowa gazociągu w siedmiu gminach zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Gaz do powiatu włoszczowskiego ma dotrzeć już w drugiej połowie przyszłego roku. Skorzystają na tym gminy Krasocin i Włoszczowa.

DWIE ODNOGI Z WĘGLESZYNA

W ubiegłym tygodniu Polska Spółka Gazownictwa zaprezentowała w Węgleszynie ,gmina Oksa szczegóły dotyczące zaopatrzenia w gaz ziemny siedmiu gmin w zachodniej część naszego województwa. Gazyfikacja ma obejmować trzy powiaty: jędrzejowski, włoszczowski i kielecki oraz leżące na ich terenach gminy: Jędrzejów, Nagłowice, Oksa, Małogoszcz, Krasocin, Włoszczowa i Piekoszów. Kolejna tura gazyfikowania obejmuje podkieleckie gminy Chęciny i Sitkówkę-Nowiny.
Jak wyjaśniał dyrektor tarnowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Banaś, jedna nitka gazociągu będzie przebiegać od Jędrzejowa do Węgleszyna, tam nastąpi rozdzielenie instalacji na dwie odnogi. Pierwsza zostanie poprowadzona w kierunku północno-wschodnim do Małogoszcza i dalej między innymi do Bukowy, druga zaś w kierunku północno-zachodnim do Włoszczowy.

2 TYSIĄCE ODBIORCÓW

Już w drugiej połowie przyszłego roku Włoszczowa i Małogoszcz mogą liczyć na podłączenie gazu ziemnego. Rozprowadzenie go do wszystkich zainteresowanych odbiorców potrwa jednak kilka lat. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli na przyłączenie do sieci docelowo około 2 tysięcy odbiorców.

- Mieszkańcy sąsiednich terenów, zainteresowani przyłączeniem do sieci, mogą składać wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej w Zakładzie Gazowniczym w Kielcach - informuje spółka.

W DWÓCH ETAPACH

W ramach tej inwestycji powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia o długości 43,5 kilometra oraz średniego ciśnienia - 35,1 kilometrów. Planowana jest także budowa stacji redukcyjno-pomiarowych dla Włoszczowy - w Woli Wiśniowej, oraz Małogoszcza, a także stacje pomiarowe dla dużych odbiorców indywidualnych, między innymi zakładu wapienniczego Lhoist Bukowa.

Obecnie trwają prace budowlano-montażowe dla pierwszego etapu inwestycji. Ten ma się zakończyć do 30 października 2014 roku i objąć budowę głównej sieci o długości prawie 60 kilometrów i trzech stacji redukcyjno-pomiarowych. Drugi etap polegający na rozbudowie sieci rozdzielczej w gminach Małogoszcz i Włoszczowa potrwa do końca czerwca 2015 roku.

PRAWIE 80 MILIONÓW ZŁOTYCH

Budowa gazociągu jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji to 79 milionów złotych, z czego 28 milionów pochodzi z Unii Europejskiej.

- Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwi mieszkańcom regionu korzystanie z gazu ziemnego - paliwa wygodnego w użytkowaniu oraz bezpiecznego dla środowiska. Gazyfikacja z pewnością stworzy też lepsze warunki dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, w szczególności firm korzystających z droższych paliw substytucyjnych - mówi Joanna Pilch, rzecznik prasowy tarnowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie