Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geotermia w gminie Radoszyce. Czy mieszkańcy gminy będą ogrzewać swoje domy ciepłem z wnętrza ziemi? Jest list intencyjny

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Czy około 60 procent mieszkańców gminy Radoszyce będzie ogrzewać swoje domu ciepłem z wnętrza ziemi? Takie plany i nadzieje mają władze gminy.

Geotermia w gminie Radoszyce

Geotermia to nie jest nowy temat w gminie Radoszyce. Mniej więcej rok temu informowaliśmy, że władze gminy chciałyby wykorzystać znajdujące się pod zalewem Antoniów źródła geotermalne do budowy kompleksu basenów termalnych. Według wstępnych wyliczeń, inwestycja miałby kosztować około 100 milionów złotych.

- Dziś gdy patrzymy na obszar zalewu „Antoniów” widzimy przepiękną aurę zimową. Jednak za kilkanaście lat ten krajobraz może się wzbogacić o termy. Takie jakie znajdują się niedaleko - w Uniejowie, ale także nieco dalej - w górach – mówił wtedy Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce. - Rozpoczynamy bardzo trudną inwestycję, niemniej geotermia to coś, co może wypromować nasz region świętokrzyski oraz przyciągnąć zdecydowanie większą liczbę turystów. To z kolei da miejsca pracy i wpłynie pozytywnie na rozwój naszej gminy. Bardzo mocno wierzymy i dążymy do tego, by baseny termalne powstały właśnie nieopodal naszego pięknego zalewu - wyjaśniał burmistrz.

Po roku od rozpoczęciu przygotowań do tej olbrzymiej inwestycji wiadomo już, że władze gminy postanowiły rozszerzyć spektrum działań. I to rozszerzyć znacznie. Wzięły bowiem pod uwagę możliwość wykorzystania źródeł termalnych nie tylko do celów zdrowotnych czy rozrywkowych, a do celów ogrzewania.

Ciepło spod ziemi popłynie do domów w gminie Radoszyce?

- W pewnym sensie to skutek tego, co od jakieś czasu dzieje się na rynku energii. Wszystko drastycznie drożeje, a wojna na Ukrainie, a być może uniezależnienie się energetyczne od surowców z Rosji tylko wzmocni ten trend. Tym ważniejsze jest poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które będą tańsze i co również ważne bardziej ekologiczne - wyjaśnia Michał Pękala i podkreśla, że właśnie dlatego gmin postanowiła rozszerzyć projekt wykorzystania źródeł geotermalnych. - Szacujemy, że w promieniu około 5 kilometrów od zalewu Antoniów, pod którym znajdują się źródła geotermalnych, czyli zasięgu opłacalnego transferu ciepłej wody mieszka około 60 procent naszej gminy. Są to między innymi mieszkańcy Radoszyc, Jakimowic, Grodziska i Wilczkowic. Oni wszyscy mogą być potencjalnie zainteresowani ogrzewaniem swoich domów ciepłem z geotermii. Dlatego też zachęcamy chętnych do dołączenia do planowanej inwestycji poprzez podpisanie listu intencyjnego - opowiada burmistrz

List intencyjny jest dostępny do końca kwietnia tutaj.

Na jakim etapie jest inwestycja? - Mamy dokumentację badawczą. Według wstępnych szacunków źródła wody o temperaturze od 35 do 45 stopni Celsjusza znajdują się na głębokości 1500-2000 metrów pod zalewem. Ale dopiero próbny odwiert będzie w stanie to potwierdzić, a ponieważ to kosztowne przedsięwzięcie, będziemy w stanie je wykonać tylko po otrzymaniu dofinansowania - wyjaśnia Michał Pękala.

Według niego realnym terminem rozpoczęcia inwestycji jest 2025 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie