MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gęsina królowała w Chmielniku. Były zupy, pierogi i galaretki z gęsim mięsem, ale wygrał pasztet

Bartłomiej Bitner
Pierogi z gęsiną Zespołu Obrzędowego „Kowalanki” z Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny zajęły drugie miejsce. Od lewej: Jadwiga Brzoza, Marianna Klisik i Wiesława Kulińska.
Pierogi z gęsiną Zespołu Obrzędowego „Kowalanki” z Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny zajęły drugie miejsce. Od lewej: Jadwiga Brzoza, Marianna Klisik i Wiesława Kulińska.
Pyszny pasztet z gęsi autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich z Celin okazał się najsmaczniejszą potrawą i zwyciężył w konkursie kulinarnym „Smaki Gęsiny”, którego rozstrzygnięto w piątek, 11 listopada. W pokonanym polu pozostawił 14 innych, również dobrych dań.

Tegoroczną, już szóstą edycję „Smaków Gęsiny” przeprowadzono w Chmielnickim Centrum Kultury. Wzięło w niej udział 15 uczestników z całego powiatu kieleckiego. Każdy przygotował wspaniałe, bardzo smakowite potrawy, których wspólnym mianownikiem była gęś.

- Region Chmielnika już od dawna słynie z kulinarnego wykorzystywania gęsiego mięsa. Można powiedzieć, że to taka nasza lokalna tradycja, dlatego kilka lat temu utworzyliśmy związany z tym konkurs. W tym roku nieco go rozszerzyliśmy, ponieważ po raz pierwszy doszła kategoria „branża gastronomiczna”. Startowali w niej restauratorzy, a więc osoby zawodowo związane ze sztuką kulinarną – mówi Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika.
Jakie potrawy można było skosztować w piątek w Chmielnickim Centrum Kultury? Między innymi pierś z gęsi na słodko, gęsie pipki czy gęś pieczoną z żurawiną i jabłkami. Krótko mówiąc na stołach były same pyszności.

Jurorzy mieli więc twardy orzech do zgryzienia. Po długich obradach, które zakończyły się kwadrans później niż zaplanowano, zdecydowali jednak, że szóstą edycję „Smaków Gęsiny” wygra pyszny pasztet z gęsi, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Celin. Drugie miejsce zajęły pierogi z gęsiną, kapustą i grzybami autorstwa Zespołu Obrzędowego „Kowalanki” z Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny. – W konkursie uczestniczymy od sześciu lat. Wystawiamy zawsze kilka potraw. Oczywiście tylko jedna z nich jest tą konkursową, ale jurorzy i goście mogą degustować wiele innych przygotowanych przez nas dań. W tym roku przyrządziliśmy zalewajkę na gęsinie oraz konkursowe pierożki z gęsiną. Zdecydowaliśmy się na te pospolite dania dlatego, że goszczą w każdych polskich domach i są bardzo cenione przez Polaków – mówi Wiesława Kulińska z zespołu „Kowalanki”, a jej koleżanka dodaje, iż warto sięgać po dania z gęsiny. – Mięso gęsie charakteryzuje się specyficznym smakiem. Poza tym nie jest tłuste – zaznacza.

Trzecią lokatę w konkursie zajęły gęsie pipki uczniów Zespołu Szkół numer 3 w Chmielniku za gęsie pipki, a pierś z gęsi na słodko Dawida Zawadzkiego i Mateusza Gładyszewskiego z Chmielnika oraz danie „zaklęta gęsina” Koła Gospodyń Wiejskich z Niestachowa dały swoim autorom dwie nagrody specjalne. Z kolei gęś pieczona z żurawiną i jabłkami zapewniła wyróżnienie uczącym się w Niepublicznym Technikum Zawodowym w Chmielniku.
W tym roku konkurs rozstrzygnięto też w kategorii „branża gastronomiczna”. Startowali w niej jednak tylko dwaj uczestnicy. Zwyciężył pasztet z gęsich wątróbek otoczony masłem chmielnickim i jesiennym sosem pomidorowym autorstwa szefa kuchni Pizzerii Rosso w Chmielniku, a na drugie miejsce przyznano grillowanej piersi z gęsi z kluseczkami, przyrządzonej przez Catering „Smakosz” z Chmielnika.

Z okazji konkursu „Smaki Gęsiny”, w piątek w Chmielnickim Centrum Kultury członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Siedlecczanie” wykonali widowisko teatralne pod tytułem „Darcie pierza”.

Wyniki konkursu
I miejsce – pyszny pasztet z gęsi, Koło Gospodyń Wiejskich z Celin
II miejsce – pierogi z gęsiną, kapustą i grzybami, Zespół Obrzędowy „Kowalanki” z Kowali
III miejsce – gęsie pipki, uczniowie z Zespołu Szkół numer 3 w Chmielniku
Nagrody specjalne – pierś z gęsi na słodko, Dawid Zawadzki i Mateusz Gładyszewski z Chmielnika; danie „zaklęta gęsina”, Koło Gospodyń Wiejskich z Niestachowa
Wyróżnienie – gęś pieczona z żurawiną i jabłkami, uczący się w Niepublicznym Technikum Zawodowym w Chmielniku.

Branża gastronomiczna:
I miejsce – pasztet z gęsich wątróbek otoczony masłem chmielnickim i jesiennym sosem pomidorowym, Pizzeria Rosso w Chmielniku
II miejsce – grillowania pierś z gęsi z kluseczkami, Catering „Smakosz” z Chmielnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie