Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Cieszków oddali hołd bohaterom narodowym

Adam Ligiecki
Cmentarz parafialny w Czarnocinie. Gimnazjalistka Alicja Paczkowska zapaliła  znicze na zbiorowej mogile, gdzie pochowani są  żołnierze 6. Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy polegli  w 1939 roku.
Cmentarz parafialny w Czarnocinie. Gimnazjalistka Alicja Paczkowska zapaliła znicze na zbiorowej mogile, gdzie pochowani są żołnierze 6. Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy polegli w 1939 roku. ARCHIWUM SZKOŁY
„Zapal Znicz Pamięci” to hasło akcji - apelu Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. „Tak” - odpowiedzieli uczniowie Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach.

Gimnazjaliści stawiali w miniony piątek znicze pamięci na grobach polskich bohaterów narodowych. A także ludzi, których śmierć i życie naznaczyła hekatomba II wojny światowej.

Żywa lekcja historii
- Nie zapomnieliśmy o XIX-wiecznych
bohaterach, których mogiły znajdują się na obszarze oddziaływania społecznego i kulturowego naszej szkoły. Miejsca ich pochówku zostały uświetnione pamięcią naszych uczniów - podkreśla Krzysztof Nurkowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie cieszkowskiego gimnazjum.

Znicze pamięci zapłonęły na cmentarzach parafialnych w Czarnocinie, Sokolinie, Stradowie. Także w pobliskich Probołowicach, na terenie powiatu pińczowskiego. Dla trzynaściorga uczniów była to szczególna, bo żywa lekcja historii.

W Czarnocinie zjawili się we trójkę: Alicja Paczkowska, Kacper Paczkowski i Patryk Włosowicz. Zapalili znicze na zbiorowej mogile strzelców podhalańskich - żołnierzy Września 1939 roku. Także na znajdującej się na cmentarzu pamiątkowej płycie poświęconej żołnierzom Armii Czerwonej, poległych na polskiej ziemi oraz na grobach żołnierzy Armii Krajowej, osób zamordowanych w hitlerowskich obozach śmierci.

Płonie światło pamięci
Na cmentarzu w Sokolinie spoczywa Jan Pszczoła „Wojnar” - legendarny dowódca Batalionów Chłopskich na Ponidziu. Miejsce jego pochówku odwiedziły Aleksandra Pobiega, Aleksandra Bielecka, Aleksandra Jaworska i Weronika Woźnicka. Gimnazjalistki oddały hołd pamięci „Wojnara”, zapalając znicze na jego grobie.

Cmentarz parafialny w Stradowie jest miejscem wiecznego spoczynku Józefa Ryszkiewicza, powstańca styczniowego z 1863 roku. Tutaj też znajduje się płyta poświęcona pamięci zamordowanego na Wschodzie Romana Kałuży. Reprezentację cieszkowskiego gimnazjum tworzyli: Izabela Goc, Ewelina Cetnarska, Bartek Jajeśniak.

W Probołowicach został pochowany w 1855 roku Józef Kalinkowski - oficer z czasów Księstwa Warszawskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari. Spoczywają tu również przedstawiciele polskiej inteligencji

- Karol i Feliks Fryczowie. Znicze na ich grobach zapalili: Wiktoria Sambur, Patrycja Marzec i Adrian Marzec.
Jest też miejsce szczególne; poza cmentarzem. Pamiątkowy, drewniany krzyż, postawiony w Czarnocinie w 1948 roku, na terenie byłej spółdzielni mleczarskiej. Tu dokonano ekshumacji polskich żołnierzy, poległych podczas kampanii wrześniowej. Kacper Paczkowski i Patryk Włosowicz oddali im cześć, zapalając znicz przed krzyżem. To było zwieńczenie akcji „Znicz Pamięci 2016” w Gimnazjum w Cieszkowach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie