Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Chęciny w projekcie "Muzeum na kółkach". Mali i duzi będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat kultury żydowskiej

Katarzyna Kazusek
Gmina Chęciny będzie realizować projekt "Muzeum na kółkach". W ramach wydarzenia planowana jest między innymi konferencja naukowa w odrestaurowanym budynku dawnej synagogi.
Gmina Chęciny będzie realizować projekt "Muzeum na kółkach". W ramach wydarzenia planowana jest między innymi konferencja naukowa w odrestaurowanym budynku dawnej synagogi. Gmina Chęciny
Promocja kultury żydowskiej poprzez grę terenową, ciekawe warsztaty, konferencję naukową i spacery edukacyjne – to główne założenia projektu pod nazwą "Muzeum na kółkach", który już w maju będzie realizowany w gminie Chęciny. W projekcie będą mogli wziąć udział zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Gmina Chęciny pozyskała pieniądze na realizację projektu "Muzeum na kółkach" Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

"Muzeum na kółkach" to podróżująca w przeszklonym pawilonie wystawa edukacyjna, która odwiedza miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców oraz gości na wybranych festiwalach kulturalnych i młodzieżowych. To jedyny w Polsce mobilny projekt edukacyjny, który na tak szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej, angażując przy tym aktywistów i partnerów instytucjonalnych od lat działających na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Lokalni organizatorzy projektu, wybierani są w konkursie, w którym proponują i realizują 3-dniowy program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie w danej miejscowości. Gmina Chęciny pozyskała środki na jego realizację i tym samym w maju zrealizuje trzy dni obfitujące w ciekawe inicjatywy promujące kulturę żydowską.

- Bardzo się cieszę, że jako samorząd gminy Chęciny pozyskaliśmy środki na realizację projektu "Muzeum na kółkach" Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, z którym gmina Chęciny współpracuje. To niezwykła szansa na promocję kultury żydowskiej poprzez innowacyjne formy edukacji i integracji społeczności lokalnej. Już od wielu lat nieprzerwalnie staramy się upowszechniać wiedzę o kulturze żydowskiej. Festiwale Kultury Żydowskiej, Nocne Zwiedzania Zabytków Chęcin, czy chociażby wydana niedawno publikacja pod tytułem "Żydzi w Chęcinach" – to tylko niektóre z inicjatyw, które przybliżają mieszkańcom i turystom bogactwo dziedzictwa narodu żydowskiego w Chęcinach, który przez cztery wieki tworzył swoistą jedność z mieszkańcami Chęcin. Nie zapominamy także o podtrzymywaniu dziedzictwa kulturowego, co potwierdza odrestaurowanie dawnej synagogi i przekształcenie jej w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. To miejsce stało się nie tylko świadectwem historii, lecz także przestrzenią otwartą na dialog i refleksję nad naszą wielokulturową i wielowiekową przeszłością. Projekt "Muzeum na kółkach" to kolejny, ważny, krok w naszych działaniach edukacyjnych i społecznych. Poprzez ciekawe warsztaty, konferencje naukowe, spacery edukacyjne i grę terenową, chcemy dotrzeć do różnych grup wiekowych, inspirować ciekawość świata i promować wartość tolerancji. Dzięki temu projektowi, a także naszym dotychczasowym inicjatywom, dążymy do tego, aby młodsze pokolenia miały świadomość bogactwa kulturowego, szacunku dla różnorodności oraz umiejętności współistnienia w zgodzie i tolerancji

– mówi burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Jednym z działań będzie gra terenowa "Śladami Żydów Chęcińskich", w której będą mogły wziąć udział dzieci od 6 roku życia. W wyznaczonym dniu na terenie miasta zostanie przeprowadzona gra miejska. Osoby chętne do udziału w grze otrzymają zestaw zadań w formie broszury, w której znajdą się zadania do przeprowadzenia gry. Przy każdym miejscu związanym historycznie z narodem żydowskim zostaną ukryte zadania do wykonania i informacje na temat danego budynku/terenu.

Kolejnym planowanym przedsięwzięciem będą warsztaty plastyczne "Czy znasz zabytki kultury żydowskiej w Chęcinach?", dedykowane dla dzieci i młodzieży od 7 do 15 lat. Ich zadaniem będzie wykonanie pracy, dowolną techniką, przedstawiającej ślady kultury żydowskiej w Chęcinach. Na zakończenie warsztatów wykonane prace zostaną wystawione w formie wystawy w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach.

Jednak to nie koniec ciekawych warsztatów. Odbędą się także warsztaty pod nazwą "Drejdl, hamntasze i nie tylko – poznajemy kulturę żydowską". Skierowane będą zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dzieci i młodzież poznają święta, zwyczaje żydowskie i zabawy opracowane na podstawie książki "Drejdl i hamantasze" zaś starsi poznają najważniejsze cechy synagogi i jej istotne elementy oraz święta, zwyczaje żydowskie i zabawy. Warsztaty te zostaną przygotowane na podstawie książki "Drejdl i hamantasze" Muzeum Galicja oraz materiałów z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Co więcej, po każdym z warsztatów odbędzie się pokaz filmów z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i o świętach żydowskich.

Planowana jest również konferencja naukowa w odrestaurowanym budynku dawnej synagogi, która zostanie poświęcona społeczności żydowskiej w Chęcinach i jej śladach. Bogata historia żydowskich mieszkańców Chęcin powinna zostać przedstawiona w pracach naukowych, abstraktach, referatach na konferencji naukowej. W czasie konferencji wiele uwagi autorzy z pewnością poświęcą zabytkowej synagodze w Chęcinach.

W ramach projektu odbędą się także co najmniej dwa spacery edukacyjne "Śladami żydowskiej społeczności po Chęcinach", podczas których przewodnicy, w ciekawy sposób, opowiedzą o historii społeczności żydowskiej w Chęcinach od XVI wieku do czasu utworzenia getta i wywozu Żydów do obozu w Treblince. Pokażą i omówią ślady materialne, jakie zostały w mieście po społeczności żydowskiej w tym synagogę i jej historię do czasów współczesnych oraz jej znaczenie, mykwę oraz cmentarz żydowski.

Koordynatorem projektu "Muzeum na kółkach" w gminie Chęciny będzie doktor Grażyna Barwinek.

Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie