MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorączka w buskich gimnazjach. Ruszyło końcowe odliczanie

Adam LIGIECKI
One już wybrały! Iza, Paulina, Martyna i dwie Marty, uczennice klasy III C Gimnazjum w Gnojnie, wiedzą, do jakich szkół średnich będą składać dokumenty.
One już wybrały! Iza, Paulina, Martyna i dwie Marty, uczennice klasy III C Gimnazjum w Gnojnie, wiedzą, do jakich szkół średnich będą składać dokumenty. Adam Ligiecki
Uczniowie trzecich klas gimnazjów mają tylko tydzień na podjęcie decyzji, w jakiej szkole będą uczyć się po wakacjach.

Ważne daty

Ważne daty

17 czerwca - do tego dnia należy złożyć podanie o przyjęcie w szkole pierwszego wyboru. 29 czerwca - sprawdzamy w systemie elektronicznego naboru, do której szkoły nas przydzielono. 1 lipca - tego dnia przynosimy oryginały dokumentów do szkoły, do której zostaliśmy przyjęci. 4 lipca - oficjalne ogłoszenie list przyjętych uczniów klas pierwszych w szkołach ponadgimnazjalnych.

Siedem, sześć, pięć, cztery... Zegar "pierwszego wyboru" tyka coraz głośniej - jeszcze do 17 czerwca można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej.

Nic więc dziwnego, że atmosfera wśród absolwentów gimnazjów robi się coraz bardziej gorąca. Ci, którzy wybrali nową szkołę wcześniej, mają problem z głowy. Pozostali wciąż nerwowo zagryzają paznokcie.

IDĄ PIENIĄDZE

Nie jest to łatwa decyzja. Zwłaszcza że szkoły średnie kuszą gimnazjalistów na przeróżne sposoby, chcąc przyciągnąć ich do siebie. To zrozumiałe, skoro za każdym uczniem idą "żywe pieniądze". Subwencja oświatowa z budżetu centralnego jest dzisiaj dla wielu szkół ostatnią deską ratunku.

Jak takie podchody działają na nastolatków? Czym faktycznie kierują się przy wyborze nowej szkoły? Postanowiliśmy sprawdzić u źródła. Najwięcej na ten temat wiedzą nasi najsympatyczniejsi - uczniowie klasy III C Gimnazjum w Gnojnie, która wygrała świętokrzyski konkurs "Echa Dnia" - Gimnazjaliści 2011.

BLISKO DOMU

Podobnie jak ich rówieśnicy, stanęli przed trudnym wyborem. Szkoła średnia wyznacza już kierunek dorosłego życia, warto więc zastanowić się "co dalej".
Zdaniem gimnazjalistów z Gnojna, ważne jest, by była to szkoła blisko domu. Liczy się także jej marka, a tę kreują również opinie kolegów, znajomych. Taka rekomendacja w środowisku nastolatków ma często kluczowe znaczenie.

- Po pierwsze, wybieramy nową szkołę tak, byśmy mieli blisko do domu. To bardzo ważne. Liczy się też poziom nauczania, marka szkoły. Opinia starszych kolegów? Oczywiście, dla nas to istotne - potwierdza Izabela Grzesik.

LICEUM CZY TECHNIKUM?

Na wstępnej liście trzecioklasistów z Gnojna znajdują się szkoły ponadgimnazjalne w Chmielniku, Staszowie, Busku, Kielcach. Co ciekawe, inaczej patrzą na całą sprawę dziewczęta, inaczej chłopcy.
- Dużo dziewczyn chciałoby studiować w przyszłości medycynę, ekonomię czy dziennikarstwo, dlatego teraz wybierają się do liceum. Chłopcy myślą raczej o szybkiej stabilizacji życiowej, więc zamierzają składać "papiery" do techników. Żeby zdobyć porządny zawód - tłumaczy Anna Milewicz, przewodnicząca klasy III C. - U nich na topie są na przykład buski "mechanik" czy "budowlanka".

DATY I PUNKTY

A jak wygląda rekrutacja "od kuchni"? 17 czerwca jest pierwszą i najważniejszą datą dla absolwentów gimnazjum. Tego dnia muszą przynieść podanie - podpisane przez rodziców - do szkoły pierwszego wyboru. Po otrzymaniu świadectwa oraz wyników egzaminu gimnazjalnego pofatygują się do wybranej szkoły raz jeszcze, z kopiami stosownych dokumentów.

Oprócz procedur urzędowych ważne są też punkty. To one decydują o przyjęciu - bądź nie - do wymarzonej szkoły. Absolwent gimnazjum może uzyskać maksymalnie 200 punktów. 100 - za wyniki egzaminów gimnazjalnych, 76 - za wybrane zajęcia edukacyjne i maksymalnie 24 "oczka" za osiągnięcia dodatkowe, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły (laureaci konkursów przedmiotowych, sukcesy sportowe, wyróżnienia). Jak się ocenia, aby dostać się do szkoły średniej kończącej się maturą, trzeba mieć co najmniej 60 punktów.

WOLA NAUKI

Kolejna "święta data" to 1 lipca - tego dnia absolwenci gimnazjów muszą potwierdzić wolę nauki w wybranej szkole. Magiczna "godzina 0" wybije 4 lipca, w samo południe. Wtedy w każdej szkole średniej zostaną ogłoszone oficjalnie listy nowo przyjętych uczniów w roku szkolnym 2011/2012.

Dla tych, którzy nie dostaną się do wymarzonej szkoły, przewidziano opcję rezerwową. W ramach rekrutacji uzupełniającej będą dokonywane zmiany do 8 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie