Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarstwo Rybne Stawy z najbardziej prestiżową nagrodą kulinarną. Za pastę z jesiotra otrzymali Perłę 2023. Zobaczcie film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Jedliście kiedyś pastę z wędzonego jesiotra? Bardzo możliwe, że jeszcze nie, bo to rzadki i wyjątkowy produkt, popularny w czasach przedwojennych, a obecnie tworzony na Ponidziu w Gospodarstwie Rybackim Stawy w gminie Imielno. Smak i wykonanie nietuzinkowej pasty z jesiotra został doceniony podczas 22. edycji ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" na najlepszy produkt regionalny. Zobaczcie film i zdjęcia.

Perła 2023 za najlepszy produkt regionalny dla Gospodarstwa Rybackiego Stawy

Najważniejsza nagroda w Polsce dla produktów regionalnych, czyli kulinarna "Perła" powędrowała do Gospodarstwa Rybnego Stawy w gminie Imielno, powiecie Jędrzejowskim! W tym roku wręczenie "Pereł" odbyło się podczas organizowanych w Poznaniu targów "Smaki Regionów" na przełomie września i października. Jury doceniło oryginalny przepis i smak, którego nie porównamy z niczym innym. By wyprodukować kremową i aromatyczną pastę z wędzonego jesiotra, potrzeba wpierw doskonałych ryb. Dorodnych i trzymanych w ekologicznych warunkach. Więcej opowiedział nam Piotr Suchoń, właściciel Gospodarstwa Rybnego Stawy.

Zobacz zdjęcia z gospodarstwa w galerii:

Gospodarstwo położone jest na Ponidziu, nad rzeczką Malinówką, która jest dopływem rzeki Nidy. Stawy istnieją tu od XV wieku. Jednakże zaniedbane i zasypane, potrzebowały renowacji. - Zakupiłem je w 2002 roku, wszystko trzeba było wyremontować, nie wyglądało tak jak teraz. Doprowadziłem je do użyteczności i obecnie mamy 26 hektarów lustra wody i chowamy tu wszystkie ryby. Od karpi po owe, "zwycięskie" jesiotry.

Czy wiedzieliście to o jesiotrach? Po pierwsze - prawie w ogóle nie mają ości, a po drugie - ryby jesiotropodobne żyły już 300 milionów lat temu, w czasach, kiedy po Ziemi chadzały dinozaury.

Pasta z Jesiotra produkowana na Ponidziu z Perłą 2023

Dlaczego jest tak wyjątkowa? Czym zasłużyła sobie na tak ważne wyróżnienie na rynku produktów regionalnych? To produkt tradycjonalny, a Piotr Suchoń przepis na pastę otrzymał od poprzedniego właściciela i jest to receptura przedwojenna. - My to wszystko przejęliśmy i sądzę, że pastę z jesiotra wykonujemy jako jedyni w całej Polsce. Ma po pierwsze bardzo niepowtarzalny smak. Pewien krakowski krytyk kulinarny porównał ją do francuskiego fuagra - jednego z najdroższych pasztetów na świecie.

Hodowla ryb prowadzona jest w gospodarstwie w sposób tradycyjny, aby mięso miało najwyższą jakość i tu również odbywa się wędzenie. Jak informował zwycięzca Perły 2023, jesiotr jest rybą, która bardzo powoli przyrasta i by dojrzała w pełni i można ją było wykorzystać do konsumpcji, potrzeba aż ośmiuset dni.

- Bardzo się cieszymy z Perły i mówiąc szczerze, nawet nie wiedziałem, że to tak prestiżowa nagroda. Wydaje mi się, że to jedyna taka pasta w Polsce. To produkt premium, produkt ekologiczny, dbamy o nasze ryby i chcemy by pasta z wędzonego jesiotra rozpieszczała każde podniebienie

- dodawał Piotr Suchoń.

Gospodarstwo Rybne Stawy

Gospodarstwo zajmuje się hodowlą wielu ryb słodkowodnych. Prócz działalności hodowlanej, na jego terenie znajduje się również agroturystyka, zajazd i restauracja, czynna przez cały rok, gdzie oczywiście serwowana jest pasta z łososia. Piotr Suchoń dostarcza ryby i produkty rybne do sklepów na terenie województwa świętokrzyskiego i małopolskiego i chce rozszerzyć działalność.

Zobacz też innych zwycięzców Perły 2023:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie