MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Alpol

Redakcja
Władysław Gumułka, prezes zarządu Grupy Alpol odbiera statuetkę z rąk redaktora naczelnego „Echa Dnia” Stanisława Wróbla oraz wicewojewody świętokrzyskiego Piotra Żołądka.
Władysław Gumułka, prezes zarządu Grupy Alpol odbiera statuetkę z rąk redaktora naczelnego „Echa Dnia” Stanisława Wróbla oraz wicewojewody świętokrzyskiego Piotra Żołądka. A. Piekarski
Wapno głęboko separowane, spoiny, tynki, posadzki, kleje cementowe, farby, grunty, hydroizolacje - można by długo wymieniać szeroką gamę najnowocześniejszych produktów chemii budowlanej, jaką wytwarza w swoich fabrykach nasz kolejny laureat - Grupa Alpol.

Skąd wziął się rynkowy sukces firm, wchodzących w skład Alpolu? Historia tego przedsięwzięcia bierze początek w roku 1990. Wtedy to w Sitkówce koło Kielc powstała spółka zajmująca się produkcją wapna hydratyzowanego. Jego wytwarzanie ruszyło wiosną 1991 w nowo wybudowanym zakładzie, który gwarantował nowatorską technologię, dającą pewność wytworzenia produktu najwyższej jakości. Rynek przyjął wapno z Alpolu bardzo dobrze. Chwaliły je ekipy budowlane, lubili inwestorzy, którzy doceniali także jego przystępną cenę. Sprzedaż rosła tak szybko, że już cztery lata później zakład trzeba było rozbudować. Wzrost mocy produkcyjnych udało się osiągnąć dzięki automatyzacji procesu technologicznego. Przy okazji firma zadbała o ochronę środowiska.

Zalety wapna z Alpolu i nowoczesny, przyjazny klientowi system sprzedaży sprawił, że produkt ten szybko opanował niemal całą Polskę. Firma od razu poszła za ciosem i w 1996 roku uruchomiła produkcję wapna hydratyzowanego głęboko separowanego. Ów niespotykany w naszej części Europy produkt okazał się zbawieniem dla producentów suchych, gipsowych mieszanek tynkarskich, szpachli i innych wyrobów, w których bardzo wysoka jakość zastosowanych surowców jest niezbędna.

Kolejnym okresem przełomu był rok 1998. Wtedy to Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Alpol założyło w Fidorze koło Końskich spółkę Alpol Gips. Stary zakład produkcyjny Koneckiej Fabryki Farb Suchych, został zaadoptowany na nowoczesną wytwórnię suchych mieszanek budowlanych. Już w sierpniu następnego roku ruszyła produkcja mieszanek budowlanych cementowych i gipsowych. Marka Alpol była już na tyle dobra i znana, że nowe produkty od razu spotkały się z ciepłym przyjęciem rynku.

Mimo olbrzymiej recesji w budownictwie, zapoczątkowanej w 2000 roku, produkty marki Alpol coraz śmielej podbijały rynek. W fabryce w Fidorze uruchomiano kolejne linie produkcyjne - drugą, trzecią, czwartą. W czasie jubileuszu 15-lecia grupy Alpol podjęto decyzję o realizacji kolejnej inwestycji - produkcji własnego gipsu i wyrobów mokrych, takich jak farby, grunty oraz tynki elewacyjne. Wybudowanie własnej prażalni gipsu o rocznej wydajności około 60 tysięcy ton postawiło Alpol wśród czołowych dostawców tego surowca na polskim rynku budowlanym.

Inwestycje o wartości ponad 30 milionów złotych, dokonane przez Alpol w latach 2006-2008, niewątpliwie opłaciły się. Firma wysłała sygnał na rynek materiałów budowlanych, że nie jest "kopciuszkiem", lecz znaczącym jego uczestnikiem. Zrealizowane przez naszego laureata inwestycje miały też niebagatelne znaczenie dla regionu. Dały bowiem kilkadziesiąt miejsc pracy ludziom, którzy niejednokrotnie stracili wszelką nadzieję na zatrudnienie.
W roku 2007 firma znów zaskoczyła pozytywnie rynek budowlany, oferując do sprzedaży absolutną nowość - nanozaprawę do klinkieru. To produkt, do wytwarzania którego używa się cząsteczek o bardzo małych rozmiarach, tak zwanych nanocząsteczek. Dzięki temu wyeliminowano możliwość powstawania wykwitów solnych, jakże uciążliwych dla miłośników piękna elewacji klinkierowych.
Te wszystkie innowacyjne rozwiązania i imponujący rozwój całej grupy zostały już wielokrotnie dostrzeżone w różnych konkursach gospodarczych. Nanozaprawy do cegieł klinkierowych dostały w 2007 roku nagrodę Novatora przyznawaną przez Staropolską Izbę Gospodarczą dla wyjątkowo innowacyjnych świętokrzyskich produktów. W 2008 roku spółka Alpol Gips została laureatem programu EU Standard 2008, zdobyła także tytuł Produkt najwyższej jakości - QI Quality International Forum Jakości 2008 przyznawane przez kapitułę konkursu Forum Jakości Quality International 2008 oraz znak jakości Echa Dnia w konkursie Nasze Dobre Świętokrzyskie.
Rok 2009 dopiero się zaczął, a firma już zyskała kolejną nagrodę. Tym razem od redakcji miesięcznika Builder. Statuetką Top Buildera nagrodzono w pierwszej edycji konkursu słynny, już opatentowany na rynku europejskim nanosystem do klinkieru. Ta sama redakcja przyznała firmie Alpol Gips wyróżnienie Budowlana Firma Roku 2008 w kategorii Producent, a prezesowi zarządu, Władysławowi Gumułce wyróżnienie specjalne za skuteczne zarządzanie firmą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie