Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowy Obywatel Włoszczowy Henryk Witczyk doczekał się za życia swojej ulicy w rodzinnej parafii

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Ksiądz profesor Henryk Witczyk z Dankowa Dużego, nowy patron drogi w Kurzelowie, uczestniczył w konferencji prasowej wojewody Agaty Wojtyszek.
Ksiądz profesor Henryk Witczyk z Dankowa Dużego, nowy patron drogi w Kurzelowie, uczestniczył w konferencji prasowej wojewody Agaty Wojtyszek. Urząd Wojewódzki Kielce
W ramach ustawy dekomunizacyjnej, ulica działacza komunistycznego Mariana Buczka w Kurzelowie będzie przemianowana na ulicę księdza Henryka Witczyka. Taką decyzję podjęła wojewoda za gminę Włoszczowa. Burmistrz nie komentuje sprawy.

Doceniony ksiądz profesor

Zarządzenie zastępcze w tej sprawie podpisała przed świętami wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – Ksiądz profesor jest kapelanem „Solidarności”, w latach 1991-1993 był twórcą radia i wydawnictwa „Jedność”. Od 2009 roku jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. W 2007 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za działalność w „Solidarności” Złotym Krzyżem Zasługi. W 2005 roku założył ogólnopolskie Stowarzyszenie Dzieło Biblijne imienia Jana Pawła II, któremu przewodniczy – uzasadniała swoją decyzję wojewoda.

Na konferencji prasowej był obecny wyróżniony ksiądz pochodzący z Dankowa Dużego. – Jest to dla mnie wielkie, nowe zobowiązanie do pogłębienia relacji z miejscowością rodzinną, z parafią – podkreślał 62-letni Henryk Witczyk, znany biblista i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Honorowy Obywatel Włoszczowy. Wyróżniony duchowny jest też publicystą Radia Maryja, a w Telewizji Trwam ma własny program - Telewizyjny Uniwersytet Biblijny.

Lewandowski też ma swoją ulicę...

Wojewoda pytana, co zdecydowało, że duchowny włoszczowski został patronem ulicy jeszcze za życia, co rzadko się zdarza, odpowiedziała: - Nie jesteśmy jedynym regionem w Polsce, który stosuje taką praktykę. Działalność księdza profesora dla „Solidarności” i wolności naszego kraju jest udokumentowana chociażby wyróżnieniami, które otrzymał. Daje przykład młodemu pokoleniu, że warto się kształcić, być prawym, pracować dla ojczyzny. Ksiądz będzie takim żywym świadkiem historii, który dla tego miejsca, z którego się wywodzi, będzie też wzorem.

Wojewoda Agata Wojtyszek przypomniała, że niedawno uhonorowano w ten sam sposób między innymi znanego piłkarza Roberta Lewandowskiego (został patronem ulicy w Kuźni Raciborskiej na Śląsku).

Dekomunizacja w regionie zakończona

To były ostatnie w tym roku zmiany w nazwach ulic i placów w województwie świętokrzyskim w ramach ustawy dekomunizacyjnej. 21 grudnia Agata Wojtyszek wydała zarządzenie zastępcze dla sześciu ulic w województwie, których nazwy propagowały komunizm, między innymi w Kazimierzy Wielkiej, Kornicy i Rogowie (gmina Końskie) oraz Opatowie. Tydzień wcześniej, 13 grudnia wojewoda wydała zarządzenia dotyczące zmian nazw ulic w gminach: Chęciny, Kielce, Stąporków, Klimontów i Ostrowiec Świętokrzyski.

Przypomnijmy, że 2 września ubiegłego weszły w życie nowe przepisy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Od tego czasu samorządy miały rok na samodzielne dokonanie zmian w nazwach ulic czy placów upamiętniających poprzedni system. W sytuacji, gdy samorząd nazwy nie zmienił, obowiązek ten przechodził na wojewodów.

Wojewoda sama „ochrzciła” gminną drogę

W województwie świętokrzyskim samorządy podjęły w sumie 46 uchwał zmieniających nazwy ulic kojarzonych z komunizmem. W przypadku 12 kolejnych, gdzie samorządy mimo obowiązku nie zmieniły nazw, wojewoda tak zwanym zarządzeniem zastępczym sama nadała nowe nazwy drogom.

Tak było między innymi w gminie Włoszczowa, która nie zmieniła nazwy ulicy Buczka w Kurzelowie i dlatego wojewoda zrobiła to z urzędu. Bohatera Polski Ludowej, komunistę Mariana Buczka zastąpi żyjący ksiądz Henryk Witczyk, któremu w 2012 roku ówczesny burmistrz Włoszczowy, a obecny doradca wojewody Bartłomiej Dorywalski nadawał razem z Radą Miejską honorowe obywatelstwo Włoszczowy. Obecny burmistrz Grzegorz Dziubek nie chce komentować tej sprawy.

Gmina Moskorzew obroniła swoją ulicę

Ciekawa sytuacja miała miejsce w gminie Moskorzew. 10 listopada Rada Gminy nadała nazwę ulicy w Chlewicach – 16 stycznia. Data ta kojarzyła się dotychczas z wkroczeniem do Polski wojsk Armii Czerwonej w 1945 roku, dlatego znalazła się na „czarnej liście” Instytutu Pamięci Narodowej.

Przewodniczący moskorzewskiej rady Włodzimierz Kozłowski w uzasadnieniu uchwały wyjaśnił jednak wojewodzie, że nazwa ta nawiązuje do innego ważnego wydarzenia w historii Polski - powstania rządu Ignacego Paderewskiego w 1919 roku. Ta argumentacja przekonała wojewodę, która ostatecznie nie zmieniła nazwy tej ulicy zarządzeniem zastępczym.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

ZOBACZ: WSPANIAŁE ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE W POWIECIE PIŃCZOWSKIM [WASZE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie