MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huczne urodziny Dębu Bartka z Sobieskim w roli głównej [WIDEO, zdjęcia]

Lidia Cichocka
Największe zainteresowanie wywoływała husaria.
Największe zainteresowanie wywoływała husaria. Aleksander Piekarski
Kawę, która do Polski zawitała po wiedeńskiej wiktorii, pokaz musztry i tańców a przede wszystkim odprawę króla ruszającego pod Wiedeń można było obejrzeć w niedzielne popołudnie w Zagnańsku na 1013 urodzinach dębu Bartek.

[galeria_glowna]

- Do tej pory organizowaliśmy urodziny dębu Bartek a w tym roku dzięki finansowej pomocy z Unii zaprosiliśmy na widowisko historyczne "Jan III Sobieski na urodzinach Dębu Bartka" - wyjaśniał wójt Szczepan Skorupski.- Wykorzystujemy legendę, która mówi, że wracając spod Wiednia król zatrzymał się tutaj a na pamiątkę do dziupli włożył cenne dary m.in. miecz i kielich. Nikt go, co prawda nie znalazł, ale wszyscy w to wierzą.

Widowisko rozpoczęło się od przemowy króla i defilady wojsk a potem prezentacji jego dworu i żołnierzy, którzy z królem ruszyli na Wiedeń. Zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne, które przybyły do Zagnańska. Była wśród nich grupa Pegaz z gimnazjum nr 2 z Buska Zdroju, która prowadza nauczycielki matematyki i polskiego - młodzież ubrana w dworskie szaty była wspaniałym tłem dla króla. Była także chorągiew Ziemi Staszowskiej, rycerze z Chęcin z Szydłowca, Kompania Wolontarska z Kielc , kompania i chorągiew z Warszawy.

Widzowie mogli podziwiać umiejętności żołnierzy zarówno ćwiczących musztrę jak i strzelających, walczących pieszo i jeżdżących konno. Największe wrażenie robili husarzy towarzyszący królowi.
By jeszcze bardziej przybliżyć gościom XVII wiek zapraszano do poznania tajników kuchni. Na rożnie piekła się szynka moczona dwie doby w specjalnej zalewie, która musiała 5 godzin obracać się nad ogniem.

Obok gotowano prażoki: ziemniaki z mąką żytnią podawane z omastą. Joanna Pasternak częstowała kawą na trzy sposoby: po turecku, francusku i włosku. tłumacząc na czym polegały różnice w parzeniu. - Najlepsza jest ta po francusku parzona w tygielku i podgrzewana 3 - 5 razy byle nie doprowadzić do wrzenia, wtedy jest najbardziej aromatyczna - tłumaczyła.

W znamienitszych domach w XVII wieku używano w kuchni oleju lnianego. Na miejscu można było w żarnach mleć siemię lniane i wyciskać olej przekonując się jak ciężka była to praca.
Zespół ludowy Jaworzanki częstował regionalnym jadłem: kapustą z grochem i pierogami. By jedzenia było wystarczająco dużo panie pracowały od środy, ale w niedzielę zbierały same pochwały.

Dąb Bartek jest jednym z punktów powstałego niedawno w kilku polskich województwach "Szlaku Jana III Sobieskiego". W świętokrzyskim miejsca związane z królem to Zagnańsk i Podzamcze Chęcińskie. Przy okazji urodzin promowano cały szlak zachęcają do jego poznawania pieszo, rowerem i samochodem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie