I Świętokrzyski Festiwal Seniorów w Kielcach. Szaleństwo z...

  I Świętokrzyski Festiwal Seniorów w Kielcach. Szaleństwo z Wojciechem Gąsowskim (WIDEO, zdjęcia)

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  I Świętokrzyski Festiwal Seniorów w Kielcach. Szaleństwo z Wojciechem Gąsowskim (WIDEO, zdjęcia)
  1/104
  przejdź do galerii
  W Wojewódzkim Domu Kultury odbył się wczoraj finał I Świętokrzyskiego Festiwalu Seniorów pod patronatem Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Sala była wypełniona była do ostatniego miejsca, dla nowo przybyłych dostawiano dodatkowe krzesła. Przybyli seniorzy mogli sobie też wykonać badania, zrobić makijaż i hennę, skorzystać z poczęstunku. Gale uświetnił występ Wojciecha Gąsowskiego.


  Naprawdę udany konkurs, którego pomysłodawcą był Dariusz Detka, dyrektor Biuro Komunikacji Społecznej poprowadził z poczuciem humoru Robert Siwiec, pracownik urzędu. Seniorzy przybyli ze wszystkich zakątków województwa świętokrzyskiego. Z niecierpliwością czekali na pierwsze występy.

  - Już same eliminacje w Staszowie, Ostrowcu, Skarżysku były bardzo interesujące – powiedział na rozpoczęcie festiwalu Piotr Żołądek, członek zarządu województwa. – I dzisiaj też chodzi nie o to kto wygra, o rywalizację, tylko o dobrą zabawę, a przede wszystkim o integrację. Zaprzyjaźniajcie się, trzymajcie razem, to jest najważniejsze, żeby spędzać razem czas i wspierać w potrzebnie. Podobnego zdania była Bogumiła Wypych, radna sejmiku . – Po takich występach, jak widzimy was uśmiechniętych, pomysłowych, wygimnastykowanych też dużo się od Was uczymy, nabieramy życiowej mądrości – mówiła pani Bogusława. Życzymy Wam zdrowia, sympatycznych przeżyć i trzymania jak najlepszej formy. Nie zamykajcie się w czterech ścianach, nawet jak Was coś boli czy strzyka w kościach. Młode osoby też mają problemy zdrowotne. -Nawet na siłę trzeba trzymać pogodę ducha – podkreślił pomysłodawca festiwalu dyrektor Dariusz Detka. – Jesteśmy zachwyceni waszym wigorem, inwencją, tym, że ciągle macie tak wspaniały apetyt na życie.

  A, że ta jest pokazały występy pierwszych zespołów. Zespół The Fifty Five” ze Skarżyska Kamiennej, kabaret ”Czerstwe babki i Pierniki” działający przy staszowskim Ośrodku Kultury, występ grupy ”Perły z Lamusa” ze skarżyskiego Uniwersytetu III Wieku, „Takich babek" z Końskich wywołał salwy śmiechu i gromkie brawa. Panie z „Czerstwych babek” wywołały wiele radości, gdy opowiadały o swoich partnerach, jedna zwierzała się, że jest jak słonko bo wychodzi wieczorem do knajpy, a wraca rano, druga, że jej mąż jest wyjątkowo pobożny, nigdy nie bije jej w niedzielę, a trzecia, że mąż wyjątkowo dziękuje jej za przyrządzony dobry obiad. Złośliwe koleżanki oceniły, że chyba dzieje się to raz w roku, bo na co dzień gotowanie nie bardzo jej wychodzi. A w kolejce do zaprezentowania się na scenie było jeszcze kilkadziesiąt równie interesujących zespołów z Kielc, Pińczowa, Kostomłotów i Buska Zdroju.

  W czasie uroczystości z okazji 20 lecia województwa świętokrzyskiego medale za działalność w dziedzinie kultury i dla seniorów otrzymali: Marcin Wójcik, kierownik Klubu Seniora przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego z Kielc, Bożena Fijałkowska, liderka zespołu „Pasjonata” Maria Skrzyńska, wieloletnia dyrektorka szkoły z Makoszyna, Piotr Chałupka, kierownik dwóch kieleckich Klubów Seniora przy ulicy Żeromskiego i Ś. S. Kostki, Wacław Pejas, założyciel Klubu Seniora w Mroczkowie, śpiewa, pisze teksty piosenek, Tadeusz Wesołowski, założyciel Uniwersytetu III Wieku w Jędrzejowie, Władysław Blicharskim, prezes Zarządu Powiatowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytet III Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim mający 300 członków oraz Świętokrzyski Okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego, sekcja emerytów i rencistów. Medal odebrała przewodnicząca Marianna Szymkiewicz.

  Zwycięzcami festiwalu zostali:
  Kategoria Taniec

  I miejsce - Zespół Taneczny „UTEWIANKI” reprezentujący Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  II miejsce - Zespół „Tutti Frutti” zgłoszony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach. Kierownik zespołu Edyta Młynarska.

  III miejsce - Talentowa Grupa Taneczno-Sportowa reprezentująca Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Talent działające przy Staszowskim Ośrodku Kultury.

  Wyróżnienie: Zespół „The Fifty Five” działający przy Skarżyskim Uniwersytecie III Wieku.

  Kategoria Kabaret/Teatr

  I miejsce - Kabaret „Czerstwe Babki i Pierniki” ze Staszowa

  II miejsce - Kabaret „Takie Babki” z Końskich

  III miejsce - Henryka Jaszewska z Ostrowca Świętokrzyskiego

  Wyróżnienia: Stowarzyszenie Klub Seniora Złote Lata z Kostomłotów II, Kabaret „Co wy na to” z Ostrowca Świętokrzyskiego, Grupa „Metamorfoza” z Ostrowca Świętokrzyskiego.

  Kategoria Muzyka

  I miejsce - Chór Seniora „Niezastąpieni” z Włoszczowy

  II miejsce - Konstancja Galera

  III miejsce - Lech Adam Skawiński z Kielc

  Wyróżnienia: Halina Staniszew z Pińczowa, Anna Tchórzewska ze Skarżyska-Kamiennej, Zespół Pasjonautki z Kielc, Barbara Zawodnik z Jędrzejowa.

  Wiersze i teksty literackie

  Wyróżnienie – Edwarda Sawicka, reprezentująca Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku – Zdroju. Pani Edwarda nadesłała wiersze pt. „Busko – Zdrój” i „Uzdrowisko w Busku – Zdroju”.

  III miejsce – Barbara Trzeszkowska – Dzwonek i Marianna Świeca
  Panie nadesłały tekst pt. „Rozmowa z wnuczką” autorstwa Pani Barbary. Panie są członkiniami Gminnej Rady Seniora w Jędrzejowie.

  II miejsce – Tadeusz Lisicki, reprezentujący Klub Seniora 50+ ze Stąporkowa przysłał wiersze, „Moja ojczyzna” i „Jesienne marzenia”.

  Literatura
  I miejsce – Zdzisław Purchała, reprezentujący Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Radków. Pan Zdzisław nadesłał wiersze pt. „Być poetą”, „Jestem” i „Podróże kształcą”, a także tekst będący prozą pt. „Pielgrzym”.


  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się