Podczas II Świętokrzyskiego Forum Rolniczego, jakie miało miejsce w Kuźni Smaków w Tokarni koło Kielc 1 maja, padły przede wszystkim kluczowe kwestie pomocy z Unii Europejskiej na kolejne lata, osobny panel poświęcony zasadom bezpiecznej pracy w gospodarstwie przeprowadziła Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Kielce. Beata Milewicz, kierownik działu prewencji, wpierana przez Tadeusza Jakubowskiego, dyrektora oddziału, przeprowadziła rzeczową i ciekawą prezentację.
ZOBACZ TAKŻE:- II Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Zapisy transmisji wideo każdego z paneli
- II Świętokrzyskie Forum Rolnicze w Tokarni. Priorytetami będą ochrona środowiska, klimat, ekologia i młody rolnik
- II Świętokrzyskie Forum Rolnicze w Tokarni. Pomoc dla grup i spółdzielni, wejście na półki dużych sieci - rolnicy zgłaszali potrzeby
- Strefa Agro. Dopłaty i zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej. II Świętokrzyskie Forum Rolnicze pokazało co czeka gospodarzy
- Mówimy dziś o rozwoju dzięki funduszom unijnym. My także zauważamy zmiany, korzystanie z nowoczesnych maszyn przekłada się na bezpieczeństwo pracy. Od 2014 roku odnotowujemy z roku na roku coraz mniej wypadków - zaznaczyła Beata Milewicz.
W 2014 z terenu województwa świętokrzyskiego zgłoszonych było 1080 wypadków, w 2015 - 995, 2016 - 907, 2017 - 866. - W ubiegłym roku zgłoszono 752 wypadki, cztery z nich były śmiertelne. Spadek liczb nieszczęść to efekt modernizacji gospodarstw oraz przede wszystkim licznych działań prewencyjnych, jakie prowadzimy wśród rolników od lat. Rolnicy są coraz bardziej świadomi, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w gospodarstwie - podkreśliła kierownik.
Jak wyjaśniała, najczęściej do wypadków dochodzi w miejscach produkcji i magazynowania w gospodarstwie rolnym - 439 w ubiegłym roku. Kolejne miejsca nieszczęść to te, w których utrzymuje się zwierzęta, ale też obszary upraw i tereny zielone - 229. - Jeżeli chodzi o grupy wypadkowe, najwięcej nieszczęść następuje na skutek upadku osób. To jest ponad połowa wszystkich zgłoszonych wypadków - mówiła Beata Milewicz. Do 79 zdarzeń doszło przy pochwyceniu i uderzeniu przez części ruchome maszyn i urządzeń. Kolejne 62 nieszczęścia to efekt uderzenia, przygniecenia, pogryzienia przez zwierzęta. - Nowoczesność maszyny to jedno, a obsługa to drugie. Musimy zwracać uwagę na zapisy w instrukcji obsługi - dodawała.
- Są cztery aspekty związane z bezpieczeństwem, które każdy w swoim gospodarstwie powinien mieć zawsze na uwadze. Chodzi o bezpieczną pracę na wysokościach, bezpieczną pracę z maszynami, bezpieczną pracę ze zwierzętami i bezpieczny transport w rolnictwie - przypomniała kierowniczka działu prewencji.
Na przykładach zaczerpniętych ze świętokrzyskich gospodarstw określiła absolutne podstawy. - Każda maszyna musi być wyłączona, jeśli chce się coś w niej poprawić. To jest konieczne. Co dalej ważne, to porządek w warsztacie. Urządzenia, narzędzia, kable nie mogą leżeć na ziemi, gdzieś pod nogami - wyjaśniała. Następnie, porządek w parku maszynowym. Maszyny muszą być tak ustawione, by nie mogły przyczynić się do wypadku, także kiedy je śnieg przysypie i staną się mniej widoczne. Kolejny aspekt to przewóz osób na załadowanych przyczepach. - To nie może się odbywać. Zastosujmy pasy spinające, które przytrzymają załadunek - mówiła.
- Co bardzo ważne, dzieci do lat 16 nie mogą pomagać w gospodarstwie. Pomimo, że mają czas wolny i mogą dbać o mniejsze zwierzęta, czy wspierać nas w drobnych pracach, to nie mogą wykonywać prac rolniczych - zaznaczała Beata Milewicz.
Kierownik działu prewencji kieleckiego oddziału KRUS przypomniała szereg działań, które instytucja organizuje, by docierać z zasadami bezpiecznej pracy do rolników. Są to Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, Nie daj się wkręcić, Świętokrzyski Piknik Rolniczy, I Bieg Rolnika, szkolenia z BHP, są także konkursy dla dzieci, jak "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje", Krusikowo, "Napisz, zaśpiewaj, zagraj - dzień z życia rolnika".
POLECAMY RÓWNIEŻ
Z Unii Europejskiej na świętokrzyską wieś. Tyle pieniędzy po...
Najlepszy pies dla dziecka. Psy tych ras nadają się idealnie
Szymon Płusa, Chłop Roku 2019 o kulisach konkursu i uprawie ...
Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...
Rolnik szuka żony... A może ty szukasz kogoś jak on? Poznaj ...

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?