MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ilona Wątła to najlepsza nauczycielka ze szkół ponadpodstawowych w powiecie skarżyskim! Poznajcie laureatkę plebiscytu

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Rozmowa z Iloną Wątłą, nauczycielką w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej, laureatką tytułu „Nauczyciel na Medal” w powiecie skarżyskim w kategorii nauczycieli szkół ponadpodstawowych.

LAUREATKA BIERZE UDZIAŁ W FINALE WOJEWÓDZKIM AKCJI NAUCZYCIEL NA MEDAL - ZOBACZ I ZAGŁOSUJ

Czym się pani zajmuje w Zespole Placówek Edukacyjno -Wychowawczych?

Od 2015 roku uczę języka polskiego. Ukończyłam też studia na kierunkach oligofrenopedagogika, edukacja i rewalidacja osób niepełnosprawnych intelektualnie, plastyka i technika w szkole. Jestem w trakcie studiów na kierunku spektrum autyzmu i zespół aspergera– diagnoza, edukacja, rewalidacja, terapia. W szkole dodatkowo koordynuję projekty unijne, dzięki nim nasza placówka stale się rozwija i unowocześnia, a uczniowie mają okazję uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, oraz płatnych praktykach.

ZPEW to szczególna szkoła. Czym się wyróżnia?

Nasza placówka wspomaga rozwój dzieci niepełnosprawnych, o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Naszym celem jest umożliwienie im funkcjonowania w otaczającym świecie. Wyjątkowość polega na tym, że każdy uczeń przechodzi własną drogę rozwoju, zależnie od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Pracujemy z naszymi podopiecznymi w oparciu o indywidualne programy, opracowywane przez specjalistów. Staramy się wyposażyć uczniów w umiejętności niezbędne w dorosłym życiu. Misją szkoły jest umożliwienie uczniom osiągnięcie samodzielności w jak najszerszym zakresie.

W Zespole Placówek w Skarżysku dzieci przebywają dłużej, niż w zwykłej szkole.

Zapewniamy ciągłość nauczania od przedszkola aż po ukończenie szkoły ponadpodstawowej. To niezwykle istotne, bo daje nauczycielowi możliwość dogłębnego poznania możliwości i ograniczeń dziecka. Ta ciągłość pozwala na kontynuację prowadzonych metod pracy. Ma to ogromne znaczenie dla samego ucznia i jego rodziców, którzy mają czas, by nabrać zaufania do nauczyciela-wychowawcy.

Jak wygląda praca z niepełnosprawnymi dziećmi?

Głównym celem jest dbałość o rozwój emocjonalny, przez zaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka; bezpieczeństwa, kontaktu z ludźmi, zabawy. Podczas zajęć stwarzamy dzieciom warunki do przejawiania aktywności, ukierunkowujemy i wspomagamy ich rozwój. Podczas zajęć wykorzystuję nowoczesne metody, dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów. Sukces zależy od tego, co robimy, a jeszcze bardziej od tego, jak to robimy. Skuteczne nauczanie zależy od sposobów pracy. Metody aktywizujące sprawdzają się moim zdaniem najlepiej. Stosując je umożliwiamy wychowankom rozwój intelektualny i emocjonalny. Zdobywanie wiedzy pochodzącej z różnych źródeł we własny sposób. Od konkretnego doświadczenia do porządkowania poznawanego świata.

Czym się pani interesuje poza pracą?

Mam trzy pasje; to pedagogika specjalna, sport i literatura faktu.

POLECAMY: EDUKACJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie