Irena Marcisz - Osobowość Roku 2020 w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna w powiecie kieleckim bez tajemnic

Paulina Baran
Paulina Baran
- Uwielbiam działać i kocham ludzi. Będąc politykiem czy wójtem gminy nie można zapomnieć o zwykłym człowieku, bo to przecież dla nich pracujemy - mówi Irena Marcisz, wójt gminy Łopuszno, w powiecie kieleckim, która głosami czytelników "Echa Dnia" i portalu echodnia.eu zajęła pierwsze miejsce w naszym powiecie oraz drugie w całym województwie w plebiscycie "Osobowość Roku 2020" w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna. Dziś Pani wójt bez tajemnic. Zobaczcie, co nam zdradziła.

Kieruje Pani gminą Łopuszno od 2014 roku, jest Pani jedyną kobietą, która zarządza gminą w powiecie kieleckim. Jakie są Pani odczucia-kobietom jest łatwiej, czy trudniej w polityce?

Myślę że trudniej. Nadal istnieje przeświadczenie, że rządzić powinni mężczyźni a kobiety co najwyżej ich wspierać. Wystarczy zwrócić uwagę na wybory prezydenta kraju, gdzie duży nacisk kładzie się na to kto będzie pierwszą damą, co daje do myślenie że prezydentem powinien być mężczyzna. Moim zdaniem nie powinno zwracać się uwagi na płeć ale na predyspozycje osoby do rządzenia. Ważne są doświadczenie, wiedza ale również umiejętności interpersonalne, bo bez tego ani rusz. Będąc politykiem czy wójtem gminy nie można zapomnieć o zwykłym człowieku, bo to przecież dla nich pracujemy.

13 czerwca odbędzie się referendum w sprawie odwołania Pani oraz całej Rady Gminy? Obawia się Pani decyzji mieszkańców?

Wierzę w rozsądek mieszkańców. Otrzymuję ogrom słów wsparcia i miłych gestów od nich, co jest bardzo budujące. Wkładam dużo serca w to co robię dla mojej małej ojczyzny jaką jest gmina Łopuszno, bo naprawdę kocham to miejsce i ufam, że mieszkańcy to doceniają. Mam również wiele ciekawych pomysłów do zrealizowania i mam nadzieje, że będę mogła je zrealizować.

Czy gdyby mogła Pani cofnąć czas, zmieniłaby Pani jakąkolwiek swoja decyzję? 

To trudne pytanie. W życiu podjęłam wiele trudnych decyzji, jako wójt gminy Łopuszno codziennie muszę rozstrzygać wiele spraw, czasem trudno przewidzieć efekty swoich decyzji. Rzeczywistość składa się z sytuacji, które nie zawsze są wygodne, przyjazne i łatwe, tym bardziej warto więc odnajdywać pozytywne aspekty, które w konsekwencji czegoś nas uczą, ponieważ wszystko w naszym życiu dzieje się po coś. Staram się odnajdywać radości w małych rzeczach i akceptować to, co się dzieje. Nie tracę czasu na rozpamiętywanie czy żałowanie czegoś, po prostu idę dalej.

Jaką jest Pani osobą prywatnie? Co lubi Pani robić w wolnym czasie?

Czasu wolnego mam niewiele, czas pracy wójta jest nienormowany, ale mi to nie przeszkadza. Pełniąc tę funkcję czuję się jak „ryba w wodzie”. Uwielbiam działać i kocham ludzi. Mam wiele frapujących pasji, wśród nich śpiewanie. Jak już mam chwilkę dla siebie to chętnie spędzam ją w moim azylu - ogrodzie. Uwielbiam piękno przyrody, kwiaty, zioła…. Chętnie korzystam z wiedzy o właściwościach zdrowotnych roślin i ziół robiąc soki oraz przetwory na zimę. Słodkie, delikatnie kwiatowe, owocowe, pachnące latem i słońcem… Zdrowe, zamknięte w butelkach i słoiczkach smaki z przepisów Babci i Mamy.

Z jakich inwestycji jest Pani najbardziej dumna? Jak gmina Łopuszno zmieniła się podczas Pani rządów?

Gmina kładzie duży nacisk na wykorzystanie środków unijnych, bez tego nasz budżet nie udźwignąłby tak ogromnej liczby inwestycji przeprowadzonych od 2015 roku.

W latach 2015-2020 Gmina Łopuszno wydatkowała 33 miliony złotych złotych na ochronę środowiska, w tym blisko 27 miionów złotych na oczyszczalnię i kanalizację aglomeracji Łopuszno. Wspólnie z radnymi i pracownikami urzędu udało się nam dokonać tego, co nie udało się moim poprzednikom. Jest to najtrudniejsza i najdroższa inwestycja ale niezbędna dla ochrony środowiska w tym ochrony zasobów wody pitnej. Poza aglomeracją budujemy przydomowe oczyszczalnie ścieków – łącznie wybudowano 92 oczyszczalnie dla pojedynczych gospodarstw oraz 2 oczyszczalnie zbiorcze. Budowa kolejnych 100 przydomowych oczyszczalni kontynuowana jest w kolejnych rozproszonych miejscowościach.

Gmina postawiła na remonty i przebudowy dróg jako istotny czynnik stymulujący szybki rozwój gospodarczy i wpływający na komfort życia mieszkańców. W latach 2015-2020 przebudowano i wyremontowano blisko 60 kilometrów dróg gminnych powiatowych i wojewódzkich na terenie gminy Łopuszno. W samym Łopusznie po utwardzeniu terenu powstało około 50 miejsc parkingowych przy Ośrodku Zdrowia i Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz 37 przy Gminnym Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym w Łopusznie. Przy targowicy niebawem powstanie kolejne 100 miejsc parkingowych. Blisko 100 procent dróg gminnych posiada nawierzchnię asfaltową.

Gmina Łopuszno stawia na rozwój dzieci i młodzieży. Cyklicznie przeprowadzane są remonty w szkołach, dbamy o place zabaw i boiska. Istotnym posunięciem w zakresie działalności opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej była największa inwestycja wspierającą nasze rodziny - budowa żłobka gminnego. W 2015 roku Łopuszno, jako jedna z pierwszych gmin w województwie świętokrzyskim wybudowała nowoczesny żłobek, do którego obecnie uczęszcza 56 dzieci. Koszt inwestycji wyniósł 2 miliony złotych, a dofinansowanie 1,5 miliona złotych. Ponadto gmina corocznie pozyskuje środki rządowe na wydatki bieżące, rozwój i utrzymanie żłobka.

Bardzo wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją była przebudowa targowiska w Łopusznie. Gmina pozyskała prawie milion złotych unijnego dofinansowania na realizację przebudowy targowiska z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.  Utwardzono blisko hektar powierzchni i wykonano 50 miejsc zadaszonych oraz ustawiono 12 nowoczesnych kontenerów handlowych. Bardzo mnie cieszy, kiedy jadąc do pracy mijam co czwartek tętniący życiem plac targowy, to jest bardzo budujący widok kiedy zrealizowana inwestycja okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Udało się rozpocząć rewitalizację Łopuszna w ramach, której zrealizowano fantastyczne zadanie za prawie pół miliona złotych a mianowicie Budowę parku „Wzgórza Trzech Krzyży” polegającą na przebudowie i budowie nowych ścieżek, budowie altany wolnostojącej, ołtarza polowego i kładek drewnianych, montażu ławek, koszy na śmieci, stołów, barierek, hamaków i tablicy informacyjnej, budowie placu zabaw, zmianie ukształtowania terenu, nasadzeń zieleni oraz budowie instalacji: elektroenergetycznej, wodnej oraz montażu oświetlenia zewnętrznego. Piękna tego miejsca dopełniają rzeki kwiatowe. Dzięki wykonanym pracom powstało wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji z pięknym widokiem na panoramę Łopuszna. Pandemia covid-19 pokazała jak takie miejsca odpoczynku na świeżym powietrzu są potrzebne.

Programem Rewitalizacji Łopuszna został objęty również Gminny Ośrodek Sportowo – Wypoczynkowy w Łopusznie. Zaplanowane prace mają na celu przywrócenie mu dawnej świetności. W ramach projektu wybudowano 5 budynków rekreacji indywidualnej, są to domki, które będzie można wynajmować. Wybudowano letni kompleks basenów składający się z: dwóch niecek (jedna pełnowymiarowa dla dorosłych i basen dla dzieci ze zjeżdżalnią), wraz z instalacją uzdatniania wody basenowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Warto podkreślić, że kompleks jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Wcześniej na terenie Gminnego Ośrodka Sportowo – Wypoczynkowego w Łopusznie wybudowany zostały kort tenisowy oraz boisko wielofunkcyjne.

Najbardziej dumna jestem z przywrócenia „funduszu sołeckiego”, bo dzięki temu w każdym sołectwie wykonywane są inwestycje, o których decydują mieszkańcy, a głos mieszkańca jest dla mnie najważniejszy. Czasem te małe inwestycje takie jak wstawienie choćby lampy oświetleniowej daje mieszkańcom więcej zadowolenia niż wielomilionowa inwestycja jaką jest kanalizacja czy budowa oczyszczalni ścieków.

Wymieniłam tylko największe inwestycje bo wszystkich nie sposób wymienić. Dzięki wspólnej tytanicznej pracy radnych, sołtysów i pracowników Urzędu Gminy, Łopuszno naprawdę staje się „Perłą Powiatu Kieleckiego”.

Głosami czytelników "Echa Dnia" i portalu echodnia.eu zajęła Pani drugie miejsce w województwie w plebiscycie "Osobowość Roku" w kategorii polityka, samorządność i społeczność lokalna. Jest Pani dumna z takiego wyróżnienia?

O tak, bardzo jestem dumna. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie zagłosowali. To jest bardzo budujące, że moja praca i moje starania są zauważane. W takich chwilach nabieram „wiatru w żagle” i jeszcze bardziej chcę działać dla rzecz społeczeństwa.

Nie lekceważ migreny. To może być niebezpieczne!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie