MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Izraelczycy z wizytą w buskim liceum

Adam LIGIECKI [email protected]
Na szóstkę! - oceniła Justyna Wanat, pierwszoklasistka buskiego I Liceum Ogólnokształcącego, spotkanie z rówieśnikami z Izraela.
Na szóstkę! - oceniła Justyna Wanat, pierwszoklasistka buskiego I Liceum Ogólnokształcącego, spotkanie z rówieśnikami z Izraela. Adam Ligiecki
Buskie I Liceum Ogólnokształcące gościło młodzież z Izraela. Spotkanie miało bogaty program, a o bezpieczeństwo dbała... armia ochroniarzy.

Dialog i pojednanie

Dialog i pojednanie

"Bliżej siebie - spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej" to nazwa międzynarodowego projektu edukacyjnego, w ramach którego, wiosną i jesienią, odbywają się w polskich szkołach wizyty młodych Izraelczyków. Głównym celem spotkań jest stworzenie przestrzeni dialogu między młodzieżą obu krajów.

Uczniowie oraz nauczyciele Navon Junior and High School z Holon przebywali w Busku we wtorek. Spędzili w naszym mieście cały dzień.

Wizyta Izraelczyków w buskim liceum odbyła się w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego "Bliżej siebie".

TWORZENIE PRZESTRZENI

Jego głównym celem jest stworzenie przestrzeni dialogu między młodymi Polakami i Izraelczykami. A także nawiązanie współpracy szkół z obu krajów, rozwijanie wspólnych zainteresowań młodzieży.
Małgorzata Grabska, nauczycielka historii w buskim ogólniaku, kilka miesięcy temu nawiązała kontakt z dyrektorem szkoły w Holon. Nasi licealiści "przełożyli" to na język multimediów: kontaktowali się z rówieśnikami z Izraela przy użyciu Internetu. Teraz mogli ich zaprosić do siebie.
Licząca kilkadziesiąt osób grupa uczniów i pedagogów z Holon przyjechała do Polski na długi rekonesans. Izraelczycy byli między innymi w Krakowie, Oświęcimiu, Warszawie, a we wtorek zawitali do Buska.

ZERO PROBLEMÓW

Na początek wizyty w liceum wzięli udział w uroczystym spotkaniu w "starej" sali gimnastycznej, z udziałem liderów buskich samorządów. Mówiono wiele o potrzebie dialogu i pojednania, co dotyczy zwłaszcza młodego pokolenia. Pięknie zabrzmiała odśpiewana wspólnie piosenka, a goście z Holon mieli w oczach łzy wzruszenia...
- Są bardzo sympatyczni, otwarci, łatwo nawiązują kontakty. Porozumieliśmy się od razu, zero problemów. Są naprawdę super! - mówi o swoich rówieśnikach z Izraela Justyna Wanat, pierwszoklasistka buskiego liceum.

POD OCHRONĄ

Wtorkowe spotkanie miało bogaty i różnorodny program. Nasi goście mogli obejrzeć szkołę, zjedli wspólny lunch z Polakami. Było spotkanie integracyjne, a potem superniespodzianka: maturzyści z ogólniaka zatańczyli szykownego poloneza - "Damy i huzary", w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego. W nowej hali sportowej został też rozegrany mecz siatkówki licealistów: Holon kontra Busko!
Po południu Izraelczycy zwiedzali nasze miasto. Pod specjalną eskortą, z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa. Podczas pobytu w Polsce mają swoją ochronę, wspomaganą dodatkowo w Busku przez ekipę barczystych mężczyzn, którzy z uwagą śledzili ich każdy krok.

PATRONAT MINISTRA

Projekt "Bliżej siebie" realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Polski oraz Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Odbyło się około 150 spotkań szkół z Polski i Izraela, z udziałem 15 tysięcy uczniów oraz 170 nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie