MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak jeść zdrowo? Podpowie nowy poradnik

oprac. /LB/
Poradnik "Jem zdrowo. Węglowodany, indeks glikemiczny i inne składniki odżywcze". Autorzy: prof. dr hab. Hanna Kunachowicz, dr Irena Nadolna, mgr inż. Beata Przygoda, inż. Krystyna Iwanow.
Poradnik "Jem zdrowo. Węglowodany, indeks glikemiczny i inne składniki odżywcze". Autorzy: prof. dr hab. Hanna Kunachowicz, dr Irena Nadolna, mgr inż. Beata Przygoda, inż. Krystyna Iwanow. fot. archiwum
Ostatnie lata dostarczyły nam wiedzy na temat znaczenia węglowodanów w żywieniu i ich wpływu na zdrowie człowieka. Badania pokazują, że zarówno rodzaj, jak i ilość spożywanych węglowodanów odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu wielu chorób związanych z zaburzeniami przemiany materii.

Te najczęściej występujące to nadwaga i otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nowotwory i wiele innych. W zapobieganiu tym chorobom ważna jest przede wszystkim znajomość danych dotyczących udziału węglowodanów w prawidłowym żywieniu na tle zalecanych norm spożycia oraz ich nadmiar i niedobór w diecie.

Poradnik "Jem zdrowo. Węglowodany, indeks glikemiczny i inne składniki odżywcze" ma na celu zaznajomić czytelnika z pojęciem węglowodanów, pokazać ich rolę w żywieniu oraz funkcje spełniane przez nie w organizmie człowieka. W poszczególnych rozdziałach zostało wykazane zróżnicowanie węglowodanów, które choć mają podobny skład chemiczny, to odróżnia je fizjologiczne oddziaływanie. Dlatego zostały zastosowane rozmaite klasyfikacje, np. węglowodany proste i złożone. Opisane zostało również ostatnio wprowadzone pojęcie indeksu glikemicznego, oznaczającego sposób oddziaływania danego typu węglowodanów na poziom glukozy
w surowicy krwi.

Węglowodany, czyli inaczej cukrowce, sacharydy lub potocznie cukry, są podstawowym źródłem energii każdego człowieka. Jest to przede wszystkim duża grupa związków organicznych, zbudowanych z atomów węgla, wodoru i tlenu. Są one szeroko rozpowszechniane w przyrodzie, a najwięcej ich występuje w roślinach, gdzie mogą być również wytwarzane w procesie fotosyntezy z wody i dwutlenku węgla.

Pod względem budowy chemicznej cukry można podzielić na: cukry proste i cukry złożone, które powstają w wyniku połączenia wiązaniami glikozydowymi co najmniej dwóch cząsteczek cukrów prostych. Wśród nich wyróżnić możemy: dwucukry, kilkucukry oraz wielocukry. Natomiast do biologicznie czynnych cukrów prostych należą pentozy i heksozy: glukoza, fruktoza i galaktoza, zawierające po sześć atomów węgla.

W publikacji, oprócz prezentacji pojęcia węglowodanów oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka, znajdziemy także dokładną charakterystykę wartości odżywczej produktów i potraw. Czytelnik może też odnaleźć wiele tabel wraz z wartościami produktów mlecznych i zbożowych, przetworów mięsnych, rybnych, warzywnych i owocowych. Książka jest skierowana do osób cierpiących na cukrzycę i choroby układu krążenia, ale z pewnością przyda się także do planowania jadłospisów przez osoby zdrowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie