Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uchronić się przed złodziejami we Wszystkich Świętych?

(imo)
O tym, jak zachować bezpieczeństwo w czasie Wszystkich Świętych i zabezpieczyć się przed kradzieżami, mówi Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
O tym, jak zachować bezpieczeństwo w czasie Wszystkich Świętych i zabezpieczyć się przed kradzieżami, mówi Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Dawid Łukasik
O tym, jak uchronić się przed kradzieżami w czasie świąt zmarłych, rozmawiamy z Karolem Mackiem, oficerem prasowym Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Izabela Mortas: Przed nami Wszystkich Świętych - czy w tym czasie kradzieże są czymś, co na cmentarzach się często zdarza?
Karol Macek: Jest to okres szczególny w roku. Wtedy w okolicach cmentarzy jest najwięcej ludzi, wtedy też na samych nekropoliach widzimy mnóstwo zniczy, wiązanek. Nie da się ukryć, że właśnie w tym czasie zdarzają się przypadki kradzieży w rejonach cmentarzy. Zwykle są one drobne - znikają kwiaty, konstrukcje, na których wykonano wieńce. I choć mamy takie sygnały, wiele osób tego typu kradzieży nie zgłasza. I tu apel do wszystkich Państwa - jeśli przynieśliśmy coś na groby bliskich i trafiło w niepowołane ręce, prosimy o zgłoszenie na komisariat.

Jak możemy zabezpieczyć dekoracje nagrobne?
My, policjanci, ze swojej strony prowadzimy w okolicach cmentarzy wzmożone kontrole. Mimo to wiele zależy indywidualnych postaw. Nie chcemy nikomu doradzać, ile kwiatów i zniczy należy przynieść na groby, lecz jeśli mamy taką możliwość - zabierzmy po świętach wiązankę do domu, by służyła na kolejną okazję.

To, co pozostawiamy na grobach to jedno, a to, co nosimy w torebkach i kieszeniach, gdy nawiedzamy cmentarze - drugie. Jak chronić się przed kieszonkowcami?
Bezpieczeństwo osobiste jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych. Znajdziemy się w skupiskach, które stwarzają idealną okazję dla kieszonkowców. Moja rada jest następująca - zabierajmy ze sobą możliwie jak najmniejszą ilość dokumentów, rzeczy i pieniędzy. Jeśli nie przyjechaliśmy autem, nie zabierajmy ze sobą prawa jazdy. Nie musimy nawet mieć przy sobie dowodu osobistego - to dokument wcale nie wymagany przy każdej kontroli. Bezpieczeństwo osobiste to także pozostawianie naszych rzeczy w samochodach. Widok torebki na przednim lub tylnym fotelu kusi złodzieja - to właśnie w takich sytuacjach często dochodzi do włamań. Do pań apelujemy także, by torebki nosiły z przodu, nie z tyłu - w innymi razie złodziejowi łatwiej będzie je rozciąć i ukraść wyposażenie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Najlepsze kostiumy na Bal Wszystkich Świętych ZOBACZ GALERIĘ





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie