MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Świętokrzyski w niedzielę na Świętym Krzyżu. Będzie mnóstwo atrakcji

Oprac. MBA
„Tradycja z Gór wypływa…” to hasło tegorocznego Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbędzie się w niedzielę 26 maja na Świętym Krzyżu. Organizatorem imprezy jest Starostwo Powiatowe w Kielcach wraz z gminami Bieliny i Nowa Słupia.

Jarmark Świętokrzyski w niedzielę, 26 maja na Świętym Krzyżu

– To wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję, kulturę i dziedzictwo naszego regionu. W tym roku będzie promować dziedzictwo i tradycje ziemi świętokrzyskiej oraz Żywiecczyzny – zaprasza starosta kielecki Tomasz Pleban.

Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu odbędzie się już po raz 17. Całość rozpocznie się około godziny 11:40 barwną procesją sprzed Bazyliki Mniejszej. Następnie, o godzinie 12, na błoniach świętokrzyskiego klasztoru odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Po nabożeństwie, od godziny 13.00 odbędą się prezentacje i występy, zespołów i artystów ludowych z powiatu kieleckiego.
- Jarmark od wielu lat przyciąga mieszkańców i turystów z całej Polski. To wyjątkowa impreza, która ożywi ducha regionu poprzez muzykę, taniec i śpiew. W tym roku szczególnie cieszymy się, że będziemy mieli zaszczyt gościć Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”, ambasadorów folkloru Żywiecczyzny. Serdecznie zapraszam wszystkich na Jarmark Świętokrzyski. Niech tradycja z gór wypływa i łączy nas wszystkich w pięknej atmosferze tego wyjątkowego święta – mówi starosta kielecki Tomasz Pleban.

Zespół „Lipowianie” wystąpi w tradycyjnych strojach ludowych z tych dwóch regionów. Zobaczymy zarówno okazałe, odświętne ludowe stroje góralskie jak i noszone na co dzień przez Górali z Beskidu Żywieckiego - stroje pasterskie oraz piękne, ludowe stroje rzeszowskie. Goście z Żywiecczyzny zaprezentują tańce Górali Beskidu Żywieckiego, takie jak: obyrtka, koń, koło. Zatańczą również krzyżoka, polkę oraz walczyka. W wykonaniu „Lipowian” zobaczymy także suitę tańców regionu rzeszowskiego.
Na scenie wystąpią również zespoły pieśni i tańca: ze Strawczynka w gminie Strawczyn i Piekoszowianie z Piekoszowa. Zespół z Piekoszowa zaprezentuje takie utwory jak „Wysoki las, puste pole”, „Nasa okolica”, „Spotkałam Jasieńka”, „Wieź mnie kuniku wieź”, ”Lesie, Ty mój lesie”.

- Również w utworach pokazujemy elementy tego stroju, tradycje wsi polskiej, jej obrzędy i zwyczaje. W naszych utworach przejawia się również wątek miłosny dawnej wsi polskiej, jego charakterystyczne elementy zalotów, posagu i posłuszeństwa wobec rodziców. Wszystko to jest wyśpiewane gwarą

– mówi kierownik zespołu, Teresa Domagała.
Z kolei Zespól Pieśni i Tańca ze Strawczynka zaprezentuje układ polskich tańców ludowych, w których jest polka, oberek, walczyk, ale także taniec chodzony – zapowiada kierownik zespołu, Ewa Cisowska. - Zaczerpnęliśmy także utwory ludowe ze zbioru „Pieśni dawnej Kielecczyzny”, które zebrał pan Jerzy Gumuła. To są stare piosenki ludowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, takie jak „Łoj biada biada, wysłam za dziada” czy „Łozeniłem się z bogatą zoną”. Zaśpiewamy także znane melodie ludowe, jak np. „Sedem sobie drozynecką”.

Zespół śpiewaczy Makoszanki, Zespół śpiewaczy Echo Łysicy i Śwarne Kakonianki będą z kolei śpiewająco opisywać gminę Bieliny.

- Na jarmarku będziemy promować piękny folklor świętokrzyski, który w swoich występach ciągle chronimy od zapomnienia - mówi kierownik zespołu Makoszanki, Maria Skrzyńska. - Zaśpiewamy czystą gwarą bielińską stare piosenki ludowe, które kiedyś śpiewali nasi przodkowie, z akompaniamentem instruktora zespołu Rafała Żebrowskiego. „Jonku mój Jonku”, „Śpiewom ja se śpiewom”, czy „Gwiozdeczki”-

wylicza.

Zespół Echo Łysicy zaprezentuje zupełnie nowy repertuar, ale jak zwykle ludowe utwory zaśpiewa gwarą świętokrzyską. Śwarne Kakonianki śpiewem będą promować na Jarmarku, między innymi swoją urokliwą miejscowość Kakonin.

Zespoły artystyczne z gminy Nowa Słupia zaprezentują z kolei montaż słowno-muzyczny, składający się ze znanych pieśni o regionie. Utrzymane w sakralnym tonie teksty i melodie, poświęcone będą Łysicy, Świętemu Krzyżowi, ale również tradycjom związanym z jarmarkiem - opowiada instruktor śpiewu Grzegorz Michta. Zespół Chełmowianie, KGW Jezioraneczki, KGW Modrzewianki i Akademia Tańca Magic wystąpią wspólnie, prezentując m.in.: „Świętokrzyskie, jakie cudne”, „Da Moja Łysico!” i „Rytm o drzewie Krzyża Świętego”.

Podczas jarmarku będzie można skosztować regionalnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Jarmarkowi będą towarzyszyć prezentacje sprzętu Wojska Obrony Terytorialnej, miasteczko ruchu drogowego przygotowane przez przedstawicieli Policji. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci dmuchawców i zjeżdżalni, malowania twarzy, będą animacje z postaciami z bajek.

Goście powiatu mogą skorzystać z darmowego transportu z Huty Szklanej w godz. od 11 do 15.00. Organizatorem imprezy jest Starostwo Powiatowe w Kielcach, gminy Bieliny i Nowa Słupia, przy współudziale ojców oblatów ze Świętego Krzyża i Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To wspólne przedsięwzięcie, które ma na celu promowanie naszej pięknej ziemi świętokrzyskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie