Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest herb, sztandar i pieczęć. Gmina Samborzec może pochwalić się już swoimi symbolami

Klaudia Tajs
O znaczeniu symboliki, które mają łączyć tradycję ze współczesnością mówił na sesji Witold Surowiec, wójt Samborca., który zaprezentował sztandar.
O znaczeniu symboliki, które mają łączyć tradycję ze współczesnością mówił na sesji Witold Surowiec, wójt Samborca., który zaprezentował sztandar. Klaudia Tajs
Gmina Samborzec ma swój herb, sztandar i pieczęć. Symbole, które łączą w sobie tradycję i współczesność zostały ustanowione przez radnych na czwartkowej sesji Rady Gminy.

Władze gminy i radni nie kryją, że dla gminy posiadanie własnych symboli to historyczne wydarzenie, na które czekano prawie dwa lata. Pomysłodawcą nadania symboli był dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Samborcu. - Były różne projekty i a ten ostateczny był chyba trzecim projektem, to on uzyskał akceptację komisji heraldycznej i ministra spraw wewnętrznych i administracji - przypomniał Mieczysław Piątek, przewodniczący Rady Gminy w Samborcu. - Należy podkreślić, że ustanowienie symboli wplata się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Na przełomie września i października planujemy wmurowanie tablicy dla uczczenia generała Stanisława Grzmota Skotnickiego, który urodził się w pobliskich Skotnikach. Ta uroczystość będzie nawiązaniem do herbu rodziny Skotnickich.

Herbu, który widnieje na jednej ze stron sztandaru. W herbie znajduje się czerwona tarcza, na której widnieją dwie srebrne złamane strzały. Takim herbem posługiwał się ród Bogoriów Skotnickich, którzy mieli swoje posiadłości w gminie Samborzec.

O znaczeniu symboliki, które mają łączyć tradycję ze współczesnością mówił na sesji Witold Surowiec, wójt Samborca. - Nasza gmina powinna się godnie prezentować, aby tak się stało potrzebny jest sztandar, flaga i pieczęć gminy - tłumaczył wójt. - Należało ustalić herb. Herb Samborca to tarcza na czerwonym tle i srebrne, dwie złamane strzały. Jest to herb Bogoriów Skotnickich. Nawiązaliśmy do tradycji i współczesności.

Tradycja to herb Bogoriów. W miejscowości Bogoria Skotnicka zachował się dworek rodziny. - Jest to ewenement na skalę kraju, bo oni od XII wieku do 1945 roku, przebywali w tym samym miejscu - przypomniał wójt. - W tym czasie przyczynili się do utworzenia spółdzielni ogrodniczej, przekazali plac pod budowę szkoły w Skotnikach, byli zaangażowani w powołanie ochotniczej straży pożarnej. Zostali wysiedleni na mocy reformy rolnej. Dziś ród odzyskał swoją własność.

Elementem współczesnym w herbie są jabłka. - Gmina Samborzec to sady i przede wszystkim jabłka - dodał wójt. - Dlatego po obydwu stronach są dwa żółte jabłka z zielonymi listkami.

Herb pojawi się między innymi na tabliczkach z nazwami ulic na terenie gminy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Diablo - w Miedzianej Górze kręcili sceny do filmu z Mikołajem Roznerskim i Rafałem Mohrem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie