MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 100 - lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylanach. Dla zasłużonych były medale

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sobotę 25 maja jubileusz 100-lecia powstania obchodziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylanach. Na co dzień służy w niej 20 druhów i 8 druhen.

100 – lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylanach

Uroczystości rozpoczęła strażacka zbiórka i msza polowa przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylanach. Po niej odbył się ceremoniał strażacki: meldunek wraz z przeglądem straży, podniesienie flagi na maszt oraz odegranie hymnu hymnu.

Krótki rys historyczny OSP w Kobylanach przedstawił jej prezes druh Jerzy Głąb. Prezes powiedział, że straż na przestrzeni tych lat zmieniła się diametralnie. - Na pewno widać zmiany na przestrzeni lat. Kiedyś druhowie jeździli konnymi beczkowozami a my dziś mamy już samochody, staramy się rozwijać sprzętowo. Staramy się ten sprzęt unowocześniać, przeszkalać druhów – mówi druh Jerzy Głąb.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Wspaniały jubileusz stał się doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień za dotychczasową długoletnią i nienaganną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej dla zasłużonych działaczy jednostki.

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa:

 • druh Wiesław Radosz
 • druh Artur Kargulewicz
 • druh Bogdan Kusal

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa:

 • druh Piotr Adamczyk

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa:

 • druhna Aneta Bławat
 • druh Piotr Rysiak
 • druh Ireneusz Rysiak

Aneta Bławat radna powiatowa i sołtys Kobylan mówi, że dla sołectwa 100 – lecie to bardzo ważne wydarzenie. - To dla nas ogromne wyróżnienie i satysfakcja, cieszymy się, że mamy strażaków, cieszymy się, że mamy stuletnią tradycję. Niesamowite jest to, że z pokolenia na pokolenie młodzież chce uczestniczyć i wspierać naszą straż – mówi Aneta Bławat, która podczas uroczystości została odznaczona brązowym medalem za zasługi. - Bylo to dla mnie zaskoczeniem, jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Cieszy mnie to, że ja doceniam strażaków a oni doceniają to, co od tylu lat staram się robić dla lokalnej społeczności, również i dla straży, zarówno sama jak i przez Stowarzyszenie Nasze Kobylany – dodaje pani radna.

Podczas uroczystości nie zabrakło także występów artystycznych najmłodszych. Swoje umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie zaprezentowały przedszkolaki z Przedszkola Dziecięcy Raj w Kobylanach. Dla gości przygotowano także zabawy i konkursy z nagrodami, poczęstunek oraz zabawę taneczną.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylanach powstała w 1923 roku. Jej założycielami byli Jan Wójtowicz, prezes, Franciszek Kusal, naczelnik, Stanisław Dziadowicz, skarbnik, Stanisław Rykwa sekretarz, Paweł Dydo, gospodarz. Od początku druhowie uczestniczyli w akcjach gaszenia pożarów. Z roku na rok przybywało co raz więcej druhów i druhen. Jednostka była doposażana sprzętowo. Wysłużony beczkowóz i konny wóz strażacki zastąpione zostały – na początku lat 70-tych Starem25, a w latach 90-tych Żukiem. Z okazji 80 – lecia straż otrzymała średni wóz bojowy Star200. Dziś druhowie do akcji wyjeżdżają samochodem lekkim Lublinem, który wyposażony jest w sprzęt ratowniczy. Budynek strażnicy powstał w latach 1968-1969.
Druhowie tej jednostki zawsze byli i są zaangażowani w służbę pożarniczą. Oprócz akcji związanych z pożarami uczestniczyli także w akacjach powodziowych. W roku 1997 brali udział w działaniach ratowniczych na terenie gminy Połaniec a w 2010 roku na terenie gminy Tarłów. Uczestniczą w zawodach sportowo – pożarniczych, w których zajmują czołowe miejsca. Pierwszy raz, w roku 2013 oprócz męskiej drużyny w zawodach uczestniczyła także drużyna kobieca. Druhowie uczestniczą także w wielu szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Opatowie.

Obecny zarząd stanowią:

 • Jerzy Głąb – prezes
 • Sylwester Rycąbel - wiceprezes
 • Artur Kargulewicz – sekretarz
 • Wiesław Radosz – skarbnik
 • Bogusław Kusal - gospodarz

W uroczystości 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylanach wzięli udział: przedstawiciele wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Opatów, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie młodszy brygadier Sylwester Kochanowicz, starosta opatowski Tomasz Staniek, kapelan miejsko – gminny strażaków ksiądz Rafał Golonka, radny powiatowy Hubert Gawlik, radny miejski Dawid Kargulewicz, Adam Mazurek przedstawiciel komisji rewizyjnej Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wiceburmistrz Opatowa Marcin Słapek.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie