Już oficjalnie! Pacanów, Nowy Korczyn, Opatowiec i Oleśnica...

  Już oficjalnie! Pacanów, Nowy Korczyn, Opatowiec i Oleśnica - cztery kolejne miasta w Świętokrzyskiem od 1 stycznie 2019 roku

  pawie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pacanów od 1 stycznia zostanie miastem

  Pacanów od 1 stycznia zostanie miastem

  Od wtorku 1 stycznia 2019 roku na administracyjnej mapie Polski pojawią się nowe miasta. Rząd podjął w piątek 28 grudnia decyzję o przyznaniu tego statusu czterem świętokrzyskim miastom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Wcześniej, w lipcu zapadła decyzja, że miastami zostaną Szydłów, Nowa Słupia i Pierzchnica.
  Pacanów od 1 stycznia zostanie miastem

  Pacanów od 1 stycznia zostanie miastem

  Za sprawą dwóch rozporządzeń Rady Ministrów – z lipca i z grudnia tego roku – status miasta z dniem 1 stycznia 2019 r. otrzymują:

  W lipcu zdecydowano, że miastami zostaną

  Nowa Słupia i Pierzchnica – w powiecie kieleckim oraz Szydłów – w powiecie staszowskim;

  W piątek, 28 grudnia rząd zdecydował, że miastami zostaną:
  Nowy Korczyn i Pacanów – w powiecie buskim;
  Oleśnica – w powiecie staszowskim;
  Opatowiec – w powiecie kazimierskim

  Wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości.
  W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce z województwie małopolskim, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów - wszystkie w Świętokrzyskiem. Lubowidz w województwie mazowieckim utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark w warmińsko-mazurskim posiadał je w latach 1723-1946.

  Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się między innymi ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku istniało w Polsce 930 miast. Od 1 stycznia dochodzi kolejne 10 - będzie to już 940.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. ROŚNIE PŁACA MINIMALNA - ILE WYNOSI?

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce