Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania „Bezpieczny i aktywny senior” ruszyła w Jędrzejowie

Tomasz Hajduk
Tomasz Hajduk
Seniorzy to grupa społeczna, która poprzez swoją ufność i bardzo często nieznajomość prawa i realiów, coraz częściej narażona jest na pułapki zastawiane przez rzeczywistość, czy po prostu zwykłych oszustów. W Jędrzejowie zaproszeni goście rozmawiali z seniorami o tym, jak należy się zachowywać w określonych sytuacjach oraz czego unikać.

W piątek, 21 kwietnia, w jędrzejowskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą „Bezpieczny i aktywny senior”.
W województwie została zainaugurowana przez wojewodę Agatę Wojtyszek, teraz akcja zagościła w Jędrzejowie.

- Nam problemy seniorów są bliskie od dawna. Ta kampania pokazuje dwa ważne obszary życia dla nich. Aktywność, która mówi o rozwoju człowieka w każdym wieku oraz bezpieczeństwo, które stanowi o jakości tego życia – mówi Jolanta Pazera z Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie.

Spotkanie zostało podzielone na trzy części.

Senior jako konsument – świadomy swoich praw
Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę konsumentów, która jest bardzo atrakcyjną z punktu widzenia marketingowego. Rośnie ilość firm, która swoje produkty i usługi dedykuje właśnie osobom starszym. Niestety bardzo często wiążą się one z różnymi pułapkami czyhającymi na nich, które wynikają z nieznajomości swoich praw.

- Najwięcej problemów mają seniorzy przy zakupach na tak zwanych pokazach. Zawierane tam umowy bywają bardzo niekorzystne, często połączone są z kredytem konsumenckim. Ciężko później osobie starszej takie zobowiązanie spłacać, bo są to dość znaczne kwoty, rzędu pięciu, czy nawet dziesięciu tysięcy złotych – opowiada Alicja Majka-Kowalczyk z Inspekcji Handlowej w Kielcach.

Przedstawiła ona seniorom prezentacje. Apelowała między innymi, aby dokonywać przemyślanych zakupów, zarówno na pokazach, jak i przez Internet. Należy pamiętać, że zanim się podpisze umowę, trzeba ją przeczytać uważnie, ponieważ po podpisaniu w pełni odpowiadamy za podjęte zobowiązanie. Chyba, że zawarliśmy umowę przez Internet lub poza lokalem przedsiębiorcy, wtedy można ją rozwiązać nie podając przyczyny swojej rezygnacji w ciągu 14 dni.

Nieuczciwe umowy zawierane przez firmy telekomunikacyjne
Rośnie ilość skarg wpływających do Urzędu Komunikacji Elektronicznej na firmy telekomunikacyjne.

- Problem naciągania osób starszych przez nieuczciwe firmy telekomunikacyjne jest cały czas aktualny. W ciągu roku notujemy około dwóch tysięcy zgłoszeń w skali całego kraju. Wiadomo, że jest to wierzchołek góry lodowej, bo nie każdy konsument trafi do nas – informuje Tomasz Kowalik z kieleckiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Trzeba pamiętać o wspomnianej już zasadzie, że po podpisaniu umowy mamy prawo do odstąpienia od niej w terminie czternastu dni, jeżeli podpisaliśmy ją w domu.

Prelekcja Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie
- Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie seniorów, to przede wszystkim zwracam uwagę na kwestie bezpieczeństwa związane z oszustwami, ponieważ sprawcy tych przestępstw między innymi ,,na wnuczka” czy ,,akwizytora” niejednokrotnie modyfikują swój sposób działania do sytuacji, w której się znajdą – mówi aspirant Michał Kowalczyk, oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jędrzejowie i przestrzega:

- Bardzo często oferuje nam się coś darmowego czy taniego. Liczymy, że coś się zyska za niewielkie pieniądze, a takich promocji po prostu nie ma, one nie istnieją. Trzeba unikać sytuacji z osobami, których nie znamy, które pukają do naszych drzwi. W każdej sytuacji, kiedy mamy chociaż cień wątpliwości powinniśmy się natychmiast skontaktować z policjantami. My jesteśmy od tego, by dbać o bezpieczeństwo, my jesteśmy od tego, aby służyć bezpieczeństwu naszych mieszkańców. Możemy sprawdzić, czy osoba która puka do naszych drzwi, czy w inny sposób przekazuje nam jakąś informację lub chce coś sprzedać, jest tą osobą, za którą się podaje, czy po prostu jest oszustem.

Aspirant Michał Kowalczyk przypomina wszystkim, nie tylko seniorom, o możliwości korzystania z aplikacji mobilnej ,,Moja komenda”, która umożliwia za pomocą jednego kliknięcia znalezienie swojego dzielnicowego, czy pokazuje najbliższą jednostkę policji w razie, kiedy byśmy potrzebowali pomocy, a jesteśmy poza miejscem swojego zamieszkania.

Na spotkaniu obecni byli członkowie klubów Seniora, Amazonek, czy klubu Kotwica oraz podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej.

- Jest on najstarszym na kielecczyźnie, istnieje już od 38 lat – podkreśla Grażyna Chabior, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie.

-Bardzo dobrze, że takie akcje są prowadzone, żebyśmy uważali na złodziei – mówiła jedna z seniorek.
Jak opowiada spotykają się w ośrodku na zajęciach, na których rysują, malują, czytają książki. Mają tutaj wszystko to, co im potrzebne, a czego brakuje w domu.

Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Społecznej zaprezentowali się przybyłym gościom piosenką i wierszem.
Na sali obecni byli między innymi wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej w Kielcach Paweł Faryna.

ZOBACZ: Nowe życie Tomasza Adamka po czterdziestce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie