MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kary za niestosowanie się do kwarantanny. Policja sprawdza każdego mieszkańca (WIDEO)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Pixabay.com/pixabay license
Wysoka kara za niestosowanie się do zasad kwarantanny? Choć w regionie świętokrzyskim obecnie kilkanaście osób poddanych jest kwarantannie to liczba ta wraz z rosnącym zachorowaniem również może znacząco wzrosnąć. We wtorek, 10 marca, Polska Policja wydała oświadczenie, w którym informuje, że będzie wspierać utrzymanie kwarantanny na terenie całego kraju.

Kwarantanna polega na całkowitym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby. To takie osoby, które na przestrzeni ostatnich 14 dni przebywały w kraju, w którym występują przypadki zachorowania na koronawirusa, pracowały w miejscu, w którym byli zarażeni pacjenci lub mieli bliski kontakt z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa.
Takie osoby same mogą zdecydować czy kwarantannę przechodzą w domu, szpitalu czy wyznaczonym w każdym powiecie ośrodku. Osoby te są cały czas pod nadzorem służb medycznych i sanitarnych.

- Jako policjanci wspieramy służby sanitarne w nadzorze nad osobami, które są objęte kwarantanną. Polega to na tym, że policjanci w ciągu doby sprawdzają czy dana osoba przebywa w miejscu, w którym zgodnie z decyzją administracyjną powinna przebywać. Kilkanaście osób na terenie województwa jest sprawdzanych, natomiast ta liczba cały czas się zmienia, ponieważ otrzymujemy informacje o służb sanitarnych, kto nowy został objęty kwarantanną i pod te adresy docieramy – mówi Kamil tokarski, oficer prasowy Policji Świętokrzyskiej. - Oczywiście nie jest to kontakt bezpośredni. Sprawdzamy czy dana osoba przebywa w miejscu zamieszkania i jest to kontakt telefoniczny, bądź na taką odległość, by można było te osoby zidentyfikować. Oczywiście policjanci są wyposażeni w środki ochrony osobistej. Wszelkie informacje, które pozyskamy przekazujemy do służb sanitarnych i oczywiście zawsze osoby objęte kwarantanną pytamy czy nie potrzebują naszej pomocy – dodaje Kamil Tokarski.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 złotych.

Na swoim facebookowym profilu oraz stronie internetowej Policja Polska wydała oświadczenie: „Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze. Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, nie będą wchodzić do domu czy mieszkań. Zawsze będą to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności będą kontaktowali się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia. Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, przypominamy, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Z kolei w przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są Ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami” - czytamy w oświadczeniu Policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie