MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierska biblioteka zaprosiła młodych na dwa konkursy. Malowali... i przenosili „Rozprawę”

ALI
To nasi laureaci konkursu plastycznego. Główną nagrodę otrzymała Aleksandra Kot z Kamieńczyc.
To nasi laureaci konkursu plastycznego. Główną nagrodę otrzymała Aleksandra Kot z Kamieńczyc. archiwum biblioteki
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna imienia Mikołaja Reja obchodziła w grudniu - to stało się tradycją - „imieniny” patrona. W programie Reyady 2016 znalazło się wiele ciekawych imprez. Zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników. O tę drugą sekwencję zadbała Monika Wendel, która prowadzi Filię dla Dzieci i Młodzieży kazimierskiej książnicy.

Tym razem mieliśmy dwa konkursy: plastyczny oraz literacki. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Młodzi mogli się wykazać projektując okładkę, a także przekładając sztandarowy utwór Mikołaja Reja... z języka staropolskiego na współczesny. Były atrakcyjne nagrody, a główne trofea trafiły do Kamieńczyc i Kazimierzy Wielkiej.

Konkurs plastyczny - „Zaprojektuj ilustrację okładki wybranego utworu Mikołaja Reja” adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu kazimierskiego. Technika - dowolna, liczył się nie tylko warsztat plastyczny, ale i wyobraźnia nastolatków. Pracowali nad swoimi dziełami do końca listopada, w grudniu ogłoszono wyniki konkursu.

- Wpłynęło w sumie 20 prac, wykonanych różnorodną techniką. Obrady trzyosobowego jury były bardzo burzliwe - nie ukrywa Monika Wendel - ale wyłoniliśmy laureatów.

Całe podium zajęli uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kot z klasy V A, która za wygraną otrzymała piękny album „Malarstwo”. Drugą nagrodę zdobył Kamil Kmita z klasy czwartej, trzecią - szóstoklasista Stanisław Warchoł. Ponadto jury przyznało wyróżnienie Kamili Nawrot z Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1 w Kazimierzy Wielkiej.

Gimnazjaliści przekładali Reja - z języka staropolskiego na współczesny. Nagrody - dla Kazimierzy.
Gimnazjaliści przekładali Reja - z języka staropolskiego na współczesny. Nagrody - dla Kazimierzy. archiwum biblioteki

Podstawówki projektowały ilustracje, natomiast gimnazjaliści musieli ujawnić talenty... translatorów. Konkurs literacki nosił nazwę „Przełóż na język współczesny fragment „Krótkiej rozprawy” Mikołaja Reja”. Czyli tej - między Panem, Wójtem i Plebanem, uważanej za jeden z flagowych utworów „ojca literatury polskiej”.

„Rozprawa” powstała w XVI wieku, dziś mamy 21. stulecie. To przepaść czasowa, cywilizacyjna i kulturowa. Jak przenieść tamtą epokę do świata rocka, rakiet i komputerów? Uczestnicy konkursu - na szczęście - nie musieli rymować, lecz i tak napracowali się solidnie. A jurorzy znowu mieli ból głowy.

Najlepszy - w ocenie komisji konkursowej - przekład jest dziełem Marii Porębskiej, uczennicy Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej, która otrzymała pierwszą nagrodę. Drugie miejsce zajęła Julia Sodo, trzecie, ex aequo - Anna Gronba i Justyna Widak (one także z kazimierskiego gimnazjum).

Zakończenie konkursów w ramach Reyady 2016 miało bogatą oprawę. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez firmę FHU_Podlasie. Na wszystkich uczestników oraz opiekunów czekał słodki poczęstunek.

Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej otrzymała imię Mikołaja Reja, uchwałą Rady Miejskiej - 21 kwietnia 2005 roku. Uroczyste przyjęcie imienia miało miejsce 11 maja 2016 roku. Dyrektorem placówki był wtedy Andrzej Bienias. Od niespełna czterech lat książnicą przy ulicy Kolejowej kieruje Nina Turek-Kwiecień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie