Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pojedziemy nową "siódemką" z Kielc do Krakowa? W tym roku oddanie kolejnego odcinka. Zdjęcia z budowy

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Prace na odcinku Miechów - Szczepanowice
Prace na odcinku Miechów - Szczepanowice GDDKiA
Jeszcze w tym roku pojedziemy nowym odcinkiem S7 z Kielc do Krakowa. Oddanie 18 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 Moczydło - Miechów planowane jest na wrzesień 2023 roku. Jak przebiegają prace na całym małopolskim odcinku trasy między stolicami województw?

Droga ekspresowa S7 Kielce - Kraków

Trwa budowa poszczególnych odcinków drogi ekspresowej S7 od granicy województwa świętokrzyskiego (Moczydło) do Krakowa. Ponad 55-kilometrowa droga została podzielona na krótsze odcinki realizacyjne. Jako pierwszy, już w 2021 roku został oddany do użytku odcinek Szczepanowice - Widoma o długości 13,1 kilometra. Do wybudowania pozostały jeszcze trzy odcinki: Moczydło - Miechów, Miechów – Szczepanowice oraz Widoma – Kraków o łącznej długości ponad 42 kilometrów.

Odcinek Moczydło - Miechów

Odcinek Moczydło - Miechów ma długość 18,7 kilometrów i jest zaawansowany w największym stopniu. W zimie wykopano 60 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Przygotowano nasypy o objętości 20 tysięcy metrów sześciennych. Zamontowano 15 kilometrów barier drogowych. Prowadzono prace wewnątrz budynków Miejsc Obsługi Podróżnych w Giebułtowie i Małoszowie. Udało się wykonać wiele prac na mostach, wiaduktach i estakadzie - montowano kapy, deski gzymsowe, dylatacje. W ostatnich dniach przerwy zimowej oddano do użytku wiadukt w Brzuchani.

Planowany termin zakończenia tej inwestycji to wrzesień 2023 roku.

Budowa tego odcinka dostała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kiedy pojedziemy nową
GDDKiA

Odcinku Miechów - Szczepanowice

Prace na odcinku Miechów - Szczepanowice rozpoczęły się w październiku 2022 roku. Pierwszy etap prac obejmował usunięcie wierzchniej warstwy gleby z terenu przyszłej „ekspresówki”. Wykonano nasypy o objętości 39 tysięcy metrów sześciennych. Przebudowano 350 metró sieci gazowej wysokiego ciśnienia, ułożono 250 metrów rur kanalizacji deszczowej i 600 metrów wodociągu. Przeprowadzono rozbiórkę 20 budynków i obiektów, które kolidowały z przebiegiem S7.

Przygotowano wykopy pod fundamenty przyszłych mostów, wiaduktów i przejść dla zwierząt.

Termin zakończenia budowy tego 5,3 kilometrowego fragmentu S7 to sierpień 2024 roku.

Odcinek Widoma - Kraków Nowa Huta

Najbardziej skomplikowany fragment budowanej S7 to odcinek pomiędzy węzłami Widoma i Kraków Nowa Huta o długości 18,3 kilometra. Droga przebiega częściowo przez zurbanizowane tereny Nowej Huty i będzie częścią „ringu krakowskiego” – IV obwodnicy otaczającej miasto. Stąd duża część prac wykonanych zimą wiązała się z przebudową sieci – energetycznych, teletechnicznych, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, gazociągów i wodociągów. Ponadto prowadzono zróżnicowane prace na 39 mostach, wiaduktach i estakadach, które powstają na tej trasie. Były to roboty fundamentowe, szalunkowe i zbrojeniowe oraz montaż belek. Budowano mury oporowe, zbiorniki retencyjne.

Planowany termin zakończenia tej inwestycji to listopad 2024 roku. Budowa tego odcinka dostała dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz zdjęcia z budowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie