Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce. Zostań wolontariuszem - kwestuj na cmentarzach

Lid
archiwum
Pomagajmy w ratowaniu zabytków cmentarnych - Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego organizuje, po raz 26 coroczną kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Przez dwa dni: 1 i 2 listopada (czwartek, piątek) będzie kwestować na kieleckich nekropoliach.

Organizatorzy liczą, że tak jak w poprzednich latach dzięki pieniądzom od kielczan będą mogli uratować cenne, zabytkowe pomniki i rzeźby cmentarne. Przypomnijmy, że w 2008 roku zebrano ponad 49 tysięcy zł, w rekordowym 2011 – ponad 76 tysięcy złotych, dwa lata temu było to ponad 54 tys. zł, w rok temu – ponad 52 tys.

Do pieniędzy wrzucanych do puszek podobne kwoty dokładali: włodarze miasta Kielce, Wojewódzki Konserwator Zabytków i Urząd Marszałkowski i to pozwoliło na wykonanie w ostatnich latach pełnej konserwacji ponad 190 obiektów. – Staramy się wybierać te obiekty, które są w najgorszym stanie, ale oczywiście zależy to od pieniędzy jakimi dysponujemy – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenie.- W 2017 roku poddano konserwacji 15 pomników, w tym: 2 duże pomniki Taylorów i Rola-Różyckich, kamienne: Szymczykowskiej, Szuberta, Strójwąsa (cm. Nowy), żeliwny Łęckich, wróciły na cokoły klasyczne rzeźby ze stopów metali: Rozlau i Kuchcińskiej. W tym roku poddano konserwacji 14 pomników. W latach 1993 - 2018 wykonano także drobniejsze specjalistyczne prace konserwatorskie na ponad 390 zabytkowych pomnikach, wykonanych z różnego rodzaju kamienia (marmur, granit, wapień lekki, piaskowiec) i żeliwa.

Coroczną kwestę przygotowują społecznie członkowie Stowarzyszenia, razem z setkami kwestujących, którzy zbierają datki do przygotowanych puszek. W ostatnich latach w kwestach uczestniczy ok. 250 dorosłych osób i ponad 600 uczniów (2013) z kieleckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. To bardzo cenna i niezbędna pomoc, umożliwiająca przeprowadzenie zbiórek.

- W ciągu 26 lat kwestowało ok. 8,2 tys. osób – mówi Stanisław Szrek.-Przed nami tegoroczna, 2 dniowa kwesta, dlatego apelujemy do dorosłych i młodzieży, by stanęli na 1.5 godziny w ponad 20 punktach kieleckich cmentarzy: na Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym i Prawosławnym, na Piaskach, Białogonie, Cedzynie. Do kwestowania z jedną skrzynką potrzeba na jeden dzień 12 osób, do 30 skrzynek ponad 300 osób.

Jednocześnie SODN apeluje do Kielczan chętnych podjęcia się pracy społecznej o pomoc w prowadzeniu i działalności Stowarzyszenia, w 4 komisjach tematycznych.

Ważne dla wolontariuszy
Osoby chętne do kwestowania 1 i 2 listopada w godz. 9.00 - 10.30, 10.30 - 12.00, 12.00 - 13.30, 13.30 - 15.00, 15.00 - 16.30 oraz 16,30 – 18,00 (tylko osoby pełnoletnie oraz młodzież szkolna z opiekunami) - proszone są o kontakt telefoniczny i mailowy: Tomasz Kaleciński – sekretarz SODN, tel. 690 042 973, [email protected]

Stanisław Szrek - prezes SODN, tel. 41 34 620 67, 500 49 29 40.

Sztab organizacyjny tegorocznej kwesty, jak co roku, mieści się w I LO im. St. Żeromskiego. Więcej informacji na stronie internetowej SODN: www.sodnkielce.pl, www.cmentarzstary.pl

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także:
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenia dla Polski i świata

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie