Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset osób z całej diecezji radomskiej bawiło się na dożynkach w Kałkowie. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Starostowie tegorocznych dożynek: Małgorzata Wilczyńska ze wsi Radkowice i Michał Kania ze wsi Dąbrowa
Starostowie tegorocznych dożynek: Małgorzata Wilczyńska ze wsi Radkowice i Michał Kania ze wsi Dąbrowa Kazimierz Cuch
Dożynki diecezji radomskiej i dożynki gminne gminy Pawłów, odbyły się w niedzielę, 11 września w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, a potem na boisku sportowym w tej wsi. Był długi korowód dożynkowy i występy zespołów ludowych oraz estradowych. Zobaczcie galerię zdjęć

W tym roku na dożynkach w Kałkowie było tylko kilkaset osób. Znaczna część uczestników dożynek była spoza gminy Pawłów, ze wsi diecezji radomskiej, przeważnie z powiatu radomskiego i lipskiego. Widzieliśmy takie nazwy wsi jak Kuczki, Kochanówka, Sienno, Wojsławice i inne. Była Solidarność Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. Była pani poseł Agata Wojtyszek, liczni przedstawiciele władz gminy Pawłów, na czele z wójtem Pawłowa, Markiem Wojtasem i Henrykiem Więcławem- przewodniczącym rady gminy Pawłów.

Nadal wielki korowód w Kałkowiei
To, co nadal wyróżnia Kałków z innych uroczystości dożynkowych w regionie, to długi, barwny korowód dożynkowy, który w tym roku był nieco krótszy, niż w poprzednich latach. Były imponujące maszyny do nowoczesnej uprawy roli. Widać, że Pawłów to gmina naprawdę rolnicza, z nowoczesnym rolnictwem, bogato wyposażonym w maszyny i sprzęt rolniczy. Dożynki są okazją do zaprezentowania tej nowoczesności w miejscowym rolnictwie.

Na czele personalnego korowodu szły władze Pawłowa, z radnymi gminy, działaczami społecznymi i kulturalnymi tej gminy. Wójt Marek Wojtas oraz starostowie tegorocznych dożynek: Małgorzata Wilczyńska ze wsi Radkowice i Michał Kania ze wsi Dąbrowa jechali na wozie ciągnionym przez traktor. W tym roku w korowodzie nie było koni. Ogółem było 12 wieńców, w tym około połowy spoza gminy Pawłów. W korowodzie dożynkowym szła społeczność parafii Kałków z kościelnymi chorągwiami, na czele z księdzem kanonikiem Zbigniewem Staniosem, kustoszem sanktuarium, strażacy ze sztandarami, delegacje górników z Kopalni Szczygłowice, Solidarność Rolników Indywidualnych Ziemi Radomskiej.

Uroczysta msza święta na dożynkach diecezjalnych w Kałkowie
Na polowym ołtarzu, obok Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego została odprawiona uroczysta, koncelebrowana msza święta dożynkowa. Przewodził jej ksiądz biskup Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej. On też wygłosił dość osobistą homilię, chwaląc trud rolników, znany mu z autopsji. Mówił o swojej pracy na roli ze szczegółami. Starostowie dożynek, Małgorzata Wilczyńska ze wsi Radkowice i Michał Kania ze wsi Dąbrowa, przekazali księdzu biskupowi symboliczny bochen chleba. Wcześniej pani Małgorzata pięknie odczytała wzruszające przesłanie na dożynki. Ksiądz biskup poświęcił i pobłogosławił ten chleb, potem poświecił i pobłogosławił wieńce dożynkowe i płody ziemi przyniesione na dożynki.

Biskup radomski rozdawał chleb w Kałkowie
Ksiądz biskup aktywnie uczestniczył w części festynowej dożynek, na boisku piłkarskim w Kałkowie. Między innymi razem z ważnymi gośćmi uroczystości rozdawał chleb. Tym razem uczestnicy uroczystości nie otrzymali bochenków chleba dożynkowego, upieczonego specjalnie na tę uroczystość przez trzy piekarnie z ołtarza. Był rozdawany za darmo przed estradą festynu rodzinnego, po mszy świętej. Była darmowa, gorąca grochówka, bardzo przydatna przy niedzielnym chłodzie.

Na boisku sportowym w Kałkowie był wielki festyn rodzinny. Otworzyli go współorganizatorzy dożynek, Marek Wojtas- wójt
Pawłowa, ksiądz biskup Marek Solarczyk, ksiądz kanonik Zbigniew Stanios- kustosz sanktuarium. Wokół estrady były stoiska z płatnym jedzeniem, zorganizowane prze Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich (uwaga, nowa nazwa tych organizacji!) w gminie Pawłów.

Na estradzie w Kałkowie
Na estradzie wystąpiły zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Rozpoczęło ośpiewanie wieńców dożynkowych przez zespół „Sołtyski”. Potem były występy: Dziecięcego Zespołu „Małej Okrasy”, Zespołu „Duża Okrasa”, Zespołu „Mała Nuta”, Zespołu „Sołtyski”, bardzo dobrego Zespołu Pieśni i Tańca „Godziembianie”, Zespołu Śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich „Kałkowianki”, Zespołu Wokalnego „Mała Nuta”, Zespołu „Duża Nuta”. Wystąpili soliści: Aleksandra Gulba, Martyna Bidzińska, Patrycja Lipa, Weronika Styk, Agnieszka Głowacka, Weronika Koprowska, Marcelina Bidzińska. Na zakończenie pikniku była wspólna zabawa lokalnym zespołem „Juchy Świętokrzyskie”.

Zobaczcie zdjęcia z imprezy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie