MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zmiany w zabytkowym parku w Wiśniowej. Remont przejdzie piwnica

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Burmistrz Leszek Kopeć podpisał umowę z wicemarszałkiem województwa świętokrzyskiego Grzegorzem Sochą.
Burmistrz Leszek Kopeć podpisał umowę z wicemarszałkiem województwa świętokrzyskiego Grzegorzem Sochą. UMiG Staszów
Wiśniowa, malownicza miejscowość z bogatą przeszłością, staje się areną kolejnego etapu renowacji zabytkowego parku. Tym razem uwaga skupia się na odtworzeniu zabytkowej piwnicy ziemnej przy Pałacu Kołłątajów. Projekt ten, wspierany dotacją z Urzędu Marszałkowskiego, ma na celu nie tylko zachowanie historycznego dziedzictwa, ale również stworzenie przestrzeni edukacyjnej i turystycznej.

Kolejne zmiany w zabytkowym parku w Wiśniowej

Pod koniec maja, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie, burmistrz Leszek Kopeć, podpisał z wicemarszałkiem województwa świętokrzyskiego Grzegorzem Sochą umowę na dotacje, która pomoże w odtworzeniu piwnicy przy Pałacu Kołłątajów. Projekt ten jest kolejnym krokiem w długofalowym planie rewitalizacji zabytkowego parku w Wiśniowej.

Wartość prac przy odtworzeniu piwnicy wynosi 44 102,17 złotych, z czego 30 000,00 złotych stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego - Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Renowacja Pałacu Kołłątajów to przedsięwzięcie, które realizowane jest etapami. Jak podkreśla burmistrz Leszek Kopeć, mimo że obiekt został już udostępniony do zwiedzania, prace rewitalizacyjne nadal trwają.

- Dotychczas zrealizowaliśmy pięć etapów rewitalizacji. Dzięki pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego środkom uda nam się zabezpieczyć piwnicę przed dalszym niszczeniem i przywrócimy ją do dawnego wyglądu. Tym samym wykorzystamy ją do celów o charakterze edukacyjnym oraz turystycznym

- powiedział.

Planowane prace to nie tylko renowacja, ale także rozwój przestrzeni wokół pałacu. Wizją samorządu jest stworzenie miejsca przyjaznego mieszkańcom i turystom, z amfiteatrem na świeżym powietrzu, wygodnymi ścieżkami i bogatą roślinnością.

Renowacja zabytkowej piwnicy rozpocznie się od rozbiórki w lewej części wejścia, która następnie zostanie odbudowana. Usunięte zostaną wszystkie luźne elementy, w tym łupki kamienne i fugi. Planowane są również prace konstrukcyjne, takie jak szycie murów po obydwu stronach wejścia.

Oczyszczone z mchów, porostów i cementowych łat kamienne łupki zostaną poddane renowacji metodami mechanicznymi i chemicznymi. Wszelkie braki w piaskowcu i spoinach zostaną uzupełnione, a całość dopełni montaż drzwi z drewna dębowego. Dzięki tym działaniom, piwnica przy Pałacu Kołłątajów odzyska swój dawny blask i stanie się ważnym punktem na mapie turystycznej Wiśniowej.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie