MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do dwóch kościołów z powiatu opatowskiego trafiły pieniądze. Umowy podpisane. Co będzie zrobione?

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Kościół w Tarłowie i koelgiata w Opatowie z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego. Na zdjęciu od lewej: umowy podpisują Andrzej Pruś - członek zarządu województwa, Grzegorz Socha - wicemarszałek, ksiądz Michał Spociński - proboszcz opatowskiej parafii, ksiądz Mirosław Kosior - proboszcz parafii w Tarłowie. Stoją od lewej: Grzegorz Rykowski - kierownik departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Małgorzata Jalowska - wicestarosta, Tomasz Staniek - starosta
Kościół w Tarłowie i koelgiata w Opatowie z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego. Na zdjęciu od lewej: umowy podpisują Andrzej Pruś - członek zarządu województwa, Grzegorz Socha - wicemarszałek, ksiądz Michał Spociński - proboszcz opatowskiej parafii, ksiądz Mirosław Kosior - proboszcz parafii w Tarłowie. Stoją od lewej: Grzegorz Rykowski - kierownik departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Małgorzata Jalowska - wicestarosta, Tomasz Staniek - starosta Sandra Krakowiak
W piątek, 7 czerwca do dwóch parafii w powiecie opatowskim: kolegiaty świętego Marcina w Opatowie oraz parafii Świętej Trójcy w Tarłowie trafiły pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach.

Pieniądze dla dwóch kościołów z powiatu opatowskiego - w Opatowie i Tarłowie

Kolejne pieniądze trafiły do zabytków sakralnych na terenie powiatu opatowskiego. Jak podkreśla wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Socha to kolejne środki

- W tym roku z sejmiku na rzecz zabytków wpisanych do rejestru zabytków wpłynie 700 tysięcy złotych to więcej niż w roku ubiegłym. Kolejne umowy dzisiaj są podpisywane z czego bardzo się cieszę. Kościoły te pieniądze przeznaczą na niezbędne remonty – dodał wicemarszałek.

Pieniądze w kwocie ponad 32 tysięcy złotych trafią do kolegiaty świętego Marcina w Opatowie i przeznaczone zostaną na konserwację inkunabułu i starodruku z zasobu Biblioteki Kapituły Kolegiaty.
- To jest kolejne już wsparcie, które otrzymuje kolegiata – mówi proboszcz ksiądz Michał Spociński i dodaje, że to wsparcie jest wyjątkowej z racji przypadającego w przyszłym roku 700 - lecie biblioteki. - W tej chwili trwają intensywne prace związane z przygotowaniem pomieszczeń na muzeum kolegiackie, w trzech pomieszczeniach trwają prace, konserwatorzy wydobywają wspaniałą polichromię spod tynku i okazuje się, że kolejne tajemnice otwierają się przed nami. To wielkie wyróżnienie dla nas, że na naszych oczach dzieją się takie cuda. A te środki to kolejne wsparcie dla naszej biblioteki i to jest dla nas powód do domu – zauważa ksiądz Michał Spociński.

Członek zarządu województwa Andrzej Pruś podkreślił, że nie jako obowiązkiem dla zarządu województwa jest wspieranie dziedzictwa kulturowego. - Ziemia świętokrzyska jest bardzo bogata w zabytki i czasem sobie z tego nie zdajemy sprawy. Jednym z dziesięciu pomników historii jest przecież kolegiata w Opatowie. Cieszę się, że możemy takie obiekty wspierać, nie tylko dlatego, że dla nas wierzących są one ważne ale także dlatego, że dla na wszystkich nas są ogromnym kulturowym dziedzictwem i żeby po nas, dla kolejnych pokoleń zostały w dobrym stanie, przekazujemy te pieniądze – zaznaczył Andrzej Pruś.

Ksiądz Mirosław Kosior, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Tarłowie mówi, że dzięki pieniądzom zostanie odnowiony ołtarz.
- Otrzymaliśmy 10 tysięcy złotych z urzędu marszałkowskiego i 38 tysięcy z urzędu wojewódzkiego. Kosztorys wyniósł nas 100 tysięcy, resztę kryje parafia ze środków własnych. Kościół w Tarłowie jest bardzo zabytkowym kościołem, jednym z najpiękniejszych w diecezji radomskiej. Dzisiaj jak wycenili konserwatorzy, renowacja kościoła w całości to jest koszt około 30 milionów złotych – dodał. Jak mówi ksiądz Mirosław potrzeb jest o wiele więcej ale cieszy każdy grosz, dzięki któremu można zachować świątynię dla kolejnych pokoleń.

Dbałość o zabytki sakralne ma podwójny wymiar zauważa starosta opatowski Tomasz Staniek.
- Po pierwsze dbałość o zabytki i o dziedzictwo narodowe ale także dbałość o naszą tożsamość narodową, wiarę katolicką i symbole religijne aby te monumenty sakralne mogły przetrwać dla przyszłych pokoleń – powiedział starosta.

Uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie sejmik wojewódzki podjął podczas sesji 26 marca. Dotacje otrzymało w sumie 30 beneficjentów.

Zobacz galerię zdjęć z przekazania pieniędzy dla kościołów w Opatowie i Tarłowie

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie