Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny atak zimy w Świętokrzyskiem. Pada śnieg, dramatyczna sytuacja na drogach. Zobacz raport na bieżąco

Michał Nosal
Michał Nosal
Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Strażacy na miejscu akcji w Słaboszowicach, gdzie pod ciężarem śniegu zawalił się dach. Więcej na kolejnych zdjęciach
Strażacy na miejscu akcji w Słaboszowicach, gdzie pod ciężarem śniegu zawalił się dach. Więcej na kolejnych zdjęciach fot. KP PSP Jędrzejów
W Świętokrzyskiem znów zima dała o sobie znać. Od piątku 16 grudnia nieprzerwanie pada śnieg, utrzymuje się także kilkustopniowy mróz. Sytuacja na drogach zarówno w miastach, jak i na wsiach jest dramatyczna. Również drogi krajowe nie są odśnieżone, kierowcy muszą bardzo uważać. Strażacy musieli interweniować blisko 100 razy do godziny 15. Trzy zawalone dachy i kilkadziesiąt drzew powalonych pod ciężarem śniegu – to dotychczasowy bilans śnieżnej soboty w Świętokrzyskiem. Oto nasz raport na bieżąco. Czekamy na Wasze zdjęcia zimy w Świętokrzyskiem. Możecie je przesyłać na adres: [email protected].

Zima w Świętokrzyskiem, sobota 17 grudnia - raport

W sobotę 17 grudnia od rana nieprzerwanie pada śnieg. Drogi w wielu miejscach są nieodśnieżone, jest ślisko i niebezpiecznie. W nocy z soboty na niedzielę silny mróz - temperatura może spaść nawet do minus 10 stopni Celsjusza, prognozowane są także marznące opady.

Od rana na drogach panują trudne warunki, a chodnikami w wielu miejscach bardzo trudno przejść. Rankiem pod Kielcami osobówka zderzyła się z pługopiaskarką.

Po godzinie 15 świętokrzyscy strażacy informowali, że od godziny 8 odnotowali blisko sto wyjazdów do usuwania skutków śnieżnej zimy. W większości przypadków były to drzewa powalone ciężarem zalegających na nich śnieżnych czap.

Strażacy działali także w trzech miejscach, gdzie pod ciężarem śniegu zawalił się dach.

Zobaczcie galerię zdjęć z walki z zimą w Świętokrzyskiem

Pierwsze takie zgłoszenie wpłynęło o godzinie 11 ze Zdanowa w powiecie sandomierskim. Część dachu wpadła do wnętrza budynku, w którym znajdowały się dwa samochody oraz maszyny rolnicze. Na miejscu prócz strażaków z Sandomierza działali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świątnikach.

O godzinie 13.35 ratownicy dostali wezwanie ze Słaboszowic, gdzie zawalił się dach budynku gospodarskiego.

- W środku znajdowało się kilkadziesiąt cieląt. Dwa z nich zginęły, kilka strażacy musieli uwolnić spod zawalonych elementów. Na miejscu jest lekarz weterynarii. Gospodarz wskazał budynek zastępczy, w którym można było umieścić zwierzęta – relacjonował na gorąco brygadier Tomasz Szymański, zastępca komendanta powiatowego jędrzejowskiej straży pożarnej.

Kilka minut później zawalił się dach stodoły przy ulicy Piaski w Sandomierzu. W budynku magazynowane było drewno na opał.

- Na szczęście nie ma poszkodowanych ludzi. Apelujemy o ostrożność szczególnie do właścicieli budynków o dużej powierzchni dachów. Jeżeli są wątpliwości, czy dach wytrzyma obciążenie śniegiem, nie wchodźmy do takich budynków – apeluje starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej.

Trudne warunki do jazdy na staszowskiej obwodnicy - alarmowali w sobotni wieczór kierowcy. Przed godziną 17 z drogi do rowu wypadł opel. Nikomu nic się na szczęście nie stało. 

Zima nie odpuszcza! Dramat na drogach, jest ślisko i niebezpiecznie

Od rana w piątek, 16 grudnia obserwujemy obfite i mokre opady śniegu w całym regionie świętokrzyskim. Kierowcy skarżą się na fatalne warunki na drogach, jest bardzo ślisko i niebezpiecznie. Prezentujemy raport na bieżąco z sytuacji w regionie.

Piątek, 16 grudnia godzina 9

Ze względu na intensywne opady śniegu są trudne warunki do jazdy. Ruch odbywa się znacznie wolniej, ale na razie nie ma poważniejszych zdarzeń – informowali przed godziną 9 świętokrzyscy policjanci.

Po godzinie 6 dostali sygnał, że jest problem z podjechaniem pod ulicę Radomską w Starachowicach. Ciężarówki blokowały przejazd. Policjanci zaalarmowali o sytuacji drogowców.

Buscy strażacy o godzinie 5.20 usuwali drzewo, które pod ciężarem śniegu złamało się na drogę wojewódzką w miejscowości Niziny.

W godzinach porannego szczytu trudno było przejechać buską ulicą Grotta.

Sytuacja na trasie między Połańcem a Staszowem była przed godziną dramatyczna. Jechało się dwa razy dłużej niż zwykle. W świetle latarń było widać, że pod śniegiem na drodze szkli się lód. Wszyscy jechali 30 na godzinę – relacjonowała mieszkanka powiatu dojeżdżająca do pracy w Staszowie.

W powiecie opatowskim ciężarówki mają problem z podjechaniem pod górkę na drodze wojewódzkiej w Wygiełzowie w gminie Iwaniska. Utrudnienia są także na lekkim wzniesieniu na ulicy Leszka Czarnego w samym Opatowie.

Rankiem w piątek utrudnienia były na ulicach Opatowskiej i Denkowskiej w Ostrowcu oraz na obwodnicy Ćmielowa. Policjanci zaalarmowani przez kierowców powiadomili drogowców. Na miejsce skierowane zostały piaskarki.

Na skrzyżowaniu ulic Staszica i Koneckiech Odlewników w Końskich doszło w piątkowy ranek do kolizji. Jak wynikało z pierwszych ustaleń policjantów, kierująca fiatem najprawdopodobniej nie ustąpiła pierwszeństwa volkswagenowi transporterowi. Nikomu nic się nie stało. Policjanci ukarali kobietę mandatem.

Piątek, 16 grudnia godzina 10

W Kielcach od rana do godziny 10 policjanci odnotowali siedem drobnych stłuczek. Jedna z nich wydarzyła się na ulicy Warszawskiej, na wysokości galerii „Korona”. Z pierwszych relacji policjantów wynikało, że 55-latka kierująca toyotą zmieniając pas zderzyła się z miejskim autobusem. Nikomu nic się na szczęście nie stało.

Piątek, 16 grudnia godzina 12

Przed godziną 12 policjanci dostali sygnał, że nieprzejezdna jest ulica Witosa w Busku. To fragment drogi wojewódzkiej. Zablokowały ją tiry, które na śliskiej nawierzchni miały problem z podjazdem. Na miejsce ruszyli policjanci, wezwana została także piaskarka.

W Skarżysku od rana do godziny 12 policjanci odnotowali dwie kolizje.

Świętokrzyscy strażacy od piątkowego ranka do południa odnotowali w województwie 20 wyjazdów związanych z opadami śniegu i ich efektami. W większości przypadków chodziło o usuwanie konarów drzew, które łamały się pod ciężarem śniegu i tarasowały drogi.

- Dla porównania w czwartek odnotowaliśmy 47 interwencji związanych ze śniegiem – informował starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej i wyliczał: - 38 połamanych drzew, dwa zawalone dachy, pięć przypadków sopli zwisających nad chodnikiem z budynków publicznych, dostarczenie agregatu prądotwórczego i ciężarówka blokująca drogę.

O zawalonych dachach informowaliśmy na bieżąco. Przypomnijmy, do takich sytuacji doszło w Iżykowicach i Krzczonowie

Piątek, 16 grudnia godzina 12.30

Cztery samochód zderzyły się około godziny 12.30 na ulicy Nowowiejskiej w Pińczowie. To wjazd do miasta od strony Kielc. Nikomu nic się nie stało, ale trasa jest całkowicie zablokowana. Policjanci kierują ruch na objazd obwodnicą.

W tym samym czasie stróże prawa dostali sygnał o kłopotach na wjeździe od strony miejscowości Brzeście. Trasę zablokowały tu ciężarówki. Ruch odbywa się wahadłowo.

O godzinie 12.30 całkowicie zablokowana była droga wojewódzka między miejscowościami Bronina i Skadla w powiecie buskim. W Kotkach śnieg powalił na trasę sosnę, której pień miał średnicę około 40 centymetrów. Na ratunek wezwani zostali strażacy.

Piątek, 16 grudnia godzina 15

Aż 70 wyjazdów do usuwania skutków śnieżycy odnotowali świętokrzyscy strażacy od godziny 8 do 15 w piątek. Najwięcej pracy mieli ratownicy w powiecie włoszczowskim. Interweniowali 21 razy.

- Najwięcej połamanych drzew usuwaliśmy w gminach Secemin i Moskorzew. Droga między Krasocinem a Stojewskiem była zablokowana przez ciężarówki. Najniebezpieczniejsza sytuacja miała miejsce po godzinie 13 w okolicach miejscowości Psary, gdzie drzewo upadło na audi jadące drogą wojewódzką. Samochodem podróżowały matka i córka. Miały wiele szczęścia. Nic im się nie stało – przekazywał starszy kapitan Paweł Mazur, oficer prasowy włoszczowskiej straży pożarnej.

Pracowity dzień mieli także strażacy w powiatach kieleckim (10 interwencji) i staszowskim (9 wyjazdów).

Zobaczcie zdjęcia z ataku zimy w regionie

Fatalne warunki panują na drogach w Kielcach. Zobacz więcej:

Zobacz także, jak wygląda sytuacja na drogach w powiatach:

Ostrzeżenia przed marznącymi i intensywnymi opadami śniegu w Świętokrzyskiem

Dla województwa świętokrzyskiego synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przez marznącymi opadami powodującymi gołoledź. Alert obowiązuje do godziny 20. Prognozowane są też opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 do 15 centymetrów.

Prognoza pogody dla Świętokrzyskiego. Śnieg i mróz!

W piątek, 16 grudnia w dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami, zwłaszcza na wschodzie i południu województwa przejściowo opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 5 centymetrów. Temperatura maksymalna od minus 2 do 0 stopni Celsjusza. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni i północny. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, początkowo miejscami deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna nad ranem od minus 6 do minus 4 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

W sobotę, 17 grudnia w dzień zachmurzenie całkowite, po południu możliwe większe przejaśnienia. Okresowo opady śniegu. Temperatura maksymalna od minus 5 do minus 3 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna wystąpi przed południem. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, nad ranem lokalnie małe. Silne zamglenia a lokalnie mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 500 metrów, miejscami 200 metrów. Temperatura minimalna od minus 15 do minus13 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

PRZYŚLIJ ZDJĘCIE

Czekamy na Wasze zdjęcia i informacje. Fotki z zimowego Świętokrzyskiego przysyłajcie na [email protected]

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie