MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koneckie Zakłady Odlewnicze znów rosną w siłę. Nowe linie i plany firmy (WIDEO, ZDJĘCIA)

Mateusz Dudek
Na zdjęciu  Maciej Szostak, dyrektor sprzedaży Koneckich Zakładów Odlewniczych na jednej z hal produkcyjnych
Na zdjęciu Maciej Szostak, dyrektor sprzedaży Koneckich Zakładów Odlewniczych na jednej z hal produkcyjnych
Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” Spółka Akcyjna inwestuje w Koneckie Zakłady Odlewnicze, spółkę ze 130-letnią tradycją, produkującą i sprzedającą wyroby kanalizacyjne z żeliwa szarego. Właśnie wydała kolejną decyzję o wsparciu inwestycji dla Koneckich Zakładów Odlewniczych. Sprawdziliśmy, co zostanie zrobione - plany są imponujące.

Koneckie Zakłady Odlewnicze to firma z wielkimi tradycjami. Miała swoje trudności ale po zmianach własnościowych w ostatnich latach wyszła na prostą.

Duża inwestycja w Koneckich Zakładach Odlewniczych

Nowa inwestycja obejmie modernizację hal produkcyjnych oraz rozbudowę linii produkcyjnej o nowe, nowoczesne gniazda produkcyjne, ściśle współpracujące z obecną linią technologiczną do produkcji rdzeni, szlifowania, obróbki oraz malowania odlewów. Spółka zatrudni co najmniej 5 nowych pracowników oraz utrzyma zatrudnienie na poziomie 227 etatów.

- Realizujemy obecnie drugi etap inwestycji, którą zaczęliśmy w 2014 roku kiedy to postawiliśmy pionową bezskrzynkową linię formierską Loramendi wraz ze stacją przerobu mas. Obecnie inwestujemy ponad 20 milionów złotych w drugą linię odlewniczą. Będzie to pozioma linia skrzynkowa Savelli o wymiarach formy tysiąc na osiemset milimetrów i wysokości czterysta milimetrów wraz z infrastrukturą towarzyszącą czyli tunelem chłodzącym i dwiema oczyszczarkami. Planowane zakończenie inwestycji to sierpień tego roku i mamy nadzieję, że po uruchomieniu tej linii będziemy w stanie spełnić wymagania naszych klientów w jeszcze większym stopniu i dołączymy do grona pięciu największych i najbardziej nowoczesnych odlewni w Polsce - powiedział nam Maciej Szostak, dyrektor sprzedaży Koneckich Zakładów Odlewniczych.

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” wspiera firmy
- W 2019 roku mija 130 lat od momentu kiedy pierwsze zakłady odlewnicze powstały w Końskich. Kontynuatorem tej tradycji odlewniczej są obecnie Koneckie Zakłady Odlewnicze, których korzenie sięgają 1889 roku. Jest to jeden z najstarszych zakładów produkcyjnych w województwie świętokrzyskim, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynkach międzynarodowych. Koneckie Zakłady Odlewnicze w ciągu ostatnich 8 miesięcy otrzymały dwie decyzje o wsparciu procesów inwestycyjnych na kwotę blisko 40 milionów złotych. To pokazuje, że nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców, jakim jest zwolnienie podatkowe jakie przyznaje Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” i wspiera rozwój świętokrzyskich przedsiębiorstw” - mówi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Spółka Akcyjna.

Koneckie Zakłady Odlewnicze - legenda ziemi koneckiej

Początek zakładów to schyłek XIX wieku. Wtedy w Końskich w bliskiej od siebie odległości powstały trzy odlewnie : Fabryka Odlewów Żelaznych i Emaliernia Słowianin, której właścicielami byli Hochberg i Ajzenberg; Fabryka Odlewów Żelaznych, Maszyn Rolniczych i Wentylatorów, której właścicielem był Kronenblum oraz Fabryka Odlewów Żelaznych i Zakłady Mechaniczne Neptun własność Mintza.

Rozwój na przełomie XIX i XX wieku był następstwem oddania do eksploatacji w 1885 roku linii kolejowej, umożliwiającej dostawę surowców i wywóz wyrobów z zakładów. W fabrykach produkowano taki sam lub zbliżony asortyment . Były to odlewy kuchenne i piecowe (płyty, drzwiczki, ruszty, piecyki), odlewy budowlane (rury, kształtki, kraty do balkonów), naczynia kuchenne, odlewy sanitarne. Wyroby cieszyły się dużym uznaniem.

W okresie okupacji hitlerowskiej, zakłady pod kierownictwem niemieckim pracowały aż do 1945 roku. Potem zostały upaństwowione zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu w 1948 roku, nastąpiło połączenie wszystkich zakładów w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Koneckie Zakłady Odlewnicze. Pod koniec lat 70-tych pracowało tu około 2700 osób, 10 lat później 2000. W 1998 roku przedsiębiorstwo zostało skomercjalizowane w wyniku czego powstała Spółka Akcyjna Skarbu Państwa. Zakłady przeżywały wielkie problemy. Zatrudnienie spadło do 350 osób. W 2011 roku kupiła je od państwa firma Guss-ex Ryszarda Szostaka i zaczęła wyprowadzać firmę na prostą. Znów tak jak przed laty zaczyna być dumą miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie