MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elżbieta Śreniawska odwołana ze stanowiska prezesa Mesko w Skarżysku Kamiennej. Pełniącym obowiązki prezesa Marcin Ożóg

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Elżbieta Śreniawska i Marcin Ożóg.
Elżbieta Śreniawska i Marcin Ożóg. archiwum
Elżbieta Śreniawska została w poniedziałek 17 czerwca odwołana ze stanowiska prezesa Mesko Spółka Akcyjna w Skarżysku-Kamiennej. Pełniącym obowiązki prezesa został wyznaczony członek zarządu reprezentujący załogę Marcin Ożóg.

Elżbieta Śreniawska nie jest już prezesem Mesko. Na czele spółki Marcin Ożóg

Mesko to jedna z najważniejszych spółek kontrolowanej przez państwo Polskiego Grupy Zbrojeniowej. Po zmianie władzy w październiku 2013 roku można się było spodziewać zmian w najważniejszych spółkach kontrolowanych przez państwo. W Mesko ta zmiana nastąpiła 17 czerwca 2024 roku. Elżbieta Śreniawska, która została prezesem za rządów Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z funkcji prezesa. Wcześniej, w piątek 14 czerwca zmieniła się cała Rada Nadzorcza. W poniedziałek wyznaczono też pełniącego obowiązki prezesa - na czelne spółki stanął Marcin Ożóg, który był już w zarządzie, reprezentował stronę załogi.

Elżbieta Śreniawska ma 65 lat. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach. Była dyrektorką ekonomiczną w Zakładzie Opieki Zdrowotnej oraz dyrektorką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach. Od roku 2007 do roku 2021 była prezeską Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. W lipcu 2021 roku weszła do Rady Nadzorczej Mesko, która oddelegowała ją do pełnienia obowiązków prezeski zarządu. Na stanowisko prezeski spółki powołano ją w grudniu 2021 roku. Od 2018 do 2024 roku była radną sejmiku województwa świętokrzyskiego wybraną z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Marcin Ożóg ma 47 lat i 24-letni staż pracy w Mesko. Ukończył studia na kierunku zarządzanie i marketing w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, oraz studia na kierunku technologia chemiczna na Politechnice Wrocławskiej. Dodatkowo ukończył psychologię zarządzania w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie. W przeszłości był radnym powiatowym w latach 2006-2010 i wojewódzkim 2010-2014. W Mesko do zarządu wszedł w kwietniu 2021 roku, wybrany przez załogę jako jej przedstawiciel - był kandydatem związku Solidarność. Przed objęciem funkcji członka zarządu pracował w Mesko na stanowisku zastępcy dyrektora Dywizji do spraw Średniego Kalibru.

Mesko Spółka Akcyjna jest producentem światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej ze 100-letnim doświadczeniem produkcyjnym. Głowna siedziba i zakłady mieszczą się w Skarżysku-Kamiennej, spółka ma też zakłady w Pionkach w powiecie radomskim. Mesko z siedzibą w Skarżysku- Kamiennej rozpoczęła działalność w 1924 roku jako Państwowa Fabryka Amunicji. Obecnie jest największym w Polsce producentem amunicji i rakiet, bardzo cenionym na świecie. Wyroby z Mesko znakomicie sprawdziły się podczas wojny w Ukrainie, między innymi sławę zdobyła rakieta Piorun.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie