Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Akcja „Maseczka dla każdego” za darmo w gminie Włoszczowa - wiele chętnych szwaczek, brakuje maszyn do szycia (ZDJĘCIA)

red
Maseczki dla szpitala powiatowego szyją panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łachowie.
Maseczki dla szpitala powiatowego szyją panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łachowie. UG Włoszczowa
Nasze koła gospodyń wiejskich i włoszczowskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej we Włoszczowie rozpoczęły akcję "Maseczka dla każdego". Krawcowe z Czarncy, Jeżowic, Motyczna i Łachowa otrzymają w środę 1 kwietnia materiały potrzebne do uszycia maseczek ochronnych. - Już zostały zakupione - poinformowała we wtorek Ewa Mulewicz ze Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

- Maseczki ochronne to obecnie jeden z najbardziej potrzebnych środków prewencyjnych, niezbędny w czasie epidemii koronawirusa. Nie chodzi o to, aby maskować strach czy niewiedzę, ale stosować profilaktykę zakażenia - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

- Nie chcemy siedzieć bezczynnie - podkreśla lekarka Joanna Śpiechowicz. - Najpierw był stan zagrożenia epidemicznego, teraz mamy stan epidemii. Stoimy w obliczu klęski żywiołowej. Zamknięte są nie tylko szkoły i uczelnie, centra handlowe, restauracje, puby, kina czy kluby fitness, ale również zamykane są już szpitale. Koronawirus zabija pacjentów, atakuje personel medyczny - mówi Joanna Śpiechowicz, która na co dzień kieruje włoszczowskim Hospicjum Stacjonarnym i Stowarzyszeniem Opieki Paliatywnej.

Wystarczyło dwa tygodnie zastoju i przedsiębiorcy musieli przeorganizować swoją pracę. W szpitalach brakuje wyposażenia i coraz głośniej wołają o pomoc. Musimy reagować. Zachować się solidarnie. Chronić siebie i innych.

Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej we Włoszczowie, gminne koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia chcą rozdać maseczki mieszkańcom. - To wsparcie wszystkich w tych trudnych czasach. Pokazanie, że u nas dzieje się też wiele dobrego i potrafimy być razem w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia - mówi Ewa Mulewicz z Włoszczowskiego Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej. – Chcielibyśmy dać każdej osobie taką maseczkę, po to, żeby pamiętała - jest epidemia, trzeba pozostać w domu, wykazać się odpowiedzialnością i troską. Ale też po to, żeby nie odbierać środków niezbędnych teraz personelowi medycznemu - dodaje Ewa Mulewicz.

Inicjatorzy akcji liczą, że znajdą się partnerzy biznesowi, którzy włączą się w tę akcję. Ale liczy się najmniejszy grosik. Za przekazane pieniądze będzie można kupić materiały do uszycia maseczek. Do maszyn siądą wiejskie gospodynie i chętni wolontariusze. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Motycznie już uszyły dla szpitala ponad 100 maseczek i szyją dalej. Podobną akcję w gminie Włoszczowa prowadzą pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Koniecznie. Do maszyn zasiadły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łachowie. Szyją też panie w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie. Bądźmy Razem!

Trwa zbiórka, która umożliwi uszycie maseczek dla mieszkańców. Pieniądze na zakup niezbędnych materiałów do uszycia maseczek można przekazywać na konto 19 8525 0002 0010 0120 9084 0001 z dopiskiem "Maseczka dla każdego".
- Jest wiele chętnych krawcowych, natomiast brakuje maszyn do szycia. Może jest ktoś, kto na czas szycia pożyczy nam sprzęt - mówi Iwona Boratyn.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bardzo precyzyjnie wskazała, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa:

  • noś maseczkę jeśli kaszlesz lub kichasz (gdy masz objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych),
  • jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

W Polsce od początku pandemii brakuje maseczek ochronnych. Ze sklepów i aptek zostały wykupione jeszcze przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w kraju. Placówki medyczne mają ich wciąż zbyt mało.

- Chcemy zdać egzamin jako obywatele - od nas wszystkich zależy zdrowie i życie. Obecnie szpitale w regionie są w pewnej części doposażane przez społeczników, którzy dostarczają kupione i uszyte przez siebie partie. Chcemy dogonić braki. Korzystajmy z własnej pomysłowości i masek wykonanych przez nas, pozostawiając profesjonalny sprzęt najbardziej zagrożonym pracownikom ochrony zdrowia. Pamiętamy jednak, że zasłanianie twarzy nie zwalnia z zalecenia nie dotykania jej, a zwłaszcza z dokładnego i częstego mycia rąk. Chcemy tą akcją zachęcać mieszkańców do zmniejszenia transmisji wirusa poprzez obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Jest to kolejny etap zapobiegania masowej fali zgonów, która aktualnie ma miejsce w różnych rejonach świata - mówi Iwona Boratyn.

Okres bezobjawowego roznoszenia wirusa trwa co najmniej tydzień od zarażenia. Należy iść za radą ekspertów i lekarzy, którzy jako pierwsi opanowali rozprzestrzenianie się choroby. Tylko radykalne działania mogą pomóc w ograniczaniu skutków pandemii.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie