Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nie odpuszcza. W Świętokrzyskiem wciąż mnóstwo ciężkich przypadków

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
pixabay
Mnóstwo zajętych łóżek, wielu pacjentów pod respiratorami – tak wygląda rzeczywistość regionu świętokrzyskiego po świętach wielkanocnych. Choć liczba szpitalnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów wzrosła to wiele szpitali nadal jest wypełnionych pacjentami. Władze uspokajają, że tak zwany bufor bezpieczeństwa zapewni miejsce każdemu choremu.

We wtorek, 6 kwietnia, sytuacja w województwie świętokrzyskim wyglądała następująco:
- Liczba łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID: 1884.
- Liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID: 1528.
- Liczba respiratorów dostępnych dla pacjentów z COVID: 185.
- Liczba respiratorów zajętych przez pacjentów z COVID: 162.

To oznacza, że jest 356 wolnych łóżek oraz 23 wolne łóżka respiratorowe.

Komentuje to wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak. - Zgodnie z tym, o czym rozmawialiśmy przed świętami, po pierwsze liczba łóżek dostępnych dla pacjentów chorych na COVID-19 wzrosła do nie ma 1900, a po drugie spadła liczba chorych. To oznacza, że tak zwany bufor bezpieczeństwa jeśli chodzi o łóżka wynosi już prawie 20 procent. To bardzo dobra informacja i mogę zapewnić, że dla nikogo łóżka nie braknie – mówi wicewojewoda. - W związku z tym, że mamy niezłą sytuację przyjmujemy także pacjentów ze Śląska, gdzie sytuacja jest bardzo trudna – dodaje.

Jeśli chodzi o zwiększanie liczby miejsc w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce to na razie nie jest to niezbędne. - Biorąc pod uwagę wspomniany bufor i ostatnie dobowe przyrosty chorych spodziewamy się, że sytuacja będzie się stabilizować. Oczywiście cały czas ją monitorujemy i w razie potrzeby jesteśmy gotowi podjąć odpowiednie decyzje – podkreśla wicewojewoda Rafał Nowak.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja kieleckich i świętokrzyskich szpitali.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach sytuacja nie zmienia się od ponad 6 tygodni. Gdy tylko jeden pacjent chory na COVID-19 zostaje wypisany, na jego miejsce przyjmowany jest kolejny. - Dotyczy to zarówno Kliniki Chorób Zakaźnych, jak i Kliniki Dermatologii, która została przekształcona w oddział covidowy – przekazuje Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa lecznicy.

W Świętokrzyskim Szpitalu Tymczasowym przebywa 56 pacjentów. 46 chorych leczonych jest w części zachowawczej, a 10 osób w obrębie intensywnej terapii. W ostatnim czasie wypisanych zostało 17 pacjentów, a na ich miejsce od razu przyjęci zostali kolejni. - Zespół lekarski udziela informacji o stanie zdrowia hospitalizowanych od godziny 15 do 17, pod numerem telefonu 508 529 573 – informuje rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, który jest placówką patronacką dla szpitala w Targach.

W Szpitalu Kieleckim także toczy się walka. Na wtorek, 6 kwietnia, godzinę 9 rano, leczyło się tu 157 pacjentów chorych na COVID-19, 31 osób było podłączonych pod respiratory. Przypomnijmy, że w Szpitalu Kieleckim w minionym tygodniu uruchomiony został kolejny Oddział Intensywnej Terapii z 6 stanowiskami respiratorowymi i niemal od razu zostały one zajęte przez chorych.

Bez wytchnienia pracuje personel Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach. Jak przekazuje wicedyrektor lecznicy Andrzej Ozimirski, po świętach wielkanocnych nadal zajęte są wszystkie miejsca oraz wszystkie respiratory.

W największym covidowym szpitalu w regionie - w Starachowicach we wtorek, 6 kwietnia, rano sytuacja wyglądała następująco – 243 zajęte łóżka oraz 29 zajętych respiratorów. Porównując do stanu sprzed tygodnia widać, że o około 30 osób spadła liczba zajętych łóżek. Niestety, po części jest to spowodowane tym, że ciężko zakażeni umierają. Trudnych przypadków wciąż jest bardzo dużo, ponieważ niemal bez przerwy zajęte są wszystkie respiratory. Jak przekazują specjaliści dane są bezlitosne – tylko 10 procent pacjentów wychodzi cało spod respiratora. Szpital w Starachowicach ma 330 miejsc.

W regionie miejsca są jeszcze w szpitalach w Skarżysku i Jędrzejowie, w innych miastach wolne są tylko pojedyncze miejsca.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie