Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Przemienia Pańskiego na Białogonie w Kielcach wygląda coraz piękniej. Remont nie byłby możliwy gdyby nie rządowe wsparcie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Trwają intensywne prace renowacyjno-konserwatorskie przy zabytkowym, drewnianym kościele pod wezwaniem Przemienia Pańskiego na Białogonie. Przez lata, świątynia była miejscem modlitwy dla parafian. Po wybudowaniu nowego, murowanego kościoła, ten został poddany kompleksowemu remontowi. W piątek, 25 listopada przy zabytkowej świątyni zorganizowano konferencję prasową, w której udział wzięli: poseł Krzysztof Lipiec, ksiądz proboszcz Stefan Radziszewski oraz radna Miasta Kielce, parafianka Marianna Noworycka-Gniatkowska. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego płyną dobre wiadomosci.

Zabytkowy, drewniany kościół parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Białogonie przechodzi gruntowną renowację. Już teraz wygląda pięknie!

Zabytkowy, drewniany kościół parafii Przemieniania Pańskiego w Białogonie w Kielcach przechodzi kapitalny remont. Urokliwą świątynię w stylu zakopiańskim będzie można podziwiać po renowacji już w przyszłym roku.

W piątek, 25 listopada przed zabytkowym kościołem odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Krzysztofa Lipca, księdza proboszcza Stefana Radziszewskiego, a także radnej Rady Miasta Kielce Marianny Noworyckiej-Gniatkowskiej. Opowiedziano o postępach prac, a także o nowym programie rządowym "Polski Ład dla kultury".

Ksiądz profesor Stefan Radziszewski, przyznał, że gdyby nie wsparcie władz państwowych, ministrów i obecnego na miejscu posła Krzysztofa Lipca, kompleksowa renowacja drewnianego kościółka nie byłaby możliwa.

- W imieniu parafian powiem z wielką pokorą i wdzięcznością, że to wszystko by się nie dokonało, gdyby nie wsparcie władz państwowych - jednego ministra, drugiego ministra i wielkiej życzliwości obecnego tu pana posła Krzysztofa Lipca - jesteśmy bardzo wdzięczni. Tutaj z jednej strony czas się zatrzymał, ale nie dlatego że w tym kościele się nie starzejemy, zatrzymał się bo tutaj możemy odnaleźć okruchy wieczności. (...) To wszystko się zaczęło od peregrynacji świętego Józefa, on tu na chwilę zamieszkał. Parafianie przychodzili, żeby przed nim pomilczeć i tutaj przynosiliśmy nasze serca na modlitwę, jeszcze w ogóle nie planując, że cokolwiek będzie. Ale święty Józef ma swoje sposoby i wiadomo, że opatrzność Boża posługuje się ludźmi. Dzięki życzliwości i pomocy władz państwowych i dzięki temu, że nam zesłał też innego Józefa - pana Józefa Zborowskiego i górali z Chochołowa, to nagle niesie się tutaj po Białogonie to przedziwne stare zawołanie: "Sumsum corda" - "W górę serca". W niedzielę Chrystusa Króla rozmawiałem z parafianami, że my próbujemy odnowić ten kościół, ocalić, uratować, chcemy żeby był śliczny - bardzo śliczny, a tak naprawdę to on nas ratuje, bo ten kościół przez ponad sto lat i obecnie, służy temu żebyśmy byli bliżej Nieba, bliżej Pana Boga i bliżej siebie nawzajem

- przyznał ksiądz profesor Stefan Radziszewski.

202 miliony złotych na zabytki. Trwa nabór do programu Ochrona Zabytków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z kolei poseł Krzysztof Lipiec poinformował o naborze do programu Ochrona Zabytków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czyli "Polskim Ładzie dla kultury". W ramach rządowego wsparcia samorządy, na których terenie znajdują się zabytkowe budynki, mogą ubiegać się o rządowe fundusze.

– Jak widzimy, obiekt wymagał pilnej interwencji i opieki konserwatorskiej. Za prośbą księdza profesora oraz wspólnoty parafialnej państwo udzieliło dużego wsparcia. Mam takie przekonanie, że to nie tylko wsparcie dla parafii, ale także dziedzictwa kulturowego. Przedwczoraj ogłoszono program rządowy, na mocy którego samorządy będą mogły odrestaurowywać swoje cenne budowle, ale również będą mogły udzielać dotacji dla gospodarzy zabytków. Duża część takich gmachów to obiekty sakralne

– mówił podczas konferencji poseł Krzysztof Lipiec.

Radna Rady Miasta i parafianka z Białogonu, Marianna Noworycka-Gniatkowska podziękowała panu posłowi, a także księdzu proboszczowi za działania na rzecz ratowania zabytkowego, drewnianego kościoła.

Prace przy renowacji kościoła na Białogonie intensywnie trwają

Jak obecnie postępują prace przy odnowie kościoła?

- Prace potrwają do końca roku. Już została wymieniona więźba dachowa, pojawił się gont modrzewiowy, zostały oczyszczone ściany zewnętrzne, cokół. Z tego co widzimy, przed nami jest ocieplenie stropu, a to wszystko co jest w środku jest odnawiane. Przed nami też praca związana i z dzwonnicą i z ołtarzem polowym, a także bramą wjazdową. Tych prac jest dużo. Ciągle jeszcze jest coś do zrobienia. Natomiast rzeczywiście to wsparcie finansowe ministra jest niesłychane. Ja osobiście jestem pod wrażeniem i mocno zbudowany tym, że praktycznie bez żadnego proszenia, otrzymaliśmy coś po to, żeby ratować to co tutaj jest taką świętością

- przyznał ksiądz proboszcz Stefan Radziszewski.

Do tej pory kościółek na Białogonie otrzymał około 1 miliona ministerialnego wsparcia. Prace konserwatorsko-renowacyjne są możliwe dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj również: Duże dofinansowanie na ratowanie dwóch kościołów w Kielcach. Zobacz, które zabytkowe obiekty otrzymały wsparcie

Obecnie polskie samorządy z programu "Polski Ład dla kultury" mogą się ubiegać o kolejne, wielkie pieniądze. W ramach rządowego programu na odbudowę zabytków zostanie przeznaczone 3 miliardy złotych.

Kościół drewniany w Białogonie został wzniesiony w 1917 roku według projektu Mateusza Golasa, budowniczego pochodzącego z Żywca. Reprezentuje on modny wówczas styl zakopiański. Został on zlokalizowany w ówczesnym centrum Białogonu. W 1963 roku obok kościoła wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę, również drewnianą. W latach 90-tych ubiegłego wieku wybudowano obok kościoła ołtarz polowy pod drewnianym zadaszeniem, również naśladujący styl zakopiański. W 2013 roku po wybudowaniu i konsekracji nowego – murowanego kościoła, stary kościółek został zamknięty. W Niedzielę Palmową, 28 marca 2021 roku z inicjatywy księdza proboszcza Stefana Radziszewskiego, po ponad 7 latach, stary – drewniany kościółek został ponownie otwarty i oddany do użytku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie