Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika Świętokrzyska 2014 - LUTY

Redakcja

Luty
Zacznijmy może od spraw urzędowych. Pierwsza tyczyła Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, który ustawił się w pewnej sprawie tyłem do obywatela. Otóż zaczęło się od pewnego złodzieja, który coś ukradł w sklepie, a gdy został złapany podał nazwisko kielczanina, pana Rafała. Złodziej został ukarany mandatem i na tym, teoretycznie, sprawa powinna się zakończyć. W praktyce schody dopiero się zaczęły i to dla niewinnego człowieka. Bowiem Świętokrzyski Urząd Wojewódzki to panu Rafałowi zajął ponad 200 złotych z podatków - wysokość mandatu. I żadne tłumaczenia, pisma, wyroki sądu do urzędników nie przemawiały. Żadne też zasady logiki i zdrowego rozsądku urzędnikami nie kierowały. Odmawiali oddania pieniędzy. I tak było aż do publikacji w Echu Dnia. Dopiero wtedy poszli po rozum do głowy i zwrócili pieniądze, które niesłusznie pobrali.

W lutym opisywaliśmy też historię, która przez kolejne miesiące wciąż powracała na nasze łamy. Chodzi o sytuację w szpitalu w podkieleckiej Czerwonej Górze. W marcu 25 pracownic kuchni okupowało szpitalną kuchnię. Kobiety z dnia na dzień straciły pracę, choć formalnie nikt ich nie zwolnił. W lipcu pisaliśmy o tym, że kobiety wciąż nie dostały wynagrodzeń, a w ich świadectwach pracy roi się od błędów. Okazało się, że tak naprawdę nie wiadomo, kto jest pracodawcą kobiet. Szpital twierdził, że zatrudniła je prywatna firma Vendi, firma - że są pracownicami szpitala. Prezes firmy Vendi zrezygnował. Później sprawą zajęła się inspekcja pracy w Łodzi, która ustaliła, jednoznacznie, że faktycznie to Vendi jest pracodawcą. Co z tego jednak, skoro w losie kobiet to nic nie zmieniło, pieniędzy wciąż nie dostały.

Jeszcze jedna dziwaczna urzędowa historia - otóż na stronie internetowej Urzędu Gminy we Włoszczowe pojawił się wierszyk z częstochowskimi rymami, który miał uderzyć bezpośrednio w wicewojewodę. Odbił się rykoszetem i uderzył nawet nie w anonimowego autora "dzieła", ale w (jeszcze wtedy) burmistrza Włoszczowy Bartłomieja Dorywalskiego.

O jeszcze o urzędnikach państwowych: 65-letni wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach usłyszał zarzuty żądania od studentów łapówek i przyjmowanie ich. Kilka miesięcy później prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia mężczyzny, w którym zarzucono mu że przez dziesięć miesięcy przyjął od studentów ponad 4 tysiące złotych korzyści majątkowej między innymi w zamian za pozytywne zaliczenia lub sprawdzania prac licencjackich bądź pomoc w ich opracowywaniu.

Z wysokiego urzędu zrezygnował w lutym ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Kazimierz Ryczan - złożył do nuncjatury apostolskiej rezygnację w związku z tym, iż wkrótce - zgodnie z prawem kanonicznym - osiągnie wiek emerytalny.

Głośno było w województwie w lutym także wokół innego odejścia - Jan Gierada, od 1999 roku dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce marszałka województwa, informując go o tym, że chciałby przejść na emeryturę. Stanęło na tym, że Gierada ma kierować placówką do końca roku. A gdy termin ten się zbliżał, pojawiła się giełda nazwisk pretendentów do objęcia władzy w szpitalu. Wymieniano Grzegorza Gałuszkę, dyrektora szpitala w Busku-Zdroju, Wojciecha Przybylskiego, dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Końskich, Jolantę Kręcką, wcześniej dyrektora szpitala w Starachowicach, a potem dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi.

Mieliśmy dla Państwa w styczniu także informacje bardzo dramatyczne. Po ciężkiej chorobie, w wieku 80 lat zmarł ksiądz infułat Józef Wójcik, wieloletni proboszcz parafii Święte-go Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył ksiądz biskup Henryk Tomasik z diecezji radomskiej, a homilię wygłosił biskup Antoni Pacyfik Dydycz. Byli także inni biskupi - Kazimierz Gurda z diecezji kieleckiej, Piotr Sawczuk z siedleckiej i Adam Odzimek z radomskiej. Nie zabrakło ojca Tadeusza Rydzyka, założyciela Telewizji Trwam i Radia Maryja. Było też kilkuset księży, spora grupa parlamentarzystów, policji, straży granicznej, Rycerzy Grobu Bożego i parafian z ukochanego przez infułata Suchedniowa.

Tlenek węgla prawdopodobnie ulatniający się z piecyka gazowego zabił w Kielcach 53-letniego mężczyznę, jego ciało znaleziono w łazience. Dwie inne osoby - w tym 9-letni chłopiec trafiły do szpitala. Do tragicznego pożaru doszło w Wólce Milanowskiej. Prawdopodobnie po zaprószenia ognia płomienie zaczęły trawić parterowy domek, okoliczni mieszkańcy próbowali się dostać do środka, ale nie było to możliwe. W ogniu zginął 72-latek.

Tragedia rozegrała się też na drodze: dwaj kierowcy - 21- i 40-latek - zginęli w wypadku w pobliżu miejscowości Jacentów. BMW, którym kierował pierwszy z mężczyzn, zderzyło się z volkswagenem golfem prowadzonym przez drugiego. Do szpitala odwieziono kobietę i 9-letnią dziewczynkę z golfa.

Pięknie w ekstremalnej sytuacji spisali się policjanci z Buska-Zdroju. Starszy sierżant Marcin Jakubczyk i starszy posterunkowy Michał Prażuch uratowali 84-letnią kobietę, którą stała w otwartym oknie na drugim piętrze bloku i chciała skoczyć. Starszą panią zajęli się lekarze.

W lutym ogłosiliśmy finał plebiscytu Człowiek Roku 2013. Zaszczytny tytuł otrzymał Bogdan Panhirsz, założyciel i dyrektor zarządu spółki Polskie Składy Budowlane. W poszczególnych katergoriach triumfowali: ambasador - starachowiczanka Patrycja Wróbel - dyrektor warszawskiego biura Fundacji Dziecięca Fantazja, biznes - Bogdan Panhirsz, pomoc społeczna/działalność charytatywna - włoszczowianka Małgorzata Wypychewicz, założycielka fundacji Jesteśmy Blisko; kultura/sztuka - Mariusz Słowiński z Końskich, wielki miłośnik teatru; rozrywka - Marek Werens, muzyk ze Stąporkowa,

sport - Zbigniew Wojciechowski, prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona; samorząd - Edmund Kaczmarek, od trzech kadencji starosta jędrzejowski i radny Rady Powiatu w Jędrzejowie; turystyka/rekreacja - poeta Adam Ochwanowski, pracownik Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu oraz doradca marszałka województwa do spraw kultury, poeta; bezpieczeństwo - Stanisław Rupniewski, radny miasta Kielce, inicjator reaktywowania Forum Gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego; rolnictwo/ekologia/agroturystyka - Stanisław Pociejowski, z Szumskiej Kolonii w gminie Raków; edukacja - Jerzy Wątroba, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach; religia - ksiądz Paweł Anioł ksiądz, inicjator budowy Hospicja Dom Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II w Ostrowcu; zdrowie - Katarzyna Zioło, sekretarz stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś"; polityka - Jacek Włosowicz, kielczanin, poseł do Parlamentu Europejskiego; debiut/odkrycie roku - Norbert Kuder w 2013 roku otrzymał Studenckiego Nobla, czyli tytuł najlepszego studenta Polski.

Z kolei doktor Przemysław Wolak, specjalista chirurgii dziecięcej i onkologicznej ze Szpitala Dziecięcego w Kielcach został Lekarzem Roku 2013 w województwie świętokrzyskim. W "złotej dziesiątce" znaleźli się też Danuta Barańska z Ostrowca Świętokrzyskiego, Sławomir Marczewski z Końskich, Wacław Berens z Kielc, Jacek Wijata z Końskich, Dariusz Pankowski pracujący we Wzdole Rządowym w gminie Bodzentyn, Michał Śledzik z Buska, Joanna Lesicka z Ostrowca, Małgorzata Krysa z Ostrowca oraz Magdalena Wolak ze Starachowic.

Podczas uroczystej gali w lutym wręczyliśmy także świętokrzyskie nagrody gospodarcze Liderzy Regionu 2013. Po raz pierwszy w historii nagrody Superlider Regionu otrzymały dwie firmy - Unimax z Kielc i Wodociągi Kieleckie.

Mieliśmy też bardzo interesującego newsa tyczącego sztuki. Otóż informowaliśmy w lutym, że Robert Więckiewicz zagra prokuratora Szackiego w "Ziarnie prawdy" - ekranizacji powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego. Zdjęcia do tej produkcji były między innymi w Sandomierzu, Pierwszy klaps do obrazu reżyserowanego przez Borysa Lankosza padł na początku kwietnia, a pośród gwiazd, które przyjechały do Sandomierza, prócz Więckiewicza znaleźli się też między innymi Jerzy Trela, Aleksandra Hamkało, Magdalena Walach, Modest Ruciński czy Piotr Głowacki. Na ekranach kin obraz zobaczymy na początku 2015 roku.

I już w lutym miło nam było donieść, że pierwsze w tym roku skowronki obserwowano w rejonie Końskich. Według ornitologów to nieomylny znak wiosny!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie