KSS Kielce zawaliło sprawę. Piąte raczej nie będzie (zdjęcia)

Paweł KOTWICA
W akcji najskuteczniejsza w kieleckiej drużynie Joanna Drabik.
W akcji najskuteczniejsza w kieleckiej drużynie Joanna Drabik. Sławomir Stachura
Piłkarki ręczne KSS Kielce zakończyły rundę zasadniczą PGNiG Superligi porażką ze Startem Elbląg.

Paweł Tetelewski, trener KSS:

- Jak obrona zaczęła grać, to zawalił się atak. Mimo że wszystko ustaliliśmy, jak mamy grać i było to wałkowane przez cały tydzień na treningach, to na boisku jest coś innego, są nieprzygotowane rzuty, nie rzucone sytuacje sam na sam. Nie można w ten sposób przegrywać, bo się odechciewa wszystkiego. Nie łudzę się, że utrzymamy piąte miejsce, moim zdaniem Pogoń Szczecin i KPR Jelenia Góra wygrają mecze i spadniemy na siódme miejsce.

Dawno trener KSS Paweł Tetelewski nie był po meczu tak wściekły. - Wałkujemy coś cały tydzień, powtarzamy sobie w trakcie meczu, a na boisku jest co innego - mówił o końcówce, w której jego zawodniczki przegrały mecz oraz prawdopodobnie szansę na piąte miejsce po rundzie zasadniczej.

KSS Kielce - Start Elbląg 24:26 (14:11).
KSS: Staś (13), Wawrzynkowska - Grabarczyk, Syncerz 2, Grzesik 1, Lalewicz 2, Paszowska 4, Drabik 8 (1), Skrzyniarz 6 (4), Nowak, Olszowa 1, Woźniak.
Start: Dżukiewa (19), Kędzierska - Matouskova, Białoszewska 2, Cekała 1, Wolska 6, Janaczek, Jędrzejczyk 5 (5), Szymańska 7 (2), Aleksandrowicz 4, Karwecka 1 (1), Woronko.

Karne. KSS: 5/7 (Dżukiewa obroniła dwa rzuty Skrzyniarz). Start: 8/9 (Staś obroniła rzut Karweckiej). Kary. KSS: 4 min (Syncerz, Skrzyniarz po 2). Start: 6 min (Matouskova, Karwecka, Cekała po 2). Sędziowały: M. i U. Gutowskie (Kraków). Widzów: 200.

Przebieg: 2:0, 2:3, 4:3, 4:4, 7:4, 7:6, 8:6, 8:7, 10:7, 10:8, 12:8, 12:9, 14:9, 14:11 - 14:12, 15:12, 15:14, 17:14, 17:15, 18:15, 18:18, 19:18, 19:19, 21:19, 21:22, 22:22, 22:24, 23:24, 23:26, 24:26.

Elblążanki w ostatnim meczu rundy zasadniczej grały tylko o punkty, które przydadzą im się w walce o utrzymanie, bo awans do czołowej ósemki im już nie groził. Kielczankom zależało na zwycięstwie, bo zapewniało im ono piąte miejsce w rundzie zasadniczej i kojarzyło w ćwierćfinałowej parze z czwartą Politechniką Koszalin, a nie którąś z trzech czołowych drużyn. Teraz grozi im spadek nawet na siódme miejsce.

Pierwsza połowa, niezła w wykonaniu naszego zespołu, dawała spore nadzieje. W 25 minucie po golu Kamili Skrzyniarz KSS wygrywało 14:9. Praktycznie w każdym elemencie kielczanki prezentowały się dobrze, szkoda, że w końcówce się pogubiły i dały rywalkom zmniejszyć straty.

W drugiej połowie było już znacznie gorzej. Nieskuteczna była indywidualnie pilnowana Skrzyniarz, która po przerwie nie rzuciła ani jednej bramki, a w całym spotkaniu zanotowała lichą skuteczność - 33 procent (6/18). Pozostałe nasze zawodniczki (poza Joanną Drabik - siedem z 10 kieleckich bramek po przerwie) również przegrywały pojedynki z bramkarką Jekatieriną Dżukiewą, decydowały się na rzuty z nieprzygotowanych pozycji, a do tego popełniały mnóstwo prostych strat. Nawet dobra dyspozycja obrony i bramkarki Iwony Staś w tej sytuacji nic nie mogła pomóc. W 44 minucie był remis 18:18, cztery minuty później KSS odskoczyło jeszcze na dwie bramki (21:19), ale jak na złość, bramki zaczęły zdobywać dość nieporadnie poruszające się dotąd po boisku rozgrywające Startu, Monika Aleksandrowicz i Agnieszka Wolska. Po trafieniu tej pierwszej zespół z Kielc przegrywał w 58 minucie 23:26 i wiadomo było, że punkty pojadą do Elbląga.

KSS zostało z 20 punktami, a dwie drużyny, które tracą do niego jeden punkt, grają w weekend u siebie ze słabszymi rywalkami (Pogoń Baltica Szczecin z Piotrcovią Piotrków Trybunalski, a KPR Jelenia Góra z Aussie Samborem Tczew). Wiele wskazuje na to, że kielczanki spadną na siódme miejsce i w ćwierćfinale zmierzą się z drugą drużyną rundy zasadniczej, a więc Vistalem Łączpolem Gdynia, który dziś wygrał z Politechniką Koszalin 32:30 (15:13).

W czwartek KSS wylatuje do Turcji na spotkania ćwierćfinału Challenge Cup z Üsküdar BSK Stambuł, które odbędą się w piątek i sobotę.