Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na pińczowskim cmentarzu z wynikiem 6 tysięcy złotych. Dwie figury zostaną odnowione (ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Kwesta na pińczowskim cmentarzu. Uzbierano prawie 6 tysięcy złotych.
Kwesta na pińczowskim cmentarzu. Uzbierano prawie 6 tysięcy złotych. Aneta Wykurz
Podczas tegorocznej kwesty na cmentarzu w Pińczowie udało się uzbierać nieco ponad 5 tysięcy 700 złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane na renowację dwóch figur świętej Agaty w Skowronnie Dolnym oraz świętej Tekli w Koperni.

W tym roku kwesta trwa przez trzy dni od 1 do 3 listopada. Wolontariuszy wyposażonych w specjalne identyfikatory i puszki można było spotkać na cmentarzu w Pińczowie oraz na terenie miasta. Jak poinformował nas Jerzy Puk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia - w tym roku kwestowało około 50 wolontariuszy.

Byli wśród nich: harcerze z Chrobrza, wielu uczniów z pińczowskich szkół, nauczyciele, przedstawiciele Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, przedstawiciele władzy, pińczowscy Strzelcy. Nie zabrakło także obecnej dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Justyny Dziadek dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie oraz Jerzego Znojka, byłego wieloletniego dyrektora muzeum oraz oczywiście przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia.

Po przeliczeniu pieniędzy - otrzymaliśmy informację, że podczas tegorocznej kwesty udało się uzbierać nieco ponad 5 tysięcy 700 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację dwóch figur, wymagających natychmiastowego odnowienia. Jedna z nich to figura świętej Agaty, znajdująca się na Garbie Pińczowskim w Skowronnie Dolnym. Pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i wymaga natychmiastowej renowacji. - To bardzo ważna figura dla mieszkańców naszej miejscowości. Ona nas naprawdę chroni- mówi z przekonaniem Aneta Wykurz, radna Rady Miejskiej Pińczowa, sprawująca funkcję sołtysa. Wielu mieszkańców potwierdza jej słowa i wskazuje iż święta Agata, dziewica i męczennica jest przede wszystkim orędowniczką w chorobach nowotworowych piersi kobiet. Patronuje umierającym, cierpiącym na choroby oczu. To orędowniczka przed wężami i dzikimi zwierzętami, w czasie pożarów i zarazy.

Druga figura - świętej Tekli znajduje się w miejscowości Kopernia - zaraz przy wjeździe do miejscowości. Również natychmiast potrzebuje renowacji. Jej wiek nie jest na razie określony przez fachowców, choć mieszkańcy twierdzą, że może pochodzić z drugiej połowy XVIII wieku lub początków XIX wieku.

Organizatorzy kwesty serdecznie dziękują wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie oraz darczyńcom za wsparcie akcji.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie