Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letnie menu na gorąco

Oprac. KAK
Na wszystkich talerzach natomiast powinny częściej gościć sałatki ze świeżych warzyw, owoce w przeróżnej postaci,
Na wszystkich talerzach natomiast powinny częściej gościć sałatki ze świeżych warzyw, owoce w przeróżnej postaci, archiwum
21 czerwca świętowaliśmy pierwszy dzień astronomicznego lata. Już niebawem wielu z nas wyruszy na upragnione, długo planowane wakacje. Odpoczynek nie zwalnia nas jednak od pamiętania o zdrowym odżywianiu - o tym, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie upalnych wakacyjnych dni - mówi specjalista żywienia.

Zarówno latem, jak i zimą obowiązują podobne zasady zdrowego żywienia - powinniśmy jeść 5 mniejszych objętościowo, za to różnorodnych posiłków w ciągu dnia, które dostarczą niezbędnych składników pokarmowych we właściwych proporcjach. To zasady ogólne, w szczegółach jednak nasza dieta powinna się różnić w zależności od pory roku. Związane jest to m.in. z inną dostępnością produktów (latem mamy większą możliwość kupienia świeżych owoców i warzyw), oraz warunkami pogodowymi, zwłaszcza skrajnymi temperaturami. Meteorolodzy przepowiadają, że lada chwila wróci upał - czy jest sposób, by za pomocą diety złagodzić dyskomfort z nim związany?

- Najważniejsze, aby w gorące letnie dni nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu - uważa Karolina Stępniak, Specjalista ds. Żywienia firmy Nestlé S.A. - Objawy odwodnienia mogą się pojawić już przy niewielkiej utracie wody (2% strata może spowodować bóle głowy, osłabienie, pogorszenie koncentracji, złe samopoczucie). Warto zwrócić szczególną uwagę na małe dzieci i osoby starsze, może się zdarzyć, że będą odczuwać mniejsze pragnienie. Osoby dorosłe w czasie intensywnych upałów powinny pić nawet do 3-4 litrów wody mineralnej w ciągu dnia, aby uzupełnić większą utratę wody z organizmu.

Soki owocowe i warzywne oraz chłodnik

Trudniej przekonać dziecko do picia naturalnej wody, można mu podać sok owocowy lub warzywny rozcieńczony wodą w proporcjach 1:1. - Warto również przekonać dzieci do orzeźwiających obiadów. Chłodniki są idealną propozycją na letnie dni i sposobem na przemycenie warzyw w przepysznej formie. Na wszystkich talerzach natomiast powinny częściej gościć sałatki ze świeżych warzyw, owoce w przeróżnej postaci, chłodniki na bazie jogurtów i kefirów oraz uwielbiane przez wszystkich lody, czyli rzeczy lekkie, które dodatkowo orzeźwiają - uważa Karolina Stępniak.

Jednak, że najlepszym sposobem nawodnienia jest picie naturalnej wody mineralnej (słodkie gazowane napoje nie uzupełnią jej braków). Dzięki wodzie, możemy nie tylko dbać o urodę, ale przede wszystkim - o swoje zdrowie, ponieważ nie tylko nawodni nasz organizm, ale także dostarczy mu niezbędnych składników mineralnych. Najlepiej jest ją pić małymi porcjami, ale często i nie tylko wtedy, gdy pragnienie daje o sobie znać tak mocno jak w letnie upały.

Podsumowując zasady żywienia w czasie wakacji można je sformułować w cztery podstawowe postulaty:

L - lekkie i orzeźwiające potrawy na bazie owoców i warzyw to mus!

A - apetyt pod kontrolą - jemy częściej, ale małe porcje.
T - trzy/cztery litry wody mineralnej dziennie to ilość konieczna na upały.

O - ochłodzone zupy (tzw. chłodniki) to ciekawy sposób na wprowadzenie warzyw do diety dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie