Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych. Chudy czwartek. Najsłabszy mecz i druga porażka Łomża Vive w tym sezonie (zdjęcia)

W meczu 11. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów, Mieszkow Brześć wygrał z Łomża Vive Kielce. To druga porażka kielczan w tym sezonie Ligi Mistrzów i w tym sezonie w ogóle. 35 bramek w bieżących rozgrywkach kielczanie jeszcze nie stracili.

Mieszkow Brześć - Łomża Vive Kielce 35:30 (15:11)

Łomża Vive Kielce: Wolff (1-40, 45-60 min, 9/38 = 24 %), Wałach (40-45 min, 0/4 = 0 %) – Surgiel 1, Olejniczak 2 – Sićko 3, T. Gębala 1, Kulesz 4 – D. Dujszebajew, Karacić – A. Dujszebajew 5, Vujović 2 (1) – Moryto 3 (1), Gudjonsson 3 – Tournat 1, Karaliok 5. Trener: Talant Dujszebajew.

Mieszkow: Pesić (1-18 min, 3/10 = 30 %), Mackiewicz (18-60 min, 9/32 = 28 %) - Razgor 2 (1), Jurinok 1 – Obranović 5 – Skube 7, Malus – Panić, Paczkowski 5, Budzeika 1 – Waljupow 4 (2), Baranow – Vranjes 2, Selwasiuk 3, Szumak 5. Trener: Raul Alonso.

Karne. Mieszkow: 3/5 (rzuty Baranowa i Waljupowa obronił Wolff). Łomża Vive Kielce: 3/5 (rzuty Vujovicia i Gudjonssona obronił Mackiewicz).

Kary. Mieszkow: 8 minut (Szumak 4, Paczkowski, Selwasiuk po 2). Łomża Vive Kielce: 10 minut (Olejniczak, Tournat po 4, A. Dujszebajew 2).

Sędziowali: Jewgienij Zotin, Nikołaj Kołodkow (Rosja).

Widzów: 1000.

Przebieg: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5, 7:5 (‘14), 7:6, 8:6, 8:7, 9:7, 9:8 (‘20), 12:8 (‘24), 12:9, 14:9 (‘26), 14:10, 14:11, 15:11 – 15:12, 16:12, 16:13, 18:13 (‘35), 18:14, 19:14, 19:15, 20:5, 20:16, 22:16 (‘39), 22:17, 25:17 (‘42), 25:18, 26:18, 26:19, 28:19 (‘47), 28:21, 29:21, 29:22, 29:23, 31:23, 31:24, 32:24, 32:26, 33:26, 33:27, 34:27, 34:29, 35:29, 35:30.

Tłusty czwartek dla mistrzów Polski był wybitnie chudy. Kielczanie zagrali najsłabszy mecz w tym sezonie i wyraźnie przegrali, doznając drugiej porażki w tym sezonie. Pierwszy raz przegrali na inaugurację Ligi Mistrzów w tym sezonie we Flensburgu 30:31.

ZOBACZ>>> Talant Dujszebajew po porażce w Brześciu: Nie ma wytłumaczenia, winę biorę na siebie

Oba zespoły spotykają się w Lidze Mistrzów już piąty sezon z rzędu. 10 dotychczasowych spotkań wygrali kielczanie, jedno rywale. W październiku Łomża Vive Kielce wyraźnie ograło Mieszkow w Hali Legionów 34:27. Wtedy w zespole z Brześcia nie zagrali między innymi chorwacki bramkarz Ivan Pesić i jego rodak, rozgrywający Sandro Obranović, bośniacki obrotowy Valdimir Vranjes i białoruski skrzydłowy Maksim Baranow.

W rewanżu trener gospodarzy nie miał do dyspozycji dwóch rosyjskich, lewych rozgrywających, Dmitrija Santałowa i Aleksandra Szkurinskiego. Talant Dujszebajew nie mógł skorzystać z kontuzjowanych Angela Fernandeza i Haukura Thrastarsona, do meczowej „16” nie zmieścił się Krzysztof Lijewski, a jednego z bohaterów wtorkowego, wygranego 32:30 meczu z FC Porto, bramkarza Mateusza Korneckiego, zastąpił Miłosz Wałach. Dla kielczan był to drugi mecz Ligi Mistrzów w ciągu 48 godzin. W dodatku kielecka ekipa długo stała na granicy, w efekcie czego późno dojechała do Brześcia i środowy, wieczorny trening miał tylko 40 minut.

Mecz odbył się z udziałem kibiców – podczas pandemii na Białorusi hale mogą być wypełnione w połowie, a dzień przed tym pojedynkiem Europejska Federacja Piłki Ręcznej ogłosiła zmianę systemu rozgrywek – pierwsze i drugie miejsce w grupie nie daje już bezpośredniego awansu do ćwierćfinału (pisaliśmy o tym TUTAJ)..

Kielczanie zaczęli nieźle, ale po kilku minutach zaczęli mieć problemy ze skutecznością. Im dalej w mecz, tym ten kłopot się powiększał, dwa razy w pierwszej połowie zdarzyło się, że rzut naszego zawodnika i dobitka były nieskuteczne. Do tego doszło kilka strat w ataku, które dawały mistrzom Białorusi okazje do kontrataków, w tym elemencie gospodarze wygrali pierwszą połowę 4:0.

Niezbyt dobrze grała też kielecka defensywa szczególnie na tak zwanych drugich z obu stron. Dobrze rozdzielający piłki playmaker Mieszkowa, Stas Skube obsługiwał na zmianę oby swoich skrajnych rozgrywających, którzy po minięciu swojego obrońcy z sześciu metrów trafiali do bramki. Solidniej wyglądała też defensywa zespołu trenera Raula Alonso.

W efekcie od 13 minuty białoruski zespół prowadził i jego przewaga powoli, ale systematycznie rosła. W 24 minucie po raz pierwszy osiągnęła cztery bramki – po golu Wiaczesława Szumaka było 12:8.

ZOBACZ>>> Arkadiusz Moryto z Łomża Vive po przegranej w Brześciu: Było widać po minach, że mało nam wychodziło

Druga połowa wcale nie była lepsza w wykonaniu lidera grupy A, a w defensywie nawet słabsza. Nawet jeśli nasi szczypiorniści składniej rozgrywali atak pozycyjny i regulowali skuteczność, to rozgrywający Mieszkowa, szczególnie Skube i wypożyczony z Kielc Paweł Paczkowski, bez trudu ogrywali naszą obronę i trafiali do bramki. Nasi zawodnicy mieli też potężne problemy z zatrzymaniem obrotowych rywala. W ten sposób przewaga miejscowych zamiast maleć – rosła. W 42 minucie było osiem bramek różnicy (25:17), w 47 dziewięć (28:19). W końcówce Zółto-Biało-Niebiescy zagrali nieco lepiej, a w zespole Mieszkowa na boisku pojawili się rezerwowi i strata nieco się zmniejszyła. W 57 minucie nasza drużyna wyprowadziła pierwszy kontratak w tym spotkaniu...

35 straconych bramek to rekord naszego zespołu w tym sezonie. Wcześniej 33 bramki rzucił im Paris Saint Germain HB, ale wtedy zawodnicy z Kielc zdobyli 35 gole.

Kolejny mecz Łomża Vive Kielce zagra w najbliższą niedzielę, na wyjeździe z Azotami Puławy (godzina 19.15). Mecz zapowiada się bardzo ciekawie, bo zmierzą się trzecia z pierwszą drużyną PGNiG Superligi. Następny pojedynek w Lidze Mistrzów kielczanie zagrają w czwartek, 18 lutego o godzinie 18.45 w Hali Legionów. Ich rywalem będzie norweskie Elverum Handball.

GRUPA A

• Mieszkow Brześć – Łomża Vive Kielce 35:30 (15:11)
  • MOL-Pick Szeged - FC Porto 35:31 (18:12)