Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach w obronie praw człowieka [ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Jedną z piszących listy w Kielcach  była Włoszka Maura Masara w obronie pokrzywdzonych.
Jedną z piszących listy w Kielcach była Włoszka Maura Masara w obronie pokrzywdzonych. Dawid Łukasik
W Domu Środowisk Twórczych w Kielcach w sobotę chętni pisali listy w celu zwrócenia uwagi na problemy związane z wolnością i prawami człowieka. Wydarzenie zorganizowało Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach.

Wszyscy zainteresowani tą problematyką mogli w godzinach między 12 a 17 napisać list w obronie więźniów, niesłusznie potraktowanych w swoich krajach.

- To coroczna akcja Amnesty International, dzięki której zwracamy uwagę na prześladowania aktywistów, jakie mają miejsce na całym świecie – mówiła Barbara Biskup z centrum wolontariatu. - W tym roku skupiamy się szczególnie na młodzieży, a do przyjścia miał zachęcić poczęstunek, jaki przygotowała specjalnie na tę okazję restauracja w Pałacyku Zielińskiego.

Rozalia Gwizdała i Kornelia Drwal opowiadały, że piszą już kolejny list, a atmosfera w tym miejscu jest bardzo sprzyjająca. - Cisza, przytulny klimat, poczęstunek sprzyjają myśleniu - podkreślały. - Nie można myśleć tylko o sobie, ale także o innych ludziach, którzy żyją w mniej komfortowych warunkach. Niektóre stoliki zajęli cudzoziemcy mieszkający w Kielcach. Grecy, Hiszpanie, Niemcy, Turcy, Anglicy także pisali w obronie praw innych. Włoszka Maura Masara kończyła pisać list w obronie Sudańczyków.

Barbara Biskup tłumaczyła, że każdy kto przyjdzie może sobie wybrać osobę, w obronie, której chce stanąć. - Najważniejsze jest to, że takie listy nie pozostają bez echa - mówiła. - Sprawiły, że wielu osobom zmniejszono karę, albo całkowicie ich uwolniono. Część przybyłych tu osób pisze w obronie irańskiej dziewczyny, skazanej na 16 lat więzienia za odmowę noszenia hidżabu.

O godzinie 17 zaprezentowany zostanie film „Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu” w ramach akcji Zrób To Sam, festiwalu WATCH DOCS - prawa człowieka w filmie. Wynika z niego, że Społeczeństwo obywatelskie w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej coraz częściej staje się obiektem rządowych ataków. Film opowiada o oporze stawianym przez obrońców praw człowieka w Rosji, Kirgistanie, Polsce i na Węgrzech. Prezentuje historie organizacji i aktywistów, którzy poświęcili się walce o prawa (m.in. do ochrony zdrowia) osób należących do mniejszości oraz innych najbardziej stygmatyzowanych czy kryminalizowanych grup. Po projekcji była sposobność podyskutowania o kondycji organizacji pozarządowych w Polsce, z najnowszego raportu wynika, że związki tych stowarzyszeń z biznesem i bliska współpracy kurczą się.

Z kolei wszyscy, którzy dotrwają do godziny 19 mogą dołączyć do toastu za WOLNOŚĆ i wspólnie posłuchać koncertu Włodzimierza Kiniorskiego - multiinstrumentalisty i kompozytora, wirtuoza saksofonu, z którym wystąpiła Maja Wojtaszek - wokalistka znana z VII edycji Voice of Poland!

Całe wydarzenie wsparł Komitet Obrony Demokracji oraz wolontariusze Amnesty International. Warto wiedzieć, że organizacja ta została założona w 1961 roku w Londynie, a jej celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka przez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publikowanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

POLECAMY:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie