Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w Świętokrzyskiem. W tym roku w nieco innej formule ze względu na pandemię (HARMONOGRAM)

OPR. ALEKSANDRA BORUCH
Pierwsza Kompania Kadrowa w Jędrzejowie - rok 2019.
Pierwsza Kompania Kadrowa w Jędrzejowie - rok 2019. archiwum
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej stanowi formę upamiętnienia szlaku bojowego strzelców dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, którzy wyruszyli z Krakowa do Kielc w sierpniu 1914 roku. W tym roku odbywa się po raz 55, a jego formuła będzie nieco inna - uczestników marszu będzie dużo mniej niż zwykle, a ze względu na panującą pandemię koronawirusa, "Kadrówka" będzie maszerować w rygorze sanitarnym. Znamy pełny harmonogram.

W tym roku, już po raz 55, z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia wyruszy Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Na jej czele stanie komendant Dionizy Krawczyński.

Jak informował komendant Dionizy Krawczyński:
- W czasie pandemii Marsz odbędzie się w zmienionej formie, co wymaga od nas wszystkich szczególnej dyscypliny. Mam nadzieję, że wszyscy ze zrozumieniem podejdą do sytuacji i nowych wymagań. Prowadzimy rozmowy z samorządami i ustalamy zmodyfikowany kalendarz uroczystości o czym niezwłocznie poinformujemy – podkreślił Dionizy Krawczyński.

Więcej o tegorocznym Marszu i obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa przeczytasz tutaj: „Kadrówka” przejdzie z Krakowa do Kielc. Tym razem w reżimie sanitarnym

Jak wygląda tegoroczny harmonogram przemarszu?

6 sierpnia (Kraków - Michałowice - Słomniki)
Start drużyn marszowych na szlak „Kadrówki”.

7 sierpnia (Słomniki - Miechów)

8 sierpnia (Miechów - Wodzisław)
Coroczne powitanie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w Wodzisławiu odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia.

  • godzina – 11:15
  1. uformowanie kolumny marszowej przy moście na rzece Mozgawka
  2. przemarsz na rynek w Wodzisławiu w asyście Młodzieżowej Orkiestry
  3. Strażackiej i pocztów sztandarowych.
  4. powitanie uczestników Marszu na Rynku w Wodzisławiu.
  5. złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu i przed pomnikami AK i BCh.
  6. złożenie kwiatów na grobach: Czesława Bankiewicza – „Skauta” i żołnierzy I wojny światowej na miejscowym cmentarzu.
  • godzina – 12.00
  1. Zawody strzeleckie na Strzelnicy Sportowej GOSIR o Puchar Czesława Bankiewicza „Skaut” (zawody dla uczestników do 16 roku życia).

9 sierpnia (Wodzisław - Jędrzejów)

  • godzina 12.00 - Jędrzejów - msza święta w klasztorze cystersów – delegacja marszu.
  • godzina 13.30 - uroczystości przed tablica na Rynku z udziałem delegacji Marszu, władz oraz kawalerii Marszowej.
  • godzina 14.00 - przybycie do miejsca zakwaterowania w Jędrzejowie Zespół Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego "Grota"

10 sierpnia (Jędrzejów - Choiny nad Nidą)

  • godzina 8.00 - przemarsz ul. Okrzei i 11 Listopada pod siedzibę Starostwa Powiatowego.
  • godz. 8.15 - uroczystości zakończone złożeniem kwiatów pod Dębem Niepodległości.
  • godzina 8.30 - wymarsz do Choin nad Nidą (spod siedziby Starostwa ul. Sportową, ul. św. Barbary do ul. Piastowskiej).

11 sierpnia (Choiny nad Nidą - Chęciny - Szewce)

  • godzina 9.00 - apel poranny i wymarsz na trasę;
  • drużyny Marszowe punkt kontrolny mają na rynku w Chęcinach. Dostają znicze, które samodzielnie zapalają przed tablicą i idą dalej w trasę do Szewc.
  • godzina 12.00 - uroczyste złożenie kwiatów przed tablicą na rynku przez władze i delegację marszu.
  • godzina 17.00 - kolacja w Szewcach.

12 sierpnia (Szewce - Kielce)

  • godzina 8.00 - Szewce, apel poranny przy pomniku upamiętniającym bitwę 18 września 1944 r. żołnierzy AK pod dowództwem Antoniego Hedy ps. „Szary”.
  • godzina 8.30 wymarsz na trasę do Kielc.
  • godzina 11.50 - zgrupowanie uczestników Marszu na parkingu przy ulicy Wojciecha Szczepaniaka.
  • godzina 12.00 - przemarsz uczestników ulicami Szczepaniaka, Huzarską i ks. Piotra Ściegiennego na cmentarz wojskowy.
  • godzina 12.30 - złożenie kwiatów na grobach poległych Legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym /ul. Ks. Piotra Ściegiennego/.
  • godzina 12.45 - 13.15 - przemarsz z cmentarza wojskowego ulicą ks. Piotra Ściegiennego do skrzyżowania z ulicą Mariana Sołtysiaka do ul. Gagarina i następnie do ulicy Krakowskiej. Złożenie meldunku o przybyciu Marszu pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny.
  • godzina 13.25 - przemarsz ul. Krakowską- złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czwórki Legionowej, ul. Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza na Plac Wolności.
  • godzina 14.00 – 15.00 - uroczystość zakończenia Marszu na pl. Wolności, wręczenie odznak i nagród marszowych z udziałem najwyższych władz państwowych, wojskowych, i samorządowych.
  • godzina 15.00-15.15 - defilada i przejście uczestników z Placu Wolności ulicą Mickiewicza, Wesołą, Czerwonego Krzyża, Jana Pawła II, Placem Najświętszej Marii Panny na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich /uwaga kawaleria nie bierze udziału w dalszych uroczystościach, ale wychodząc z Placu Wolności skręca w lewo w ulicę Słowackiego, a następnie ulicami Seminaryjską i Jana Pawła II przechodzi na zaplecze Wojewódzkiego Domu Kultury/.
  • godzina 15.15-15.45 - uroczystość zakończenia Marszu pod Pałacem Biskupów Krakowskich z udziałem władz państwowych, samorządowych i wojskowych.

Pełny harmonogram 55. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej znajdziesz na stronie kadrowka.org.pl: http://www.kadrowka.org/pl/kadrowka/hk

Historia "Kadrówki"
2 sierpnia 1914 roku, władze austriackie wyraziły zgodę na rozpoczęcie mobilizacji Związków Strzeleckich oraz Polskich Drużyn Strzeleckich. Stanowiły one zalążek polskiego wojska. 6 sierpnia o 4 rano, żołnierze I Kompanii Kadrowej wyruszyli z krakowskich Oleandrów. Marsz przebiegał sprawnie i szybko. 12 sierpnia 1914 roku jednostki strzeleckie weszły do Kielc. Mimo wyjątkowości chwili, kielczanie nie przyjęli „Kadrowiaków”, tak jak ci tego oczekiwali.

W obliczu ofensywy wojsk rosyjskich, już następnego dnia Polacy zostali zmuszeni wycofać się najpierw w kierunku Chęcin, a następnie w okolice Nidy. Pomoc wojskowa udzielona „Kadrowiakom” przez Austriaków, doprowadziła do ostatecznego wyparcia wroga z miasta i ponownego jego zajęcia 19 sierpnia. Żołnierze kwaterowali w Kielcach do 10 września 1914 roku.

Pierwszy marsz „Kadrówki” miał miejsce w 1924 roku. Szczególne znacznie wydarzeniu nadano, dwa lata później w 1926 roku, po dokonanym przez Piłsudskiego przewrocie majowym, po którym przejął całą władzę w państwie. Obchody III Marszu Szlakiem Kadrówki połączono z V Zjazdem Związku Legionistów Polskich w Kielcach. Wydarzeniom towarzyszyła bogata oprawa plastyczna – bramy powitalne, dekoracje ulic, Pałacu Biskupów Krakowskich oraz prezentacja zdjęć legionowych. W uroczystościach wzięli udział wysocy przedstawiciele państwa oraz sam Józef Piłsudski.

W II Rzeczpospolitej marsze upamiętniające dokonania „Kadrowiaków” stanowiły najbardziej prestiżową i popularną imprezę legionową.

Więcej o tym w artykule Tomasza Trepki: "Kadrówka" już w Świętokrzyskiem. Poznaj jej historię

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie