Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masaż dla zdrowia i urody

Beata Alukiewicz
Archiwum
Jednym z wielu dobroczynnych zabiegów stosowanych na całe ciało, a praktykowanych już od kilku tysięcy lat, jest masaż.

Stosowany regularnie, najlepiej raz w tygodniu, jest prawdziwym dobrodziejstwem dla każdego niezależnie od wieku. Jest zabiegiem usuwającym zmęczenie i pomagającym w utrzymaniu zdrowia i urody. Przy masażu całkowitym ciało relaksuje się , poprawia się ukrwienie skóry oraz tkankowa przemiana materii.

Zmniejsza się także nadmierne napięcie mięśni karku i obręczy barkowej. Regularne masaże powodują znaczne zmniejszanie się cellulitu, stymulują mikrokrążenie w tkankach oraz usuwają toksyny z organizmu, co ma szczególne znaczenie podczas odchudzania się. Przeciwdziałają starzeniu się i wiotczeniu skóry oraz ujędrniają mięśnie.

Kiedy najlepiej stosować masaż? Przy zmęczeniu i napiętych mięśniach, przy bólach i przeciążeniach kręgosłupa, gdy się ma zbyt mało ruchu, żyje w stresie i pośpiechu, chce się wyrzeźbić i uelastycznić ciało, a także profilaktycznie i wspomagająco podczas odchudzania (jest to szczególnie istotne, ponieważ przy gubieniu tkanki tłuszczowej skóra staje się obwisła, wiotka, pojawią się rozstępy), żeby opóźnić procesy starzenia, aby zrelaksować ciało.

Masaży mamy kilka, jeżeli nie kilkanaście rodzajów (często są one modyfikowane w zależności od potrzeb i dolegliwości klienta). Do trzech podstawowych typów masażu należą:

* Masaż klasyczny - najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy i intensywności, może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, chorób internistycznych. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, reguluje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa sprężystość i elastyczność mięśni, przyspiesza przemianę materii.
Regularne stosowanie masażu klasycznego polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach, karku.

* Masaż relaksacyjny - pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy- równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres (umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy wielu ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, depresja, irytacja, wyczerpanie), likwiduje mimowolne napięcia mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, a nawet całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchu wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne.

* Masaż odchudzający - jest to bardzo skuteczna metoda likwidowania otyłości u kobiet jak i u mężczyzn. Redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulitu, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Polega on na intensywnym ręcznym rozbijaniu tkanki tłuszczowej w okolicach ud, pośladków i brzucha. Pomaga przy odprowadzeniu toksyn z organizmu i płynów ustrojowych oraz co jest bardzo istotne, wzmacnia przesilone nadmierną nadwagą mięśnie i stawy. Często jest stosowany równolegle ze specjalnymi maskami nakładanymi na całe ciało, wspomagającymi usuwanie toksyn, odżywianie i ujędrnianie skóry.

Polecany jest przy stosowaniu diet odchudzających, szybkim spadku wagi w okresie poporodowym, zmianie pracy na tryb siedzący oraz przy niektórych zabiegach chirurgii plastycznej.

Powinniśmy jednak pamiętać, że - niestety - masaże nie są dla wszystkich. Przeciwwskazaniami są na przykład: ciąża i menstruacja, rozsiane i ropne zmiany skórne, nowotwory, krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia, hemofilia, żylaki, skaza naczyniowa, duże nadciśnienie, zaawansowana choroba miażdżycowa, wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby), choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym, wysoka temperatura ciała (39°C), stan po przebytym zawale serca, stany zapalne zastawek i serca. Dlatego zawsze zapisując się na zbiegi - czy to gabinecie masażysty czy kosmetyczki - najpierw lojalnie uprzedźmy o swoim stanie zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie