Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz objawy koronawirusa? Postępuj zgodnie z tą instrukcją (WIDEO)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Dawid Łukasik
Koronawirus budzi ogromny strach i wiele osób zastanawia się, jakie kroki podjąć w razie podejrzenia, że zaczęli chorować. Oto krótki poradnik, jak należy postępować, by nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia.

Sporą grozę wywołał pacjent, który wczoraj po południu zgłosił się na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala w Końskich i powiadomił lekarzy, że miał kontakt z ludźmi z północy Włoch. Przez takie zachowanie niezbędne było wstrzymanie pracy oddziału oraz dezynfekcja. Dlatego publikujemy krótką instrukcję, w jaki sposób postępować, gdy podejrzewamy u siebie zachorowanie na koronawirusa.

Osoba, która manifestuje chorobę – ma podwyższoną temperaturę ciała, kaszle, skarży się na bóle w piersiach, lub taka która wróciła z terenów, gdzie występuje szczególne ryzyko powinna niezwłocznie zgłosić się na oddział zakaźny lub telefonicznie poinformować najbliższą terenową stację epidemiologiczną. Oddziały Zakaźne w województwie świętokrzyskim znajdują się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach (przy ulicy Radiowej), w Szpitalu w Starachowicach i w szpitalu w Busku-Zdroju. Wskazane jest również zadzwonienie na numer alarmowy. Do czasu zgłoszenia się do odpowiedniej placówki, należy unikać większych skupisk ludzi i najlepiej pozostać w domu.

Absolutnie nie wchodzimy na inne oddziały i nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji. Na drzwiach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego znajduje się kartka z takimi informacjami: „W przypadku podejrzenia zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 należy: bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić właściwą terenową stację epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie należy zgłaszać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego”.

Anna Mazur-Kałuża podkreśla również, że nawet w przypadku innych dolegliwości na oddział ratunkowy z pacjentem powinna przychodzić jak najmniejsza liczba osób towarzyszących. - Prosimy również, aby pozostali oni w poczekalni i nie wchodzili dalej do budynku – mówi Anna Mazur-Kałuża.

Gdy zostaniemy przyjęci na oddział zakaźny, szpital pobiera od pacjenta materiał do badania i przewozi go do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie działa już laboratorium wykrywające koronawirusa. Tam próbki identyfikowane są odpowiednimi testami. To testy genetyczne rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Badanie trwa od 6 do 8 godzin i po tym czasie pacjent dowiaduje się czy jest zarażony koronawirusem, czy nie.

Jeśli jest zarażony, szpital działa dalej zgodnie z procedurami tak, by nie doprowadzić do rozprzestrzenienia wirusa oraz aby wyleczyć pacjenta.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie