Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, pokieruje Teatrem Telewizji Telewizji Polskiej?

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Michał Kotański, dyrektor Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Michał Kotański, dyrektor Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
To niemal pewne, że nowym dyrektorem Teatru Telewizji Telewizji Polskiej zostanie kierujący kielecką sceną Michał Kotański.

Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, pokieruje teatrem telewizji?

W środę 17 stycznia informowaliśmy o umowie jaką marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podpisał z Michałem Kotańskim przedłużając jego kadencję dyrektora teatru imienia Stefana Żeromskiego o kolejne 5 lat, do 2029 roku. Dopełnienie formalności przed upływem obecnej kadencji – kończy się ona w sierpniu 2024, tłumaczono tym, że pozwoli to na spokojne planowanie pracy w trudnym okresie przeprowadzki i powrotu teatru do wyremontowanej siedziby przy ulicy Sienkiewicza. Ten etap ma rozpocząć się już w marcu.

Dyrektor Kotański dostał też propozycję objęcia funkcji dyrektora Teatru Telewizji, którą prawdopodobnie wkrótce przyjmie i wtedy będzie łączył funkcje - szefa Teatru imienia Żeromskiego w Kielcach i dyrektora Teatru Telewizji.

On sam proponuje zaczekać na oficjalny komunikat kilka dni, do ewentualnego podpisania umowy z telewizją.

Małgorzata Rudnicka, dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego potwierdza, iż marszałek zna i akceptuje plany dyrektora a także liczy, że dzięki temu kielecki teatr będzie się rozwijał, zaistnieje na ogólnopolskiej platformie. Jednym z pewnych kandydatów do pokazania w telewizji jest najgłośniejszy, nagradzany spektakl Mateusza Pakuły „Dlaczego nie zabiłem swego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

Pozostaje pytanie, jak dyrektorowi uda się pogodzić pracę na dwóch etatach w Kielcach i Warszawie? Przykład Jana Pawła Gawlika, który pod koniec lat.70. ubiegłego wieku kierował jednocześnie Teatrem Starym w Krakowie i Teatrem Telewizji i był to najlepszy okres w historii Teatru Telewizji Telewizji Polskiej, reżyserowali tam Wajda, Swinarski, Holland, Gruza, Hubner – pokazuje, że jest to możliwe.

Zwłaszcza, że dyrektorowi Kotańskiemu ubędzie praca na jeden a nawet dwa etaty – ta związana z prowadzeniem remontu. To także kwestia doboru współpracowników. Dla Kielc: widzów i aktorów podwójne umocowanie dyrektora to szansa na kontakt z najlepszymi twórcami i wykorzystanie niezwykłego potencjału jak ma zmodernizowana i wyremontowana siedziba.

Kim jest Michał Kotański?

Urodzony w 1976 roku. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Andrzeja Seweryna, Rudolfa Zioły, Achima Freyera. W 2003 zadebiutował „Polaroidami” Ravenhilla w Starym Teatrze. Kolejne realizacje teatralne robił na scenach całej Polski. W 2014 roku w kieleckim teatrze wyreżyserował „Dzieje grzechu” według Stefana Żeromskiego uznane przez dziennikarzy za najlepszy spektakl sezonu w plebiscycie Dzikiej Róży 2014/15. Od 2015 roku po wygranym konkursie kieruje kielecką sceną dramatyczną.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie