MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Pińczów realizują swoje pomysły w ramach projektu "Ja w kulTUrze"

ach
PSCK
Warsztaty tworzenia graffiti, warsztaty wokalne, zajęcia teatralne i szereg akcji w świetlicy w Kozubowie - oto niektóre propozycje dla mieszkańców gminy Pińczów, które realizowane będą w ramach projektu „Ja w kulTUrze – Inicjatywy lokalne 2017”.

Pierwszy etap za nami...
W ramach pierwszego etapu projektu „Ja w kulTUrze” Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury przygotowało ankiety i zaczęło się zbieranie informacji o tym, co mieszkańcy gminy Pińczów sądzą o kulturze, czym dla nich jest i jakie pomysły z nią związane chcieliby zrealizować. W tym celu zorganizowano 8 spotkań w Pińczowie, w Kozubowie i w Gackach, które spotkały się z naprawdę dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich nie tylko reprezentanci domu kultury, ale także badacze z Regionalnego Obserwatorium Kultury z Katowic - to właśnie oni rozmawiali z mieszkańcami i sondowali ich kulturalne potrzeby.

- Osoby, które wypełniły ankietę lub uczestniczyły w spotkaniach dostarczyły nam solidną dawkę informacji o tym, co chcieliby, aby działo się w lokalnej kulturze, ale i o tym czym jest dla nich. Wnioski były inspirujące i znalazły się w diagnozie potrzeb kulturalnych. Ogłosiliśmy ją 11 maja i była bazą do konkursu inicjatyw, które realizujemy w ramach drugiego etapu projektu „Ja w kulTUrze” - mówi Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury w Pińczowie.

Wspólne wybieranie
Spośród zgłoszonych wniosków jury wspólnie wybrało trzy, które będą realizowane do połowy listopada tego roku. W jury wybierającym projekty byli ci, którzy je zgłosili, Teresa Jankowska - animator z Narodowego Centrum Kultury i pracownicy domu kultury. Każdy z pomysłodawców miał kilka minut, żeby przed głosowaniem zaprezentować swój pomysł pozostałym członkom komisji. Każdy wniosek omawiano i analizowano. Ostatecznie 3 wnioski będą realizowane w II etapie projektu.

- Najpierw były ankiety, później diagnoza, teraz przechodzimy do działania. Wszystko: od pomysłu, przez decyzję, aż do realizacji zostawiliśmy mieszkańcom naszej gminy. Chcielibyśmy, żeby dzięki zgłoszonym projektom mieli szansę zrealizować coś fajnego, to czego im potrzeba, a jest związane z kulturą. Udział w projektach to jest szansa na zrobienie ciekawych rzeczy, realizacji kulturalnych marzeń i możliwość realnego wpływu na to, co się dzieje wokół nas – w myśl zasady “weź kulturę w swoje ręce”. - mówi Iwona Senderowska.

Kolory opanują Pińczów
„Młodzieżowy Kolorowy Pińczów” to pierwszy projekt, który wybrało jury. Autorami jest młodzież szkolna z Gimnazjum numer 2 w Pińczowie oraz jedna z mam uczniów.

Będzie realizowany w sierpniu, a składać się będą na niego: warsztaty graffiti, warsztaty wokalne i finalna impreza 30 sierpnia z zaprezentowaniem tego, czego uczestnicy projektu się nauczyli. Podczas spotkania na zakończenie nie zabraknie dobrej zabawy w rytmie muzycznych hitów od DJ i kolorowej niespodzianki.

-To jak będą wyglądały warsztaty i impreza zależy od autorów wniosku. Tak jak mówiłam, oni czuwają nad wszystkim, a my jako Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury jesteśmy obserwatorem i cały czas pomagamy, będąc partnerem projektów - tłumaczy Iwona Senderowska.

Zapisy na warsztaty graffiti, które przeprowadzi Mariusz Brodowski, czyli Mgr Mors, już się rozpoczęły. Zajęcia zaplanowano na 24-25 sierpnia. Natomiast w dniach 25-26 sierpnia zostaną zorganizowane warsztaty wokalne. Poprowadzi je instruktor z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach – Samuela Modzelewska.

Świetlica pełna atrakcji
„Świetlica - nasza aktywna strefa działania”, czyli pomysł na ożywienie świetlicy w Kozubowie - jest drugim projektem, który wybrano do realizacji. Autorkami są panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kozubowa.

-Celem tego wniosku jest stworzenie miejsca aktywności w nowo wyremontowanym budynku świetlicy. Będą tam realizowane najróżniejsze warsztaty i zajęcia. Są to na przykład: „Pleciugi”, które polegają na nauce wyplatania wieńców dożynkowych, będą warsztaty kulinarne, plastyczne, muzyczne, taneczne, czy eko - dizajnu. W ramach projektu będzie zorganizowane także Święto Ziemniaka - informuje Iwona Senderowska.

Ten projekt realizowany będzie do połowy listopada tego roku.

Pociąg do wierszy - przystanek Pińczów...
To tytuł trzeciego wniosku, który zostanie zrealizowany w ramach programu „Ja w kulTUrze”. - Zgłosiła go jedna z mam z terenu gminy Pińczów. Chodzi w nim o zainicjowanie działań opartych na teatrze i zaszczepienie tej pasji u najmłodszych. Już teraz zapraszamy na warsztaty aktorskie z Agatą Sobotą, z Teatru „Kubuś”. Zaplanowana jest też wycieczka do tego teatru, podczas której poznamy jego kulisy. Dodatkowo w zajęcia włączeni będą także rodzice, którzy stworzą część scenografii na przedstawienie wieńczące projekt - mówi Iwona Senderowska.

Za darmo
Aby zapisać się na poszczególne zajęcia można kontaktować się bezpośrednio z autorami wniosków lub z pińczowskim centrum kultury.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Projekt „Ja w kulTUrze-Inicjatywy loklane 2017” jest dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017.

ZOBACZ TAKŻE: Poznań: Gigantyczne korki na rondzie Rataje

(Źródło: gloswielkopolski.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie