MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wznowienie prac na unikatowym w skali kraju Grodzisku w Stradowie! To miejsce może stać się wielką atrakcją. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Grodzisko w Stradowie jest pozostałością dużego grodu, którego powstanie datuje się na VIII-X wiek. Szacuje się, że gród wraz z podgrodziami i osadami przygrodowymi mógł mieć około 45 hektarów, samo grodzisko ma ich 25.
Grodzisko w Stradowie jest pozostałością dużego grodu, którego powstanie datuje się na VIII-X wiek. Szacuje się, że gród wraz z podgrodziami i osadami przygrodowymi mógł mieć około 45 hektarów, samo grodzisko ma ich 25.
Wójt Gminy Czarnocin Beata Buła podpisała dokumenty umożliwiające kontynuowanie realizacji projektu „Zagospodarowanie przestrzeni turystycznej w miejscowości Stradów".

Interwencja profesora wstrzymała prace na Grodzisku w Stradowie

Prace zostały wstrzymane 29 maja 2023 roku na skutek interwencji profesora Sylwestra Czopka, Przewodniczącego Komitetu Nauk Pra-i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy do Ministra Kultury.

Konieczne było dokonanie skomplikowanej  zmiany projektu budowlanego w taki sposób, aby roboty budowlane w jak najmniejszym  stopniu ingerowały, w niezbadaną do końca, strukturę Grodziska w Stradowie.

Prace mają być zakończone do dnia 26 października 2024 roku .

Zagospodarowanie Grodziska w Stradowie może być dużą szansą dla gminy Czarnocin

Zrealizowanie projektu stworzy w gminie Czarnocin wyjątkową w skali krajowej atrakcję  turystyczną, której funkcjonowanie wpłynie bardzo korzystnie nie tylko na promocję gminy Czarnocin, ale stanie się impulsem do rozwoju gospodarczego Stradowa oraz całej gminy Czarnocin.

Powstanie  przestrzeń  dla rozwoju przedsiębiorczości mieszkańców gminy  Czarnocin związanej z usługami, w szczególności agroturystyką.

Grodzisko w Stradowie. Co to za miejsce?

Grodzisko w Stradowie jest pozostałością dużego grodu, którego powstanie datuje się na VIII-X wiek. Szacuje się, że gród wraz z podgrodziami i osadami przygrodowymi mógł mieć około 45 hektarów, samo grodzisko ma ich 25. Prawdopodobnie był to jeden z największych grodów znajdujących się na obecnych ziemiach polskich. Naukowcy wiążą go z państwem Wiślan, niektórzy twierdzą że mógł być nawet jego stolicą.

Stradów odgrywał większą rolę od pobliskiej Wiślicy, która zdecydowanie ustępowała mu rozmiarami. Zarówno podczas prac badawczych, jak i przypadkiem w jego okolicy odkrywano duże ilości ceramiki, w tym również tej celtyckiej.
Na terenie grodziska odkryto ślady 221 obiektów wczesnośredniowiecznych, z których 26 uznano za półziemianki służące na cele mieszkalne, badano też groby. Chaty miały wymiary od 2,8 na 3 metry do 5,8 na 6,4 metra. Do ogrzewania służyły wyłożone kamieniami paleniska, gliniane piece. Przyjmuje się, że wczesnośredniowieczny Stradów zamieszkiwało na stałe kilkaset osób. Grodzisko funkcjonowało także w państwie pierwszych Piastów. Niestety, po pożarze w XI wieku nie zostało odbudowane, a jego rolę przejęła Wiślica. Na południe od niego rozwijało się osadnictwo średniowieczne, później wnętrze grodu wykorzystywane było w celach rolniczych: Zamczysko użytkowane było jako pastwisko gminne, na podgrodziach powstały pola orne. Obecnie to jeden z najcenniejszych polskich zabytków archeologicznych.

Archeolodzy toczą spory odnośnie datowania grodziska w Stradowie, które mogło funkcjonować najwcześniej od VIII wieku i nie dłużej niż do XII wieku. Przeważa jednak opinia, że gród w Stradowie istniał od IX do XI wieku, a ten okres jest dzielony na kilka faz budowy umocnień.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku w Stradowie gościli filmowcy kręcący film „Łuna” o trudnych relacjach polsko-ukraińskich w latach 1943-1947. Akcja filmu rozgrywa się na Kresach, Wołyniu i w Bieszczadach. Reżyser, pochodzący z Kielc Konrad Łęcki część scen do filmu postanowił nakręcić w województwie świętokrzyskim. Wybrał kilka miejsc a jednym z nich były okolice grodziska w Stradowie.

W 2018 roku na wczesnośredniowiecznym grodzisku były tez kręcone zdjęcia do "Legionów" - obrazu prezentującego historię legendarnej formacji Józefa Piłsudskiego.

O planach dotyczących Grodziska w Stradowie informowaliśmy już w 2021 roku

Grodzisko w Stradowie jest atrakcyjne dla filmowców

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie