Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy oręża z całej Polski doskonalili swój kunszt w Pińczowie

Irena IMOSA
Mistrzowie szkolili młodzież jak należy władać szablą.
Mistrzowie szkolili młodzież jak należy władać szablą. Irena Imosa
Nad Nidę ściągnęło rycerstwo z Zawiercia, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy, Radomia i Łodzi.

Gospodarzem spotkania był pińczowski Klub Miłośników Dawnego Oręża Polskiego i Sztuki Walki Tym Orężem - Signum Polonicum, prowadzony przez Krzysztofa Dusika, nauczyciela Zespołu Szkół Zawodowych.

Treningi i film

Program seminarium szkoleniowego poświecony był głównie treningom we władaniu palcatem oraz szablą husarską. Były także filmowe prezentacje technik walki, wykład na temat historii oręża polskiego oraz prezentację części kolekcji historycznych szabel Janusza Głombińskiego z Pawłowic.
Zajęcia prowadził Zbigniew Sawicki z Zawiercia, założyciel Signum Polonicum wraz ze swoim instruktorem Piotrem Ścibskim. - Takie szkolenie zorganizowaliśmy już po raz siódmy. Dziękujemy panu burmistrzowi Włodzimierzowi Badurakowi, który objął patronatem nasze seminarium, uczestniczył w wykładzie i wydatnie wspiera naszą działalność. Dziękujemy dyrektorowi Zespołu Szkół Zawodowych za możliwość korzystania z sali gimnastycznej oraz kierownikowi internatu za zapewnienie noclegów i udostępnienie świetlicy - mówi Krzysztof Dusik.

Znak Polaków

Signum Polonicum (Znak Polaków), to bractwo rycerskie pielęgnujące najpiękniejsze karty polskiego oręża zarówno formacji piechoty jak i jazdy. Członkowie bractwa noszą staropolskie stroje, władają bronią, jakiej używano przed wiekami i stosują się do treści zawartych w kodeksach rycerskich. Założycielem Signum Polonicum jest mieszkaniec Zawiercia Zbigniew Sawicki, który uznał, że w obliczu ogromnej popularności wschodnich sztuk walki, należałoby jak najszybciej sięgnąć do polskich tradycji oręża, które są arcybogate i piękne. W 1986 roku Signum Polonicum powołano formalnie, a Zawiercie stało się krajowym centrum bractwa.

W Michałowie i pod Kłuszynem

Działający dopiero od dwóch lat pińczowski klub może się poszczycić już sporym dorobkiem. Członkowie klubu - młodzież pińczowskich gimnazjów i szkół średnich posiadają już spore umiejętności, opanowali techniki walk umożliwiające udział w pokazach i rekonstrukcjach bitew.
Ostatnie imprezy to "Świętokrzyskie - kraina pięknych koni" w Michałowie oraz rekonstrukcja bitwy pod Kłuszynem, która odbyła się na bulwarach wiślanych w Warszawie. Jest to zatem także doskonała forma promocji Pińczowa i Ponidzia, a przede wszystkim dobra forma edukacji historycznej i patriotycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie